Rendkívüli ülésen, minősített többséggel oszlatta fel magát a képviselő-testület október közepén. A dolog előzménye, hogy a polgármester a koronavírus miatti veszélyhelyzetben 200 millió forintot nem járványügyi megelőzésre költött.
Támogatási kampány
Szeptember 30-án, a szakadó esőben tartott közmeghallgatáson, utolsó kérdésként hangzott el egy lakostól, hogy nem gondolt-e még arra a testület, hogy feloszlassa önmagát. Bardócz Gábor független képviselő akkor azt ígérte, beviszi a következő ülésre a kérdést, és még ekkor öten jelezték, hogy támogatják a javaslatot.
Ez meg is történt, október 12-én rendkívüli ülés keretében név szerinti szavazással, végül 4 fő igen szavazattal a testület feloszlatta magát, a polgármester nemmel szavazott.
A helyzet azért nem érte teljesen váratlanul a lakosokat, mert mint korábban megírtuk, a függetlenekből álló képviselő-testület vizsgálóbizottságot állított fel, melyben arra jutottak, hogy 190 milliós extra kiadást eszközölt Rimóczi Sándor Vilmos polgármester, aki a Fidesz-KDNP színeiben 2010 óta vezeti a települést. A képviselő-testület ugyan elfogadta a jelentést, ám abban nem értett egyet, hogy fegyelmi eljárás induljon a polgármester ellen. A megosztottság, és a feszültség egyre nőtt, így többen úgy vélték, tiszta lappal kell indulni.
Rimóczit többek közt azzal vádolták, hogy megemelte a saját cafeteria-juttatását, olyan céggel kötött szerződést járdafelújításra, mely a szerződéskötés pillanatában még nem létezett, az SZMSZ-t hatályon kivül helyezte, és módosított a Helyi Építési Szabályzaton.
A pandémia egyik következménye, hogy a polgármesterek olyan lehetőséget kaptak a kezükbe a veszélyhelyzet ideje alatt, amelyet máskor nem. Az egyszemélyes döntés lehetőségét többen kihasználták, köztük a nagytarcsai polgármester, Rimóczi Sándor Vilmos is, aki 2010 óta vezeti a települést, és harmadik ciklusát kezdte meg tavaly.
Bardócz Gábor az ügyben dr. Tarnai Richárdhoz fordult, mint a Pest Megyei Kormányhivatal vezetőjéhez, azt kérve tisztázzák, pontosan mihez van joga veszélyhelyzetben egy polgármesternek és mihez nincs. A levélre dr. Danka Ferenc főosztályvezető reagált, melyből Bardócz Gábor azt a következtetést vonta le, hogy: “a polgármester sorozatos törvénysértést követett el a veszélyhelyzet ideje alatt, amikor egymaga módosította a szervezeti és működési szabályzatot, a helyi építési szabályzatot és a költségvetési rendeletet., mivel ezek jogszabályok.”
Nagytarcsa hivatalos oldala is reagált a levélre, bár némiképp meglepő módon nem a levelet, csak annak szöveges másolatát tette ki a Facebookra. Ebből kiderül, Rimóczi is megkereste a Kormányhivatalt, mely az alábbi választ küldte többek közt:
“A helyi rendeletek módosíthatóak voltak a veszélyhelyzet ideje alatt is, korábbi levelünkben leírtuk, hogy rendelet rendelettel módosítható. A képviselő úr levelében leszögezi: abban az esetben, ha leszavazná indítványát a képviselő-testület, akkor kezdeményezni fogja a megkeresésünket annak érdekében, hogy mi kezdeményezzük a polgármesterrel szemben a fegyelmi eljárást vagy a tisztségének megszüntetése iránt nyújtsunk be keresetet a bírósághoz. Az imént említett kezdeményezésnek (lásd felelősségre vonás) a jogi előfeltételei – álláspontunk szerint – nem állnak fenn, még akkor sem, ha határozattal került volna sor az említett módosításokra.” – írták állítólagos levelükben.
Többször is kerestük a levél miatt a Kormányhivatal sajtóosztályát, ám megkeresésünkre, melyben azt kértük, erősítsék meg, a levél eredeti, nem kaptunk választ cikkünk megírásáig.
Hogyan tovább?
Az önfeloszlatás kivételes eszköz, melyben név szerinti szavazással, minősített többségű döntéssel érhető el. Ebben az esetben a régi képviselőtestület hatáskörét az új alakuló ülésig látja el, a polgármester pedig egészen addig, míg új polgármestert nem választanak. Az önfeloszlatás miatti időközi választás költségét az önkormányzat viseli.
Idén nem ez az első eset, amikor feloszlik egy testület: júliusban Pilismaróton történt hasonló, ott egy bányanyitás elleni tiltakozás vezetett odáig, hogy először a polgármester, majd a testület mondott le.
Zimre Zsuzsa
Címlapkép: A nagytarcsai képviselőtestület alakuló ülése 2019. október 28-án (Forrás: Rimóczi Sándor Vilmos/Facebook, Fotó: Sándor Béla)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Júliusban indítottunk pert a TASZ segítségével a Szegedi Tudományegyetem ellen, mivel az intézmény döntéselőkészítésre hivatkozva nem adta ki az ágykihasználtságra...
Közel egymilliárd forintért tervezik fejleszteni a Nyíregyházához tartozó Sóstógyógyfürdőt. A projekthez egy zenélő szökőkút is tartozik, ami miatt több tucat fát...
A lakossági ellenállással nem törődve nekiáll a kormány a Fertő-tóhoz tervezett turisztikai óriásberuházásnak, amely mögött a helyiek Orbán Ráhelt, a...
Nem tudni, milyen célra bérelnek Demeter Márta képviselőnek irodát Kaposváron. A város központjában található üzlethelyiség berendezve és felcímkézve sincs, látszólag senki...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!