Kollégánk a Fókuszban beszélt a Little Miss Hungary gyermekszépségversenyről
Szabó-Gödri Rita az RTL Fókusz című műsorának volt a vendége.
A gödi Samsung-gyár tíz évre szóló, tavaly decemberben kiadott környezethasználati engedélyét a Göd-ÉRT Egyesület bírósági keresettel támadta meg, írtuk meg korábban. A civil szervezet a per idejére az azonnali jogvédelem elrendelését és a Samsung-gyár környezethasználatának megtiltását kérte a bíróságtól. A Budapest Környéki Törvényszék megalapozottnak ítélte a civilek kérelmét és a per lezárultáig elrendelte a keresetlevél benyújtásának halasztó hatályát. Jelenleg tehát hatályos engedély nélkül működik a zajszennyező üzem, a civilek emiatt a tevékenység felfüggesztését kérik a hatóságtól és a Samsung SDI-tól.
Az Átlátszóban rendszeresen beszámolunk a gödi akkugyár működésével kapcsolatos anomáliákról és a lakosság évek óta tartó panaszairól és a hatósági intézkedések hiányáról. A dél-koreai multicég ráadásul bővítené is a gyárat, ennek engedélyezési eljárása már el is indult.
Januárban írtuk meg, hogy a Göd-ÉRT Környezetvédelmi és Városvédő Egyesület bírósághoz fordult a Samsung SDI akkugyára tavaly decemberben kiadott környezethasználati engedélye ügyében. A civilek arra hivatkoztak, hogy sem a magyar, sem az európai környezetvédelmi előírásoknak nem felel meg a gyár – hatóság által engedélyezett – működése.
Az egyesület szerint a Pest Vármegyei Kormányhivatal az engedély kiadásakor – többek közt – nem vette figyelembe az üzem évek óta fennálló zajszennyezését, emellett rendkívül megengedőnek bizonyult a levegő- és vízszennyezés, valamint a gyártás során keletkező akkumulátor-hulladék ügyében is.
A gödi civilek által benyújtott kereset indítványozta, hogy a tisztázatlan kérdések miatt a bíróság írja elő független igazságügyi környezetvédelmi szakértő által készítendő szakvélemény benyújtását. Ezen kívül az engedély ügyében zajló jogvita idejére a civil szervezet a Samsung-gyár környezethasználatának megtiltását – azaz a tevékenység felfüggesztésnek elrendelését – kérte a bíróságtól.
Az egyesület most közösségi oldalán adott hírt arról, hogy a Budapest Környéki Törvényszék megalapozottnak ítélte a kérelmet és elrendelte a keresetindítás teljes halasztó hatályát; vagyis az azonnali jogvédelem intézményét alkalmazva a per végső kimeneteléig hatálytalanította a Samsung SDI Zrt. gödi gyárának környezethasználati engedélyét.
A civilek által közzétett bírósági végzés szerint a környezethasználati engedélyről szóló határozat végrehajtása jelentős érdeksérelmet okozna az állampolgárok számára.
„A felperes célja, hogy a per befejezéséig ne folyjon környezethasználat a gyár területén. A határozat lehetőséget ad környezethasználatra úgy, hogy a felperesi álláspont szerint a döntés jogsértő, megfelelő vizsgálatra nem került sor, a megengedettet meghaladó környezetterhelést okoz. Az azonnali jogvédelem elrendelésének elmaradásával okozott hátrány a környezethasználat folytatása és az ebből fakadó, a környezet állapotának negatív irányú változása.
Amennyiben a perben bebizonyosodik a tevékenység káros környezeti hatása, akkor változhat a beruházás engedélyezhetősége.
Mindezek alapján a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása súlyosabb hátrányt okozna, mint a halasztó hatály elrendelése” – olvasható a bírósági végzésben.
A civil szervezet szerint a bírói döntés alapján – mely megtiltotta a gödi gyár számára a környezethasználatot – a hatóságnak el kell rendelnie az üzem működésének felfüggesztését. Az egyesület levélben is felszólította a Pest Vármegyei Kormányhivatalt és a Samsung Magyarország Zrt.-t, hogy állítsák le a gödi gyárat.
A végzés ellen a közléstől számított 8 napon belül a kormányhivatal jogszabálysértésre hivatkozással fellebbezést nyújthat be a Fővárosi Ítélőtáblához. Ám ha a hatóság fellebbez a döntés ellen, az Ítélőtábla döntésének meghozataláig abban az esetben is érvényes és végrehajtandó a Budapest Környéki Törvényszék környezethasználatot tiltó végzése.
De nemcsak a gyár tevékenységének folytatását befolyásolja a bírósági döntés. A dél-koreai sajtóban megjelent hírek alapján megírtuk, hogy a Samsung SDI egy harmadik gödi gyár megépítésére készül. A magyar hatóságok a második gyár újabb bővítésének nevezik azoknak az új épületeknek a felhúzását, aminek a terveiről elsőként a merce.hu számolt be.
Az új, 43 ezer négyzetméteres csarnokok építéséhez a környezethasználati engedély módosításának engedélyeztetése is elindult. A kormányhivatal erről szóló közleménye szerint 4 új akkucella-gyártósort létesítene a Samsung SDI, ezzel évi 157 ezer tonnára növelné cellagyártási kapacitását, ami 20 %-os kapacitásnövelést jelent.
Göd polgármestere, Kammerer Zoltán (független) a sajtóból értesült a gödi akkugyár bővítési terveiről, amit a Facebook-oldalán egy posztban „felháborítónak és elfogadhatatlannak” nevezett. Majd közzétette a kormányhivatalnak benyújtott, az engedélyezési eljárás dokumentációhoz kapcsolódó észrevételeit és kérte a hatóságot, hogy a bővítést ne engedélyezze.
Az új környezetvédelmi eljárás során egyébként kötelező lett volna közmeghallgatást hirdetni, bár a környezetvédelmi törvény módosítása után ez személyes részvétel nélkül is lebonyolítható. A kormányhivatali közleményből azonban nincs szó közmeghallgatásról. Csupán az szerepel benne, hogy az érintettek írásban tehetnek észrevételt.
Ráadásul az eljárás dokumentumait a kormányhivatalon kívül csak a gödi önkormányzat tette közzé „Tájékoztató” címszó alatt. Ám a gödi különleges gazdasági övezetet érintő eljárások ügyében Pest Vármegye Önkormányzata az illetékes, és a vármegyei közgyűlés elnökének kellett volna a közmeghallgatást meghirdetnie. Emiatt közadatigénylésben kérdeztük a kormányhivatalt a közmeghallgatás meghirdetésének módjáról és időpontjáról, ám választ még nem kaptunk.
Ugyanakkor a nem hatályos környezethasználati engedély miatt a gyárbővítéshez szükséges új eljárás lefolytatásának és egy módosított engedély kiadásának jelenleg nincs jogszerű alapja.
Bodnár Zsuzsa
Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült. Címlapkép: a gödi akkumulátorgyár látképe (Olvasónk felvétele)
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásSzabó-Gödri Rita az RTL Fókusz című műsorának volt a vendége.
Hazánk húsz éve tagja az Európai Uniónak. "Brüsszel" rengeteg pénzt adott Magyarországnak, de számos más előnye is van a tagságnak. Diagramok, videó.
Bár hazánk (további négy uniós tagállammal együtt) nem tagja az Európai Ügyészségnek, mégis rendszeresen felbukkan Magyarország neve a nyomozásokban.
Egyre-másra épülnek a Paks II beruházáshoz kapcsolódó létesítmények, azonban környezeti hatásukat nem vizsgálták a 2016-ban kiadott környezetvédelmi engedélyben. Pedig kötelező lenne.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!