A NER idején sem múlhat el nemzeti ünnepünk olyanok kitüntetése nélkül, akik a diktatúra idején MSZMP-s funkcionáriusként, apparatcsikként ténykedtek és/vagy mai szemmel nézve kínosan jó viszonyt ápoltak a diktatúra emblematikus figuráinak valamelyikével. A tavalyi március 15-én a pártállami hivatalnok-karrierjét az MSZMP KB apparátusában indító, aztán a Tervhivatalban vezető beosztásban dolgozó Vissi Ferencet sikerült megkínálni a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal polgári tagozatával. Idén pedig azt a Hankiss Ágnes volt európai parlamenti Fidesz-képviselőt tüntették ki, aki még 1986-ban is kedveselvtársazta és nagyon szerette Aczél Györgyöt. Ma pedig ugyanolyan lelkesen viszi tudományos kutatóként a Fidesz-pártvonalat, mint amilyen hízelgő levelet írt pár évvel a rendszerváltás előtt Aczélnak.
„A Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetést kapott Hankiss Ágnes József Attila-díjas író, pszichológus, a Hamvas Béla Kultúrakutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes docense, a Nemzetbiztonsági Intézet Terrorelhárítási Tanszékének mesteroktatója.” – adta hírül a közmédia.
Amennyiben Hankiss Ágnes balliberális értelmiségi volna, s ez a kitüntetés a Gyurcsány-kabinet éveiben történne, a Fidesz-párti média publicistái aligha hagynák ki a ziccert, hogy az illető családi gyökereire célozgassanak. Az „Apák és fiúk” diskurzust a rendszerváltás idején a jobboldal honosította meg nálunk.
E poszt szerzője viszont nem a családja miatt lát gondot Hankiss Ágnes múltjában. A Fidesz volt EP-képviselőjének természetesen nem bűne, ahogy nem is érdeme, illetve semmilyen módon nem tehető felelőssé azért, hogy édesapja, Erdős Péter a kádárista, aczéli kultúrpolitika egyik meghatározó figurája volt.
Morálisan és politikailag viszont nyilván felelős azért a gazsuláló, baráti-elvtársi stílusú levélért, amelyet érett fővel, gondolkodó értelmiségiként, 36 évesen ő írt az akkor PB-tag Aczél Györgynek.
Kétségtelen, hogy az Aczéllal való jó viszony apai örökség volt, Hankiss Ágnes ezzel családi hagyományt teremtett: ugyanis az édesapa, Erdős Péter „…a jövendő magyar társadalomért érzett felelősségből” magára osztotta a zsilip szerepét. A popzenészek és politikusok 1981-es tatai tanácskozásán „az ország konszolidált viszonyainak” megőrzése érdekében deklarálta: azonosul a kormány kultúrpolitikájával, a támogatás-tűrés-tiltás gyakorlatával. Aki betartja a játékszabályokat, annak segítünk meggazdagodni, üzente a zenészeknek.
Felvethető persze: miért kell a múltat felhánytorgatni, évtizedekkel ezelőtt írt levél miatt valakit elítélni? Csakhogy épp Hankiss Ágnes volt, aki megtalálta a levéltárban, majd elítélően kommentálta Heller Ágnes (az utókorból nézve hasonlóképp kínos) 1959-es levelét. Aligha kifogásolhatja hát, mikor a saját módszerével járnak el vele szemben is. Főleg ama holdudvarnak a tagjaként, amely bármely, évekkel, évtizedekkel ezelőtti dokumentumot, családi kötődést habozás nélkül bevet ellenfelei rovására.
Hankiss Ágnes a rendszerváltás után a Fidesz színeiben politizált, majd EP-mandátumának lejárta után a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója lett. Március 15-i kitüntetését „a haza érdekeinek előmozdításában és az egyetemes emberi értékek gyarapításában végzett tevékenysége elismeréseként” kapta.
Hogy a fenti értékeknek része-e a tudóstól, kutatótól, egyetemi oktatótól elvárható objektivitás, az Hankiss Ágnes esetén legalábbis kétséges. Például az általa vezetett Hamvas Intézet által kiadott, a Magyar Idők által agyondicsért tavalyi folyóiratszámban közölt tanulmányában is erőteljesen összemosódnak Hankissnál a politikusi és tudományos szempontok. Lényegében saját politikai álláspontját próbálja tudományosnak mondott érvekkel alátámasztani. Tanulmányában is ama Fidesz-pártvonalat sulykolva, miszerint:
„Az európai baloldal, és részben a mérsékelt jobboldal elitje is, sok esetben a politikai korrektség túlhajtásából és téves felfogásából fakadólag nem támogatja a biztonsági stratégia következetes végrehajtását. Magyarország kormánya, az állam szuverenitásának a védelmére és a nemzet biztonságának a garantálására építi stratégiai kultúráját.” – olvasható a Vékony jégen című írásban.
Hankiss szerint „mind az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságban, mind az USA-ban ugyanazok az ultrabal-, neoanarchista csoportok, véleményformálók intéztek már régebben is támadást azok ellen, akik az élethez és a biztonsághoz való jogot nem gondolták kevésbé sérthetetlennek, mint a személyes jogokhoz fűződő garanciákat.”
Mi több: 9.11-ért is Brüsszel a hibás. „Kiderül: a 2001. szeptember 11-i USA-beli terrortámadást is meg lehetett volna előzni, ha az EU szervezetei kegyesen megengedik a hozzáférést az utasforgalmi adatokhoz a gyanús személyek kiszűrésére.”
Aligha véletlen, hogy a többi Fidesz-politikus mellett ő is leszavazta az Európai Parlament Snowden-védő határozattervezetét. „Most olvasom, hogy az általa kitálalt titkosszolgálati adatok is segíthették a brüsszeli terroristákat” – nyilatkozta erről Hankiss. Snowden kritikátlan dicsőítése valóban helytelen, amit eme poszt írója is kifejtett a témával összefüggésben. De valamire a Snowden-botrány máig érvényesen, helytállóan rámutatott.
Mégpedig arra, hogy napjaink kiszélesített titkosszolgálati jogosítványai bizony még egy több száz éves jogállam esetén sem csak és kizárólag a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni legitim küzdelmet szolgálják. Hanem annak ürügyén, arra hivatkozva a belpolitikai és gazdasági riválisok, illetve más demokráciák vezetőinek, a kritikus médiának, civil szektornak a megfigyelését, lehallgatását, kompromittálását és zsarolását is.
Tekintve a NER-csúcsvezetés illiberális rezsimek iránti vonzódását, a civilekkel szembeni erődemonstrációikat, nem alaptalan a gyanú, hogy a migránspszichózissal legitimált túlhatalmukat a rendszer békés ellenfeleivel szemben is fitogtatják majd. Hankiss kitüntetésében pedig az eme szándék ideológiai alapjainak megteremtéséért való elismerés is vastagon benne lehetett.
Papp László Tamás
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!