Letiltotta a KESMA-lap a cikket a díjnyertes zenekarról, mert az énekes akciózott ellenük
A fideszes kötődésű sajtóholding, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) egyik lapja, a Dunántúli Napló az utolsó pillanatban vett...
Hivatali visszaélés és sikkasztás gyanújával vettek őrizetbe nemrég négy kormányhivatali dolgozót, akik kiszolgáltatott, gondozott emberek pénzével éltek vissza. A gyanúsítottak egyike Kiss Ádám, aki 2018 óta vezette a szentendrei hajléktalanszállót, és tavaly októberben a Fidesz képviselőjelöltjeként indult az önkormányzati választáson.
A Fővárosi Kormányhivatal közleménye alapján az Index írta meg két napja, hogy a Nemzeti Védelmi Szolgálat és a rendőrség közösen folytatott nyomozása eredményeként kiszolgáltatott, gondozott személyek vagyonával visszaélő hivatali dolgozókat fogtak el. A szűkszavú beszámoló szerint az ügynek négy gyanúsítottja van, akiket hivatali vesztegetés és sikkasztás vádjával vettek őrizetbe.
Információink szerint Kiss Ádám, a gyámhivatal hivatásos gondnoka, a szentendrei hajléktalanszálló vezetője is érintett az ügyben.
Kiss Ádámot a napokban felmentették hivatalából – tájékoztatta az Átlátszót a helyi önkormányzat sajtóosztálya. Hozzátették azonban, hogy hivatalos értesítést nem kaptak Kiss ügyéről.
Cikkünk megjelenése előtt hivatalos közleményt adott ki a szentendrei önkormányzat az ügyben.
„Felmentették az állásából Kiss Ádámot, a hajléktalanszálló vezetőjét, miután kiderült, hogy ő is érintett abban az ügyben, amely hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt indult. Az ügyről sem a Gondozási Központ, sem Szentendre Város Önkormányzata nem kapott hivatalos értesítést. Kiss Ádám 2018 óta látta el feladatát, amelyet az új egységvezetői pozíció betöltéséig Kecskésné Sipos Andrea, a Gondozási Központ intézményvezetője vesz át.”
Próbáltuk telefonon elérni Kiss Ádámot, hogy reagáljon az őt ért vádakra, azonban a telefonja átmenetileg nem kapcsolható.
Kiss neve nem ismeretlen a szentendreiek előtt: az októberi önkormányzati választásokon a Fidesz 3. sz. választókerületi jelöltje volt. Még Hadházy Sándor, a Fidesz által a megyei közgyűlésbe delegált tag is minden jót kívánt számára. Kiss azonban nem lett kéviselő: Drávucz Zsolt (TESZ) verte meg majdnem 11 százalékkal.
Kiss Ádám életrajza szerint az elesettek felkarolója, önkéntesként dolgozott a Magyar Vöröskereszt szentendrei szervezeténél és a Gondozási központban is. „Több évet dolgozott fogyatékkal élőkkel és pszichiátriai betegekkel, mint törvényes képviselő. Létrehozta a Philanthropy Alapítványt, amellyel még több rászorulón (például gyerekek szemüveghez jutásában) tud segíteni. Az egész életére az a jellemző, hogy szeret a közösségért tenni“ – írta róla a Fidesz szentendrei csoportja.
Alapítványa nem túl aktív, azon túl, hogy évente egy alkalommal a Mikulás-gyáron keresztül adományokat gyűjt a rászorulóknak, egyébként nincs nyoma, milyen tevékenységet végez, és mennyi pénzt fordít a szentendreiekre.
Kiss 2018. május 1-től vezette a szentendrei szállót, felsőfokú szociális munkás diploma nélkül (a Kodolányi János Főiskolán felsőfokú szociális munkás asszisztensi papírt szerzett), de ennek megszerzése folyamatban van, idén diplomázna. Ennek megfelelően a jogköre korlátozott volt, nem rendelkezett például munkáltatói joggal.
Egyébként nem ez az első – és minden bizonnyal nem is az egyetlen – eset, hogy gondnokok visszaélnek a gondnokoltak pénzével. Még 2015-ben írtunk egy ilyen esetről, ahol végül a gondnok felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Egy másik ügyben a gondnok 16 ember pénzét kezelte nem megfelelően, ellene még 2017-ben indult eljárás.
Bűnösnek találta a bíróság a skizofréniával élő gondnokoltját kifosztó hivatásos gondnokot
Mindhárom vádpontban bűnösnek találta a Budai Központi Kerületi Bíróság H. Sándor hivatásos gondnokot, aki milliós értékű kárt okozott a rá bízott gondnokoltnak, végül pedig a lakásától is megfosztotta. A pótmagánvádas eljárást három éve indította a gondnokolt unokatestvére, miután az ügyészség megszüntette a nyomozást az ügyben – dacára annak, hogy a gyámhivatali vizsgálat szerint H. a gondnokolt vagyonát éveken keresztül a sajátjaként kezelte, illetve a végszámadáskor több millió forinttal nem tudott elszámolni.
Zimre Zsuzsa
Címlapkép: Megrongált választási plakát Szentendrén 2019. szeptemberében. Forrás: Fidesz Szentendre Facebook oldala
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA fideszes kötődésű sajtóholding, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) egyik lapja, a Dunántúli Napló az utolsó pillanatban vett...
Az Agrárgminiszérium Ikladról hét, Budapestről kilenc dolgozóját szállíttatja Kecskemétre minden nap. A legutóbbi közbeszerzési értesítő szerint a SZALAI-BUSZ Kft. ezt...
Tavaly májusban avatta Lázár János a kormánykedvenc Duna Aszfalt ügyvezetőjével a nagylaki elkerülőt. Az út egy évig épült, és egy...
A terület az ökológiai hálózat része, az önkormányzat elindította a helyi védetté nyilvánítást. A város főépítésze szerint az építkezés szabálytalan.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!