A debreceni BMW-gyárnak akkumulátorokat gyártó Eve Power Hungary Kft. környezethasználati engedélyének kiadását először megpróbálta megtagadni a kormányhivatal, majd nagy nehezen kiadta. A dokumentumból kiderül, hogy ivóvízből kevés kell majd az Eve Power akkugyárának, viszont sok magzatkárosító oldószert fog használni.
„Nincs megjeleníthető adat” – ez szerepel az Országos Környezetvédelmi Információs Rendszerben (OKIR), ha a debreceni BMW-nek akkukat gyártó cég, a kínai tulajdonú Eve Power Hungary Kft. környezethasználati engedélyére keresünk. A dokumentum azért lényeges, mert abból derül ki többek között, hogy mennyi víz vagy éppen villamosenergia kell az új akkugyárnak.
A hivatalos állami nyilvántartásba a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya 2025. február 14-én jegyezte be, hogy jogerős az Eve Power környezethasználati engedélye. Mivel azonban nem töltötték fel az iratot, közadatigénylésben kértük ki a kormányhivataltól.
A közérdekű adatigénylésre az Átlátszó által üzemeltetett KiMitTud közadatigénylő weboldalt használtuk. A KiMitTud segítségével azonban nem csak mi, hanem bárki könnyen és átláthatóan tud közérdekű adatot igényelni minden olyan állami, önkormányzati vagy más közfeladatot ellátó intézménytől, amely részt vesz az állam működtetésében, vagy közpénzt költ.
Sok magzatkárosító anyagot fog használni
Adatigénylésünkre azonban az irat kiadását első körben egy kúriai döntésre hivatkozva megtagadták: azt állították, hogy a dokumentumot csak személyesen nézhetjük meg egy iratbetekintésen, a megküldésére „nincs lehetőség”. Viszont miután figyelmeztettük a kormányhivatalt, hogy hazugság, amit állítanak, végül mégiscsak elküldték az Eve Power Kft. környezethasználati engedélyét.
„A létesítményben lítium-nikkel-kobalt-mangán alapú akkumulátorok gyártása tervezett. Az akkumulátor gyártó üzem termelési kapacitása 30 GWh/év, amely 250 905 600 darab/év akkumulátorcella legyártását jelenti. A tervezett gyártóüzem a szomszédos BMW gyárat kívánja ellátni új generációs hengeres akkumulátorcellákkal. Az akkumulátorcellák kialakítása során az anód és katód fóliák bevonatolása történik. A katód fólia bevonatolása során évi 16.612,2 tonna szerves oldószert, N-metil-2-pirrolidont (a továbbiakban: NMP) használnak fel” – áll a dokumentumban.
Az NMP egy rákkeltő anyag, amiről a gödi Samsung-gyár kapcsán már többször írtunk. Az anyag reprodukciót károsítónak minősül, belélegzése elsősorban terhes nőkre jelent veszélyt: az NMP-nek való tartós kitettség vetélést okozhat, vagy a magzat rendellenes fejlődését eredményezheti. Ha a vegyszer kijut a környezetbe (levegőbe, talajba), az komoly kockázattal jár.
Ezért is írták elő a debreceni akkugyár környezethasználati engedélyében, hogy „a kemencéből elszívott NMP-vel szennyezett légáram folyamatosan hűtésre kerül. Az NMP visszanyerő egységet úgy méretezték, hogy a bevonás során befecskendezett NMP 99 %-a visszanyerésre kerül. A légáram kibocsátásra kerülő gázfázisa nedves mosóval kerül kezelésre, mivel az NMP vízben jól oldódik, így a rendszer kimeneténél 1 mg/m3 alatti NMP-koncentráció érhető el.”
Az NMP „károsíthatja a születendő gyermeket, azaz szintén reprodukciót károsító anyag – a maximálisan előírható kibocsátási határérték szintén 1 mg/m3, a P38 azonosítójú légszennyező pontforrás tekintetében 1 mg/m3 mennyiségben határozta meg a kibocsátási határértéket a környezetvédelmi hatóság”.
A Eve Power Hungary Kft. környezethasználati engedélyében az áll, hogy az üzem villamos energia igénye 69 MVA, amihez új 132/11 kV-os transzformátorállomást létesít majd a cég. Emellett a megújuló energiára is támaszkodik majd: „A létesítmény villamos energia felhasználásának csökkentése érdekében 13,2 MW telepített teljesítménnyel rendelkező napelempark kialakítása tervezett a létesítményben.”
A debreceni akkugyár által felhasznált vízről is írnak a környezethasználati engedélyben, méghozzá azt, hogy „a telephely ivóvíz igénye 79 m3/nap, amelyet a meglévő gerincvezeték képes kiszolgálni, ezért hálózatfejlesztés nem szükséges.” A gyárnak az akkumulátorgyártáshoz rengeteg vízre lesz szüksége, ezt viszont nem az ivóvízből oldják meg.
„A telephely technológiai vízigényének ellátása érdekében ipari szürkevíz és ipari hígítóvíz-hálózat kerül kiépítésre. Az ipari hígítóvíz-igény: 585,11 m3/nap, az ipari szürkevíz igény: 2981,78 m3/nap. Az ipari szürkevíz a hűtőtornyok vízigényét szolgálja ki, míg minden más technológiai vízigényt, oltóvízigényt és locsolóvíz igényt az ipari hígítóvíz hálózat fog biztosítani. Az ipari hígítóvíz és a szürkevíz technológiában történő felhasználásához további előkezelés szükséges, amelyet követően belső csőhálózat továbbítja a vizet a fogyasztási pontokhoz. A telephelyen saját használatú kút telepítése nem tervezett” – írja a dokumentum.
Vagyis az engedély szerint ivóvízből mindössze 26 070 m3/évvel számolnak, míg a csatornában odavezetett szürke vízből közel 1,2 millió köbméter kell majd a BMW-gyárnak akkumulátorokat gyártó Eve Powernek. Ebből ipari hígítóvíz 193 086,3 m3/év, a szürke víz pedig 984 060 m3/év.
Összehasonlításképp: a szegedi BYD-gyár kizárólag ivóvizet használ majd, autókat gyárt és így is 1,8 millió köbméter vizet igényel, ami másfélszerese a debreceni Eve Power akkugyár tervezett fogyasztásának. Ahogy megírtuk, a kecskeméti Mercedes és a győri Audi a BYD fogyasztásának töredékét használja el. A Debrecenben épülő másik akkugyár, a szintén kínai CATL pedig a legutóbbi környezetvédelmi vizsgálat szerint átlagosan csupán napi 3.222 – olykor maximum 6.232 – köbméter vizet igényelne. Ez azonban csak az épülő CATL-gyár első ütemére vonatkozik, a második és a harmadik ütem fogyasztásáról hivatalosan semmit sem tudni.
Az Eve Power Kft. környezethasználati engedélye a közmeghallgatáson felvetett lakossági észrevételeket is tartalmazza, mintegy 100 oldalon át. Többek között arról érdeklődtek a lakosok, hogy „Mennyi lesz az utóbbi években indított és a közeljövőben tervezett új ipari tevékenységek (akkumulátorgyártáshoz kapcsolódó tevékenységek, BMW, CATL, stb.) teljes vízigénye” – erre azonban nincs válasz, hiszen a hatóság csak az Eve Power adatait adja meg a dokumentumban.
Arról is írnak, hogy „a tisztított szennyvíz, valamint a hígítóvíz tárolókon, átemelő gépházakon, csővezetékeken keresztül jut el felhasználókhoz.” Az a kérdés is felmerült, hogy milyen hatással lesz a gyár a mikroklímára. Erről azt írta a kormányhivatal, hogy „a gyárnak globális klímát megváltoztató hatása nincsen, a nagy mennyiségben kibocsátott vízgőz lokálisan hatással van a légköri folyamatokra, többlet felhőképződést eredményez, ami változtathatja a város mikroklímáját, azonban ez a változás nem jelentős.”
Címlapkép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a kínai Eve Energy beruházásáról tartott sajtótájékoztatón Debrecenben 2023. május 9-én. (fotó: MTI/Czeglédi Zsolt)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Fegyverszállítások, titkos egyeztetések, milliárdos fegyvermutyik: az Átlátszó az elmúlt években több olyan katonai lépésről is írt, amelyek ellentmondanak a kormány békekampányának.
Új követeléssel álltak elő a hónapok óta tüntető egyetemisták Szerbiában. Az előrehozott választáson vagy saját listával indulnának, vagy pedig támogatnák valamelyiket. Az ellenzék egyelőre úgy tesz, mintha támogatná az egyetemisták követeléseit.
A Drávaszögi Gazdaságfejlesztési Program keretében a magyar adófizetők pénzéből végeztek mezőgazdasági beruházásokat horvátországi magyarok. A nyertesek listáját azonban nem adják ki.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!