Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A Galaxis útikalauz stopposoknak c. mestermű vogonjaihoz hasonló magyar bürokrácia is akadályozza, hogy a romániai alapdiplomával rendelkező magyarok az anyaországi mesterképzésekre nyerjenek felvételt. Az Oktatási Hivatal csak a magyarországi intézményekre szabott nyomtatványt fogadja el, a hasonló magyar nyelvű, de külföldi igazolást azonban nem. Akad olyan is, aki a tavalyi eljárás óta nem kapott végső, hivatalos oklevelet, így idén is lemaradhat a felvételiről a merev szabályozás miatt.
2014-ben is problémát jelentett a mesterképzésre jelentkező romániai magyaroknak a felvételi eljárás, ugyanis Romániában rendszeresen később, csak a magyarországi igazolások és a hiánypótlások határideje után állítják ki az okleveleket. Ez azt eredményezte, hogy a tavalyi évben is magyarok tucatjainak kellett egyéni jogorvoslattal élni a felvételi eljárás miatt, hogy megkezdhessék tanulmányaikat az anyaországban. A jelentkezők felé írt válaszlevél alapján idén egyszerűen azért sem módosítottak a szabályokon, mert azt hitték a magyar szervek, hogy hamarabb kaphatnak a hallgatók oklevelet Romániában, mert idén már több oklevelet is beküldtek. Így fordulhatott elő , hogy felkészületlenül ért mindenkit a probléma.
A tavalyi év során a magyar egyetemek rugalmassága jelentett megoldást, ugyanis a jogorvoslati kérelem OH általi elbírálása előtt igyekeztek minden jelentkezőt fogadni, ismertették a tanrendet a hallgatókkal, valamint engedélyezték, hogy látogassák a kurzusokat. Azonban ez azzal a kockázattal járt a határon túlról érkező hallgatóknak, hogy a költözést követően hosszú ideig nem tudhatták valóban sikerrel zárul-e a felvételijük – végül az OH megengedő volt az igazolásokkal kapcsolatban. Többek nem vállalták az eljárást és a kockázatot, így csak az egy évvel későbbi felvételi eljárásban próbálkozhatnak, egy teljes év kiesett a tanulmányaikból, megakadtak életcéljaik elérésben. Idén is a nyilvánosság segítségével próbálnak megoldást keresni az ügyre a balszerencsésen járt jelentkezők, valamint bevonták a HÖOK és az EMMI vezetőségét is.
Az Oktatási Hivatal a két ország között hiányos egyezményekre hivatkozik. Sem az 1997-es román-magyar ekvivalencia-egyezmény, sem a 2008-ban elért újabb megállapodások nem említik, hogy a romániai oklevelekkel egyenértékű lenne az egyetemek általi igazolások a diploma megszerzéséről, semmi mást nem fogadnak így el a felvételi eljárás alatt.
„Az idei évben az oklevelek Romániában kiadásra kerülnek (a jelentkezőktől folyamatosan érkeztek az eljárás során a 2015-ben kiállított oklevelek), így az aktuális felsőoktatási felvételi eljárásban a román-magyar ekvivalencia-egyezmény alapján fogadhatók el a romániai felsőfokú oklevelek.”
– áll az OH jelentkezőknek megküldött tájékoztatásában. A probléma az, hogy ezek még a tavaly végzettek oklevelei a jelentkezők szerint, ugyanis általánosan egy évbe telik az elmúlt években Romániában, míg kiállítják azokat. Így tehát téves lehetett az OH következtetése, hogy idén minden rendben lezajlik, ugyanaz a hiányos és rideg jogszabályi környezet okozta a problémát, mint tavaly. Azonban a tavaly végzettek közül még az idén sem kapták meg a hivatalos oklevelüket Romániában, intézménytől függetlenül. Ahhoz, hogy sürgősségi eljárással a diplomájukhoz jussanak, egy igazolásra van szükségük a jelentkezőknek az Oktatási Hivataltól is, amit mellékelniük kell a román hatóság felé, hogy miért kérik az eljárást.
A Transindex.ro megkeresésére mind Király András oktatásügyi államtitkár, mind Soós Anna, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem rektor-helyettese azt nyilatkozta, hogy meg fog oldódni a helyzet. Király szerint szükséges a román-magyar megállapodás megújítása is, emellett Soós jelezte, hogy már felvette a kapcsolatot a magyar intézményekkel, szerinte a tavalyihoz hasonlóan kivételes eljárással el fogják fogadni az igazolásokat az idén is.
Szerk.: Megkerestük az Oktatási Hivatalt is, válaszuk beérkezéskor frissítjük írásunkat.
Unod az olvasást? Támogass minket, hogy még több videót készíthessünk neked! Mire van szükségünk? Egy Sennheiser EW 100 ENG G3-as szettre és egy MD 46 DYNAMIC mikrofonra 206.550 Forint és 63.675 Forint, azaz összesen 270.225 Forint értékben.
PayPalos utaláshoz kattints IDE, ha a hagyományos utalást választod, akkor „atlatszo.hu Nonprofit Kft. 12011265-01424900-00100007”, de fontos, hogy a közlemény rovatban szerepeljen az „Átlátszó Oktatás” megjelölés. Postai csekken keresztül is támogathattok minket, csak írjátok meg a postacímeteket az [email protected], ahová postázhatjuk.
A megcélzott összegen felül beérkező adományokat a szerkesztőség további kiadásainak finanszírozására fordítjuk.
Fizess elő az Átlátszóra, hogy még sok ilyen cikket írhassunk!
Havonta csak egy ezres: már csak 1257 új előfizetőre van szükségünk ahhoz, hogy az alapműködésünk közösségi finanszírozású legyen. Tudnivalók itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!