Makó 373 milliós, Szolnok 141 milliós lejárt tartozás mellett vállalta a posták önkormányzati üzemeltetését
Az önkormányzatok beszálltak az állami fenntartású posták működési költségeibe, miközben jelentős lejárt tartozásuk van a szállítóik felé.
Az Átlátszó stábja végigkísérte azt a Mikepércsről Debrecenbe vonuló tüntető tömeget, akik az épülő akkumulátorgyár ellen tiltakoztak. A civil megmozdulást szervező mikepércsi anyák elmondták: aggódnak családjuk, gyermekeik egészségéért és nyugalmáért. A debreceni Déli Ipari Parkban épülő veszélyes üzemek ugyanis az ő otthonaikhoz lesznek a legközelebb.
Több száz ember indult el január 28-án szombaton reggel Mikepércs főteréről Debrecen városközpontjába, hogy a debreceni akkumulátorgyár építése elleni tiltakozásának hangot adjon. Bár a tüntetők szeretnék elérni, hogy a Mikepércs község határába tervezett gigaberuházás ne valósuljon meg, a demonstrációt egyik szervezője, Gyöngy-Tóth Enikő többször hangsúlyozta: ezzel a demonstrációval nem “balhét” akarnak. Mint elmondta, arra kívánják felhívni a figyelmet: őket senki sem kérdezte meg, akarnak egy több száz hektáros ipari park, köztük fokozottan veszélyes vegyi üzemek közelségében élni.
Ahogy korábban megírtuk, a kínai CATL giga-beruházása augusztus óta vita tárgya Debrecenben és az érintett településeken. Ám az első lakossági tájékoztatóra csak a Mikepércs polgármestere által szervezett közmeghallgatáson került sor, ahol azonban sem a kínai cég képviselői, sem a kormányhivatal képviselői nem jelentek meg. Tímár Zoltán polgármester (Fidesz) itt ígéretet tett arra, hogy megfogalmazódott kérdéseket megküldik a hatóságoknak és a beruházónak és kijelentette: ha nem kapnak megnyugtató válaszokat, a bíróságra is hajlandók elmenni a helyiek egészségének védelmében.
A Debrecenben január 9-én tartott közmeghallgatáson pedig – ahol már megjelentek a kínai beruházón kívül a környezetvédelmi és katasztrófavédelmi hatóság emberei is –, azt is megígérte a mikepércsi és Papp László (Fidesz) debreceni polgármester, hogy az akkugyár építésének megindulása előtt monitoring-rendszert építenek ki a településeken. Az ígéretek azonban már kevésnek bizonyultak a közmeghallgatáson megjelent ezer fős tömegnek – valóságos népharag zúdult a debreceni városvezetőkre és a kínai cég képviselőire.
Először zúdult népharag a fideszes polgármesterre a Debrecenbe tervezett kínai akkugyár miatt | atlatszo.hu
Fábián István vegyészprofesszor arra figyelmeztetett, hogy a cég alig közöl információkat az alkalmazott technológiáról, s a Debrecen környéki vizekbe mindenképpen kerülnek majd szennyezőanyagok. Emellett több felszólaló felhívta a figyelmet a gyár óriási vízigényének beláthatatlan következményeire, a talaj- és rétegvíz-szint már most megfigyelhető csökkenésére is.
A január 20-án tartott környezetvédelmi közmeghallgatáson tovább fokozódtak a gyár-ellenes indulatok. A Mikepércstől Debrecenig tartó 12 kilométeres utat azonban fegyelmezetten tette meg a több száz emberből álló tüntető tömeg. A menethez később csatlakoztak debreceniek, vámospércsiek, nyíregyháziak is. Debrecenben, a Kossuth térre érve körülbelül ezer főre nőtt a demonstráló száma.
„Értsék meg, nem akarunk akkumulátorgyárat!” – hangzott el többször is a Kossuth téren tartott beszédekben, a tömeg pedig ovációval fogadta a tiltakozást.
A felvonulók és a tüntetésen felszólalók közt voltak generációk óta Mikepércsen élők, akik a falusi, kertvárosi életforma eltűnése ellen tiltakoztak. Mások elmondták: épp azért épp költöztek ki a nagyvárosból, mert nyugodtabb, természetközelibb környezetben szeretnének vélni, s felháborítónak tartják, hogy egy akkumulátorgyár és a más veszélyes üzemek létesülnek a közelükben.
Elhangzott az is, hogy a környezetvédelmi hatóság február 13-án fog dönteni a debreceni gyár megépítésének engedélyezéséről. A helyiek közül már sokan tettek írásban észrevételeket a hatástanulmánnyal kapcsolatban, felhíva a figyelmet az akkumulátorgyár működésének számos negatív hatására. A demonstrálók tovább közös kiállásra, tiltakozásra kérték a debrecenieket.
Szöveg: Bodnár Zsuzsa — Fotó és videó: Balogh Dénes
Nyitókép: Akkumulátorgyár elleni tiltakozó felvonulás január 29-én Mikepércsen. Fotó: Balogh Dénes/Átlátszó
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásAz önkormányzatok beszálltak az állami fenntartású posták működési költségeibe, miközben jelentős lejárt tartozásuk van a szállítóik felé.
A genfi bejegyzésű szervezet tisztségviselői nem nyilatkoztak az Átlátszó megkeresésére, de nyilvános forrásokból is sok minden megtudható róluk, és az általuk jegyzett alapítványról.
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Heti lapszemlénk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!