Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Egymás után épülő irodaházak, virágzó pénzügyi szektor, hatalmas egy főre eső jövedelem: a luxemburgi jólét egyik fontos forrása az „adóoptimizálás”, mely a helyi hatóságok szerint teljesen törvényes és a versenyképességet szolgálja.
A The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) által nyilvánosságra hozott több száz bizalmas iratból kiderül, pontosan hogyan is működik a rendszer, melynek köszönhetően a félmilliónyi lakossal rendelkező európai törpeállamot „varázslatos meseországként” emlegetik üzleti körökben.
A Fortune 500 listáin szereplő cégek közül 170-nek van luxemburgi fiókvállalata, itt azonban valós gazdasági tevékenység rendszerint nem folyik. Az minimális személyzettel működő irodák – sok esetben egyszerű postafiókok – szerepe a cégek globális tevékenysége után fizetendő adóterhek csökkentése.
A dokumentumokból kiderül, hogy a vállalatok könyvelők számára is szinte áttekinthetetlenül bonyolult, több tucat országon keresztül átívelő cégláncolatokat hoznak létre annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb adót fizessék – ezeknek a láncolatoknak egyik kulcseleme Luxemburg.
Azért fontos a törpeállam, mert a luxemburgi törvények megengedik azt, hogy a cégek egyedi megállapodásokat kössenek a luxemburgi adóhivatallal. Ezekben a megállapodásokban részletesen le van írva hogy a cég milyen felállásban fog működni, és sok esetben az is rögzítve van, hogy mennyi lesz a tevékenység után fizetendő adó.
Kölcsönökkel szivattyúzták Luxemburgba a profitot
A most kiszivárgott, 28 ezer oldalnyi iratcsomó a világ egyik legnagyobb könyvelőcégétől, a PricewaterhouseCooperstől származik. Kiderül belőlük, hogy a szolgáltatás részeként a PwC tanácsadói „adóoptimizálási” terveket is készítettek a klienseik részére.
Az egyik kedvelt módszer az volt, hogy a luxemburgi fiókvállalat révén kölcsönöket nyújtottak a globális cégcsoportnak. A kölcsönök feltételei olyanok voltak, hogy látványosan csökkenjen az az összeg, ami után a magas adókulccsal rendelkező országban tevékenykedő leányvállalat adót kell fizessen, a profit pedig így a luxemburgi vállalatnál landoljon.
Luxemburgban hivatalosan 29 százalékos az adókulcs, de ez persze csak papírforma, mert a luxemburgi hatóságok nagyon rugalmasan kezelik, hogy mi számít adózandó jövedelemnek és mi nem. A valós adókulcs egyszámjegyű, sőt, vannak esetek, amikor az ide kihozott profit alig 1 százaléka után kell adót fizetni – tárta fel az ICIJ.
A vállalat mondja meg, mi után szeretne adót fizetni
A PwC által a luxemburgi hatóságok számára összeállított, 20-100 oldalnyi hosszúságú iratcsomók részletesen leírják a kliens pénzügyi stratégiáját, és részletezik, mi után szeretnének adót fizetni. Az adóhivatal munkatársai négyszemközt tárgyaltak a PwC képviselőivel, a kéréseket pedig gyakran még aznap jóváhagyták.
„Rugalmas és vendégszerető hatóságok”, akiket „könnyű elérni” és akik „gyorsan döntenek” – így reklámozza a PwC Luxemburgot.
Az iratokban gyakorlatilag minden ágazat nagyjai megtalálhatóak, a Pepsitől az American International Groupig (AIG), a Procter & Gambletől a Deutsche Bankig vagy az Amazonig. A kliensek túlnyomó többsége amerikai vagy brit cég, utánuk Németország, Hollandia és Svájc következik.
Ugyan magyarországi tulajdonossal rendelkező cégek nem szerepelnek a dokumentumokban, feltűnik hét nemzetközi vállalat magyarországi fiókja. Minden jel arra mutat, hogy Magyarország is szerepet játszott a nagy adóoptimizálási láncban – erről egy részletes összefoglaló itt elérhető.
Juncker számára kínos
Az ICIJ sorozata azért éri kellemetlenül Luxemburgot, mert Brüsszel épp most vizsgálja, hogy soron kívüli támogatásnak minősül-e az Amazonnal és a Fiat Finance-val kötött adózási megállapodás. Luxemburg nem hajlandó kiadni az összes, Brüsszel által bekért dokumentumot.
A dolog Jean Claude Junckernek is felettébb kínos lehet. A volt luxemburgi miniszterelnök jóformán még be sem tudott rendezkedni az EB-elnöki hivatalában, amikor máris megkérdőjeleződik a beiktatása előtt tett ígérete, miszerint kemény kézzel bánik azokkal, akik megpróbálják kijátszani az adókat.
Az ICIJ-hez jutott iratok nagy része ugyanis épp abban az időszakban született, amikor Juncker volt a luxemburgi kormány vezetője.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!