Egyéb

Az SZTE lemond az autonómiáról

A Szegedi Tudományegyetem hamarosan mérföldkőhöz érkezik, hiszen az intézmény működési szabályzatát a kancellári irányításhoz kell igazítani. A kiszivárgott tervezet szerint az egyetem szabad akarátából lemond az autonómiáról és az önállóságról.

Ráadásul olyan  átalakítás körvonalazódik, amely az egész egyetemi döntéshozatalt gyökeresen megváltoztatja.

A Szervezeti és működési rendnek elnevezett dokumentum már az első oldalakon tisztázza, hogy a szegedi felsőoktatás miként viszonyul a 2011 óta zajló átalakításokhoz, az egyetem vonatkozásában nem számolva olyan idejétmúlt kifejezésekkel, mint az „önállóan működő és gazdálkodó” vagy az „autonóm intézmény”.

Screen Shot 2015-02-21 at 10.42.03.png

 A tervezet tehát a törvény iránymutatásait követve megfosztja a rektort az eddigi igazgatási, gazdasági és belső ellenőrzési jogköreitől és a kancellárt gyakorlatilag az egyetem minden lényeges döntésével kapcsolatban egyetértési joggal ruházza fel. És a gyakorlatban kevés az olyan döntés, amelynek ne lenne valamilyen pénzügyi vonatkozása. Az egyetemi főtitkári pozíciója megszűnik, minden jogköre az új Igazgatásszervezési és Szolgáltatási Központ vezetőjéhez kerül, gyakorlatilag maga alá gyűrve az egyetem teljes igazgatási, jogi és humánpolitikai feladatait, kancellári hatáskörbe emelve ezzel minden kinevezésessel vagy foglalkoztatással kapcsolatos döntést.

És a HÖK?
A új szabályzatterv alkotói csak ennél a  területnél mutattak mértékletességet. Bár kancellár egyetértése nélkül gyakorlatilag nincs olyan terület, ahol önálló döntést lehetne hozni, nem meglepő módon a HÖK az új rendszerben is forró krumpli, hiszen érdekképviseleti szervként az egyetem vezetésétől függetlenül működik. Az egyetlen kérdés, amelyben a kancellár döntéseivel szemben egyetértési jogot lehet gyakorolni az az EHÖK Irodavezető kinevezése.

 Információnk szerint a Dékáni Kollégium múlt héten csütörtökön kapta kézhez az anyagot, hogy azt hétfőre, azaz 4 nap alatt véleményezze. A Kollégium részéről tapasztalt heves ellenállás miatt a Szenátus következő, március 2-i ülésének napirendjében mint munkaanyag szerepelni fog, de minden jel szerint a döntést halasztani fogják.

A tervezet:

 

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42