Ivóvíz és kutyatáp a platón – tudósítás az ostromlott ukrajnai városból
Az oroszok hónapok óta ostromolják Csasziv Jart. Ha a város elesne, könnyebben támadhatnák Kramatorszkot és Szlovljanszkot.
A közkeletű vicc szerint a MÁV a „Megint Állunk Vazzeg” rövidítése, amit nehéz nem találónak nevezni, ha arra is képes, hogy felújított vonalakon lassabban járjon a vonat, mint az 1930-as években, XIX. századi rendszerű pályán. Bejártuk gyalog a bezárás határán billegő 14-es vonal Csornától délre eső részét, majd eldöcögtünk Szany-Rábaszentandrásig és vissza; arra kerestük a választ, hogy miként lehet szabotálni egy mellékvonalat úgy, hogy szakértői vizsgálattal igazoltan nem a pálya leromlott állapota tehet a fárasztó zötykölődésről, és még az állomásépületek – példaértékű – felújítására is jutott forrás a közelmúltban.
„Kamu lassújelnek azokat a vasúti sebességkorlátozásokat nevezzük, amelyeket a MÁV a saját szabályainak semmibevételével, valódi indok nélkül vezet be. Ilyenek különösen a regionális vasúthálózaton találhatók. E korlátozások célja a vasúti szolgáltatás akadályozása, amellyel vagy irreális mértékű beruházási forrásokat, vagy az adott vasútvonalak megszüntetését akarják a Kormányból kizsarolni. A MÁV üzemeltetési szervezetének mindkét megoldás megfelel, hiszen bármelyikkel el tudják érni, hogy munkaidőben továbbra se kelljen dolgozni” – így magyarázza külön aloldalon a „kamu lassújel” fogalmát a Magyar Közlekedési Klub nevű civil szervezet.
Egészen elképesztő példatörténet következik arról, hogy a magyar állam a feladatait nem látja el, a pénzzel rosszul gazdálkodik, és így járul hozzá a magyar vidék elszegényedéséhez és elnéptelenedéséhez. A 14-es, Pápa-Csorna mellékvonal története azért tanulságos, mert mint látni fogják: nem a pénz hiányzik, hanem az akarat arra, hogy meglévő infrastruktúrán megfelelő közszolgáltatás nyújtson az állami tulajdonú vasúttársaság, olyat, amely megfelel a kormány által hangoztatott vidékközpontú társadalompolitikának. Mivel jelenleg épp az ellenkezője történik.
A MÁV 14-es vonala még a XIX. század végén épült meg, eleinte főként a környék nagybirtokain termelt áru szállítása volt a feladata, a XX. század második felében viszont a diákok és az ingázók kerültek túlsúlyba, hiszen Csornán átszállási lehetőség van Győr, Sopron, Szombathely és Hegyeshalom irányába is.
2007-ben a 14-es, Pápa-Csorna vasútvonal is áldozatául esett a Gyurcsány-kormány alatti vonalbezárásoknak – még az is felmerült, hogy a Csornát elkerülő autóút kedvéért el is bontják –, annak ellenére, hogy azt alig tíz éve újították fel, és annak ellenére, hogy a buszos pótlást sem lehetett értelmes keretek között megoldani. A párhuzamos közút hiányában a buszok hosszabb idő alatt és drágábban, 64 kilométeres kerülővel tudták megoldani a települések végigjárását, miközben az egész vasútvonal mindössze 37 km hosszú.
A buszjárat kihasználtsága lényegében alulmúlta a vonatokét, ezért – magyarosan – azt is megritkították.
Figyelembe véve, hogy napi egy pár járatra ritkították, akár azt is mondhatnánk, hogy megszüntették azt, elvágva ezzel az egész környéket a közeli városok kínálta iskoláktól és munkalehetőségektől. A helyi lakosok és önkormányzatok tiltakozására az akkor ellenzékben lévő Fidesz is felfigyelt, élesen bírálta a kormány vasútpolitikáját a vidék elsorvasztásával vádolva azt, ahogy a környezetvédő szervezetek – többek között a Védegylet és a Levegő Munkacsoport – is támadták a vonalbezárásokat.
A 2007-es, 14 vonalat érintő bezárást 2009-ben, már a Bajnai-kormány alatt újabb 24 vonal bezárása követte, hasonló társadalmi tiltakozás mellett. A Fidesz a bezárt vonalak újranyitását ígérte meg, 2010-es kormányra kerülése után azonban mindössze tízet nyitott újra, a 2007-ben bezártak közül egyedül a 14-esen indulhatott újra a vasúti személyszállítás 2010-ben.
A happy end azonban elmaradt, a vonalon ugyanis 2012-ben – Völner Pál államtitkársága idején – napi 10-ről 2-re ritkították a járatok számát irányonként, amivel eltűnt az utasok 90 százaléka. Mire 2022-ben – összefüggésben azzal, hogy közben valóban példaértékű módon felújították a Szany-Rábaszentandrás vasútállomást – visszasűrítették a járatok számát, addigra már 3 éve olyan indokolatlan sebességkorlátozások voltak érvényben, amelyek felkeltik a szabotázs gyanúját. Ráadásul 2022 őszén még tovább rontottak a helyzeten.
Túlzás nélkül állítható, hogy hiába nyitották újra a 14-es vonalat, ami most zajlik, az az utasok elüldözése, amely később hivatkozási alap lehet a vonal újbóli bezárására. A 14-es vasútvonalat 1987 és 1998 között teljesen átépítették. Amíg az 1930-as évektől a ’80-as évekbeli átépítésig 1 óra volt a menetidő, és ezt 45 percre sikerült csökkenteni a ’98-ban befejezett felújítással, ma 75 perc perc megtenni ezt a távolságot. Nehéz elhinni, hogy e mögött nincsen semmilyen szándékosság.
Csorna és Szany-Rábaszentandrás között a korábbi 23 perces menetidő nagyjából 45 percre nőtt, a menetidőhöz képest átlagosan 10 perces késések immár állandónak nevezhetők, az utasok akár másfél órás várakozásra is számíthatnak, ha emiatt lekésik a csatlakozást. Minderről nem a pálya rossz állapota tehet. Az valójában szebben karban van tartva, mint a Nyugatiból Vácra vagy Ceglédre tartó vonalak budapesti szakaszai. Tiszta zúzottkő ágyazat, 48 kg-os sínek és közel 80 százalékban vasbeton aljak jellemzők a vonalra, amelyen alapesetben 60 km/órával közlekedhetnének a szóló Bz motorvonatok, amelyek a legkisebb tengelyterhelésű járművek a MÁV állományában. Lassításra – mondjuk 40 km/órára – csak néhány helyen lenne szükség. Jelenleg nem csak ezeken a helyeken van 20 km/órára lassítva a Bzmot.
Jelenleg a 14-es nagyjából 80 százalékán van érvényben sebességkorlátozás, ezek 90 százaléka a Magyar Közlekedési Klub birtokába került igazságügyi szakértői vizsgálat és annak melléklete szerint indokolatlan vagy erősen eltúlzott. Sőt – ahogy Feld Márton, a szervezet elnökségi tagja, aki évek óta követi a vonal sorsát – megmutatta nekünk a helyszínen: olyan lassújel is ki van helyezve, amely a MÁV nyilvántartása szerint sem létezik.
Alighanem nem arról van szó, hogy valaki mániákusan szeret táblázni – igaz, még a vasúti épületek 2-es és 4-es számozása is a sárga alapon fekete lassújeles táblákkal van kiírva Csornán –, hanem más áll a háttérben. Lehetséges, hogy a MÁV már rég elfelejtette, hogy mi a célja, rossz beidegződések irányítják a napi munkavégzését, miközben a tömegközlekedés társadalmi szerepét, hasznosságát szem előtt tartó szakemberek szépen, lassan ott hagyják a pályát vagy külföldön boldogulnak tovább. Akármi is áll a háttérben, a vidéki mellékvonalak bezárása aligha egyeztethető össze a Fidesz 2010 előtti álláspontjával vagy a Lázár János által kiadott jelszóval, hogy „Most a vidék jön!”
Igaz, 2024 áprilisában olyan hírek röppentek fel – melyeket az Építési és Közlekedési Minisztérium igyekezett cáfolni –, hogy a minisztérium újabb mellékvonalak bezárását tervezi, méghozzá „a vasúton egyre súlyosbodó mellékvonali dízel motorvonat hiány, a fennálló aktuális helyzet miatt”. Az IHO-hoz eljutott levél a 14-es, Pápa-Csorna vonalat is szerepelteti a bezárásra ítéltek között.
Szöveg: Tálos Lőrinc — Videó: Pápai Gergely
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz oroszok hónapok óta ostromolják Csasziv Jart. Ha a város elesne, könnyebben támadhatnák Kramatorszkot és Szlovljanszkot.
Az Integritás Hatóság a napokban saját sikersztorijaként tálalta azt az ügyet, amit valójában az Átlátszó újságírója, Segesvári Csaba tárt fel évekig tartó munkával és adatperekkel.
Idén néhány tízezer szavazaton múlhat az amerikai elnökválasztás kimenetele, és az elektori rendszer miatt akár úgy is nyerhet egy jelölt, hogy nem ő kapja a legtöbb szavazatot.
A kormány maximum bruttó 36 milliárd forintot szánt a projektre, de a legolcsóbb ajánlat is meghaladja a bruttó 47 milliárdot. Ennyi pedig nincs és nem is lesz rá.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!