Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Volt miniszterek, pártelnökök, országgyűlési, és Európai Parlamenti képviselők, nagyvárosi polgármesterek, szakszervezeti és mozgalmi vezetők, valamint szakemberek, zenészek, és filozófusok fogtak össze, hogy a rendszerszintű válságra rendszerszintű megoldásokat találjanak.
A héten zászlót bontott Berlinben a Democracy in Europe Movement (Diem25) nevű baloldali politikai mozgalom. Céljuk az európai intézményrendszer teljes reformja. Jelszavuk: „Az EU demokratikussá válik, vagy szétesik”.
A mozgalom létrehívója Jánisz Varufákisz volt görög pénzügyminiszter. A kezdeményezők között van Julian Assange, a Wikileaks alapítója, Brian Eno zeneszerző, Szlavoj Zizek filozófus is. Magyarországról Pogátsa Zoltán közgazdász és Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, tartott előadást a nyitókonferencián.
A mozgalomhoz két nap alatt közel tízezren csatlakoztak.
Jánisz Varufákiszt az egész világ megismerte, amikor görög pénzügyminiszterként gyáva nyúl játékot játszott a görög adósságrendezésről szóló tárgyalások során az európai intézmények vezetőivel. A tárgyalások végén a baloldali Sziríza párt vezette görög kormány alulmaradt, végre kellett hajtani a megszorításokat, Varufakisznak pedig mennie kellett.
A mozgalom zászlóbontása alkalmából tartott konferencián azt mondta a volt pénzügyminiszter, hogy ez az élmény döbbentette rá arra, hogy nem lehet tagállami válaszokat adni az EU strukturális problémáira.
A mozgalmat elindító kiáltvány magyar fordítása itt olvasható. A kiáltvány hitet tesz a közös európai együttműködés mellett, de erősen kritizálja az EU jelenlegi intézményrendszerét.
A szétbomló EU-nk középpontjában egy vétkes hazugság áll: egy erősen politikai, felülről lefelé tartó, átláthatatlan döntéshozatali mechanizmust mutat be „politikamentesként”, „technikaiként”, „procedurálisként” és „semlegesként”.
E hazugság célja, hogy megakadályozza az európaiakat abban, hogy demokratikus ellenőrzést gyakoroljanak saját pénzük, saját pénzügyeik, saját munkakörülményeik és saját környezetük fölött.
A kiáltványban lefektetik az általuk elképzelt jövőképet és a hozzá vezető utat is. Azonnali teljes átláthatóságot követelnek.
Egy éven belül gazdasági válaszokat kívánnak adni a folyamatos gazdasági válságra a jelenlegi intézményi keretek között. Két éven belül európai alkotmányozó népgyűlést akarnak, és az ott elfogadott közös alaptörvényt 2025-ig életbe is léptetnék.
A mozgalom Berlinben tartott nyitókonferenciáján kezdeményezés vezető arcai tartottak előadásokat. A felszólalók kiálltak az átláthatóság, a társadalmi igazságosság elvei mellett, többen szót emeltek az alapjövedelem bevezetéséért és a menekültek befogadásáért is. Az Európai Unió újragondolását részvételi módon szeretnék megoldani, ahol fontos szerepet kapna egy újfajta önkormányzatiság.
A legtöbb kritikát a nagyvállalati lobbi által irányított EU-s technokrácia kapta, a megszorítások politikájának az európai szintű „Merkel doktrinája” is kapott hideget-meleget az előadóktól. A tőke előtti akadályok lebontását szintén többen ostorozták, akárcsak az EU és az USA között nagy titkolózások közepette előkészített szabadkereskedelmi egyezményt.
Arra a kérdésre, hogy miként lehet realizálni a terveiket, a világhírű zenész Eno azt mondta, hogy ha éhesek vagyunk és vannak hozzávalók, de nincs recept, akkor kezdjünk el főzni abból, ami van, és majd a recept követ minket.
Az egyik legérdekesebb előadást Miguel Crespo Urban a spanyol Podemos EP képviselője tartotta. Beszédét azzal kezdte, hogy míg a politikai elit tagjai a parlamentből színházat csináltak, addig ők a színházból csinálnak parlamentet, a nép parlamentjét. (Utalva arra, hogy a baloldali hagyományokkal bíró berlini Volksbühne színház adott helyszínt a nyitókonferenciának.)
Számos más felszólalóval egyetemben hangsúlyozta, hogy emlékezniük kell rá, honnan is jöttek. Szerinte az EU titkos egyezmények intézménye, amit a nagyvállalatok menedzselnek valójában, az ő válaszuk pedig erre a teljes átláthatóság és a részvételiség. El kell indítani egy alulról jövő összeurópai alkotmányozási folyamatot, ahol az európai polgárok szabadon eldönthetik miként is éljenek egy kizsákmányolás nélküli világban.
Beszédét a Mastercard reklám parafrázisával zárta:
Hunyjuk le a szemünket és képzeljük el Merkel és Junker arcát, amikor rádöbbennek, hogy összefogtunk és erősek vagyunk. Ez az érzés megfizethetetlen.
Az Átlátszó megkereste a konferencián felszólaló Pogátsa Zoltán közgazdászt. Pogátsa szerint a neoliberalizmus jelenti a legnagyobb veszélyt Európára. Az Átlátszón is blogoló közgazdász szerint fel kell szabadítani a nagyvállalati és gazdasági elit által foglyul ejtett államot.
Szerinte azért is érdekes a Diem, mert ez az első olyan összeurópai politikai szervezet, amely úgy kritizálja az EU-t, hogy közben nem EU ellenes, mint az euroszkeptikusnak hívott pártok. A mozgalommal az a céljuk, hogy minél több embernek el tudják magyarázni a baloldali gondolatkör politikai gazdaságtanát.
Pogátsa szerint a görög válság során lett nyilvánvaló, hogy az európai közvélemény nem készült fel egy radikális keynesiánus gazdaságpolitikai fordulatra. A neoliberális narratíva, amit ő neoliberális demagógiának hív, még mindig uralja a közbeszédet hetven év után is, ennek akarnak egy erős ellenpontot adni.
Arra a felvetésre, hogy túlságosan akadémikusak voltak az előadások a nyitókonferencián, azt mondta a közgazdász, hogy nem a mozgalmat kell közelebb vinni 21. századi munkásosztály értelmezési szintjéhez, hanem a társadalom fogalomkészletét kell kibővíteni.
Komplex problémákat, mint az eurózóna válsága, a szír válság, vagy az antidemokratikus folyamatok, csak komplex módon lehet elmagyarázni és megoldani is.
Elutasítják a leegyszerűsítő populizmust, jöjjön az az idegeneket gyűlölő szélsőjobbról, vagy a mindenért az állami beavatkozást hibáztató neoliberális oldalról. Szerinte könnyen átadható az értelmezési keret, hogy egy koncentrált vagyonnal rendelkező, szűk gazdasági elit önérdekkövető magatartása miatt került bajba Európa.
A mozgalom, ha az európai intézményrendszert nem is könnyen, de az európai pártrendszert kibillentheti a nyugvó állapotából. A frissen létrejött szervezet politikailag a legnagyobb veszélyt az európai zöldekre jelenti, mert számos zöld párt vezetője, és prominense már most csatlakozott.
A mozgalomban részt vevő emberek a hazájukban a hagyományos baloldal kihívójaként jelentek meg, sokan csatlakoztak a Diem-hez a spanyol Podemosból és a görög Sziríza egykori tagjai közül is. Így az európai szociáldemokratáknak is érdemben kell reagálniuk a balról jövő új kihívóra.
Vágó Gábor
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!