2024

Két díj, két támadás, sok szolidaritás: ezt kapta az Átlátszó szerkesztősége 2024-ben

Az Átlátszó a 2011-es megalakulása óta vörös posztó a hatalom szemében, de idén minden eddiginél komolyabb támadást intézett ellenünk a Fidesz-kormány. Tavasszal a párt kinyújtott csápja, az állami támogatásokból élő CÖF jelentette be, hogy megvizsgálja lapunk kapcsolatait Soros Györggyel és a CIA-hoz köthető szervezetekkel, majd az évi 6 milliárd forint közpénzből működő, idén létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal indított ellenünk vizsgálatot. A hazai független szerkesztőségek mindkét alkalommal kiálltak mellettünk, szakmai szervezetektől pedig közben két díjat is kaptunk a cikkeinkért.

Márciusban, a Magyar Sajtó Napja alkalmából a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) az általa kiosztott legmagasabb elismerést, Magyar Sajtódíjat adott Ács Dániel (444.hu) és Halmai Katalin (Népszava) újságírók mellett az Átlátszó szerkesztőségének. Júniusban pedig a a Kárpát-Medencei Újságírók Egyesületétől kaptuk meg a Nemzeti Újságírásért díjat.

A CÖF feljelentése

Az év eleje viszonylag nyugodtan telt, majd a Fidesz közpénzből eltartott álcivil szervezete, a Civil Összefogás Fórum (CÖF–CÖKA) március közepén sajtótájékoztatón jelentette be, hogy „munkacsoportot hoznak létre a külföldről finanszírozott szervezetek átvizsgálására, kiemelve az Átlátszó cégcsoportjának kapcsolatait a Soros Györgyhöz és a CIA-hoz köthető szervezetekhez. A civil szervezet a vizsgálat eredményeivel a szuverenitásvédelmi hivatalhoz kíván fordulni”.

A Pesti Srácok beszámolója szerint a cöfösök a sajtótájékoztatón áttekintették az Átlátszó éves beszámolóit 2016-ig visszamenőleg, és azzal vádolták lapunkat, hogy oknyomozó munkánkat „számottevő külföldi pénzek mentén” folytatjuk. Mivel a CÖF állami támogatásairól évek óta beszámolunk, és ennek ők egyáltalán nem örülnek, illetve már korábban is rendszeresen támadtak minket, nem lepődtünk meg a márciusi bejelentésükön sem.

Magyar Sajtódíj

A CÖF bejelentése után egy nappal a Magyar Újságírók Országos Szövetségétől (MÚOSZ) a szervezet legrangosabb elismerését, a Magyar Sajtódíjat kapta az Átlátszó szerkesztősége, valamint Ács Dániel (444.hu) és Halmai Katalin (Népszava) újságírók. A díjat minden évben a Magyar Sajtó Napja, március 15. alkalmából adja át a MÚOSZ „a szakma és a közönség megbecsülését kivívó, kiemelkedő hozzáértésről, hivatástudatról és társadalmi felelősségérzetről tanúskodó alkotás(oka)t” létrehozó újságíróknak.

A díjat odaítélő kuratórium egyik tagja Uj Péter, a 444 főszerkesztője, aki laudációjában méltatta az Átlátszót. Elmondta, hogy 2011 óta működő szerkesztőségünk több nagy jelentőségű ügyet tárt fel az évek során – példaként a kormányközeli elit jachtos és magánrepülős útjait, a „novellákba illő lopásokat” és a fák nélküli lombkoronasétányt említette a laudátor.

Húsz szerkesztőség közös kiállása

A 444 főszerkesztője arról is beszélt a díjátadáskor, hogy már megírta a laudációt, amikor a kormány egyik csatolt propagandaszervezete, a Civil Összefogás Fórum (CÖF) feljelentette az Átlátszót a frissen létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatalnál, ami szerinte szintén nagy elismerése a munkánknak.

A CÖF feljelentésére reagálva húsz független hazai szerkesztőség közös nyilatkozatban állt ki a sajtószabadság és az Átlátszó mellett. „Miközben a magyar sajtószabadság ünnepén szakmai díjjal ismerik el e szerkesztőség kivételes munkáját, a hatalom irányította propaganda-szatellitszervezetek a nemrég elfogadott szuverenitásvédelmi törvényre hivatkozva vezényelnek kampányt annak érdekében, hogy külföldi érdekek képviselőjeként állítsák be a szerkesztőséget. Ahogyan a nemzeti ünnep erre emlékeztet, a magyar újságírást sokszor igyekeztek elnyomó hatalmak örökre a semmibe küldeni, de ahogyan az Átlátszó elismerése jelzi: ez sohasem sikerült.” – írták a közös nyilatkozatban.

Nemzeti Újságírásért-díj

Június végén kollégánk, Szopkó Zita újságíró (aki ma már a Direkt36-ot erősíti) és alkotótársa, Kiss Soma gyakornok, továbbá az Átlátszó egész szerkesztősége a Nemzeti újságírásért díj arany fokozatú kitüntetésében részesült a Kárpát-Medencei Újságírók Egyesületétől, mert cikksorozatban tártuk fel, hogyan működnek az idős embereknek használhatatlan és kamugyanús egészségügyi eszközöket aranyárban eladó cégek.

Az Átlátszó szerkesztőségének adott díjat Bodoky Tamás főszerkesztő vette át, aki köszönőbeszédében kifejtette, hogy tavasszal a MÚOSZ Magyar Sajtódíjjal tüntette ki a szerkesztőséget, most pedig a Kárpát-Medencei Újságírók Egyesülete is elismerte munkánkat, aminek szintén nagyon örülünk, mert „nem az egyik vagy a másik oldalnak írunk”, továbbá „nincs két Magyarország”.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálata

Az újabb díjunk átvétele után az idén létrehozott, évi 6 milliárd forint közpénzből működő Szuverenitásvédelmi Hivatal „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot” indított az Átlátszó tevékenységével kapcsolatban. A vizsgálat keretében 11 kérdést kaptunk: ezek egy része bárki számára megismerhető adatokra vonatkozott (társasági szerződés, pénzügyi beszámolók és közhasznúsági mellékletek), más része a könyveléssel kapcsolatos információkat kért (főkönyvi kivonatok, bankszámla-kartonok), harmadik része pedig a pénzügyi beszámolóink kiegészítő mellékleteiben szerepeltetett nemzetközi donor szervezetektől kapott támogatásokkal kapcsolatos – például a támogatási szerződéseket kérték több évre visszamenőleg.

Mivel azonban se politikai párt, se jelölő szervezet nem vagyunk, közhatalmat sem gyakorlunk, ezért nem működtünk együtt a Szuverenitásvédelmi Hivatallal a vizsgálat során. A Lánczi Tamás vezetésével működő szervezet persze ettől függetlenül írt rólunk egy jelentést, abban azonban olyan megállapítások szerepelnek, amelyeket az Átlátszó alaptalannak és jelentős részükben kifejezetten hazugnak tart, ezért bepereltük a hivatalt.

Szolidaritási nyilatkozatok

A Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálatának megindításakor az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport civil tagjai szolidaritási nyilatkozatot tettek az Átlátszó és a szintén vizsgálat alá vont Transparency International (TI) mellett. A civilek szerint a jogilag aggályos eljárás könnyen alááshatja a kormányzati és nem kormányzati szereplők között kialakult partneri együttműködést, és kétségbe vonja a kormány korrupcióellenes keretrendszer megerősítésére irányuló elköteleződésének hitelességét.

A hivatal rólunk szóló, ferdítésekkel és hazugságokkal teli jelentésének megjelenése után pedig a Direkt36, a Forbes, a 444, a Lakmusz, a Magyar Hang, a Magyar Narancs és a Partizán közösen álltak ki a Szuverenitásvédelmi Hivatal által megtámadott Átlátszó és a valódi közszolgálati munkát végző újságírók mellett. „A Szuverenitásvédelmi Hivatal az Átlátszóra, és általában a médiára vonatkozó kijelentései a demokratikus nyilvánosság alapértékeit utasítják el” – olvasható a szerkesztőségek nyilatkozatában.

Szerkesztőségünk idei mérlege tehát – a számtalan cikk, videó, adatigénylés és bírósági per mellett – két szakmai díj, két kormányzati támadás és számtalan szolidaritási kiállás. Továbbá rengeteg támogatás az olvasóinktól, akik anyagilag és elismerő szavakkal is segítik a munkánkat. Köszönjük szépen! Maradjatok velünk jövőre is, és támogassátok az Átlátszót, hogy minél több gyanús ügyet felderíthessünk 2025-ben is.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42