Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A 2010-es kormányváltás, illetve Domokos László Fidesz-honatya Állami Számvevőszék élére történt kinevezése után pár hónappal a korábbi politikus felesége is a közszektorban jutott álláshoz. Az ÁSZ-elnök házastársa, Dr. Pető Judit 2010 novemberétől a Magyar Fejlesztési Bank dolgozója, s 2011 májusától a mai napig cégjegyzésre is jogosult az állami tulajdonú pénzintézetben. Amikor Pető az MFB-hez került, az ÁSZ-nál már elkezdték előkészíteni az MFB-t is érintő ÁSZ-vizsgálatot, az ellenőrzési tervet maga a férj, Domokos László hagyta jóvá. A következő években is voltak az MFB-t érintő ÁSZ-vizsgálatok, amelyeket több esetben Domokos László kiadmányozott, illetve írt alá. Az Állami Számvevőszék és a Magyar Fejlesztési Bank illetékesei érdeklődésünkre azt mondták, hogy a helyzet nem vet fel összeférhetetlenségi kockázatot.
Mind a férj, mind a feleség munkahelyének kérdéseket tettünk fel ezzel kapcsolatban. Utóbbi, az MFB jóval részletesebben válaszolt:
„Dr. Pető Judit több mint húsz éves kereskedelmi banki gyakorlattal rendelkező szakemberként csatlakozott az MFB-hez. Feladatkörébe elsősorban olyan jogszabályi megfelelőség-biztosítási feladatok tartoztak, melyek a végzettségéhez, képzettségéhez igazodnak. A Bankban olyan speciális ismereteket megkövetelő munkakörbe került, melyhez a korábban említett banki tapasztalat szükséges volt.
[…] Dr. Pető Judit már 2010. november 15-én történt felvételekor jelezte, hogy az Állami Számvevőszék elnökének házastársa, majd 2013. szeptember 1-én, az új compliance vezető érkezésekor ezt az információt ismételten, írásban közölte az MFB-vel.
Ennek megfelelően az MFB a belső banki előírások szerint gondoskodott arról, hogy érdekkonfliktus/összeférhetetlenség nem merülhessen fel. Dr. Pető Judit nem volt és nincs kapcsolatban az Állami Számvevőszékkel az MFB-s munkája során. A munkakörében nem szerepel az Állami Számvevőszékkel történő bármi nemű kapcsolattartásra, utasításokra, feladatkiadásra, belső kommunikációra vonatkozó előírás, ilyen tevékenységet nem végzett.” – tudatta velünk Milassin Levente, a bank kommunikációs igazgatója.
Az ÁSZ-nál jóval szűkszavúbbak voltak. Érintette-e a fentebbi ellenőrzés, illetve a későbbi esetleges vizsgálatok az MFB ama osztályát, részlegét, szervezeti egységét, ahol Domokos László házastársa dolgozik? – tettük fel a kérdést. Az ÁSZ reagálása:
„Tájékoztatom, hogy az erről szóló jelentéseket elnöki jogkörben eljárva Warvasovszky Tihamér alelnök úr kiadmányozta, aláírását minden esetben az ezt jelző „h” jellel látta el.” – felelte Horváth Bálint, az ÁSZ kommunikációs osztályvezetője.
Viszont ember legyen a talpán, aki mindezt a szóban forgó ÁSZ-jelentés laikus olvasójaként észreveszi. Az ÁSZ-illetékesek válaszukban azt állítják, hogy Warvasovszky Tihamér ÁSZ-alelnök aláírása szerepel a dokumentumon. Ugyanakkor ez nem derült ki egyértelműen.
Nem gondolják, hogy minimum értelemzavaró, megtévesztő, ha a kézjegy/aláírás, illetve az alá nyomtatott név nem egyezik? – kérdezte a cikkíró az ÁSZ-tól. Ugyanis egész odáig abban a hiszemben lehet az írásszakértői kompetenciával nem rendelkező olvasó, hogy a nyomtatott és az aláírt név megegyezik, tehát jelen esetben mindkettő Domokos Lászlóé.
Az összeférhetetlenségre, s annak megszüntetésére a dokumentumban semmiféle egyértelmű, konkrét utalás nincs – az írás szerzője legalábbis nem bukkant ilyenre. Az érintett szervezetet – az MFB-t – érintő ÁSZ-vizsgálat, ellenőrzés, bármiféle eljárás esetén az alelnök általi aláírásra, kiadmányozásra, az elnök általa való helyettesítésére nyilvánvalóan azért volt, illetve van szükség, mert az elnök, Domokos László az MFB-nél dolgozó házastársa miatt összeférhetetlenné vált.
Illetve, ha ő írja alá, kiadmányozza az MFB-t is érintő jelentéseket, az problémákat vethetne fel, kifogásolhatóvá tehetné a dolgot. Nyilván ezért válaszolták az összeférhetetlenségre vonatkozó kérdésekre, hogy a fenti jelentésnél az alelnök kiadmányozott, írt alá.
Innentől kezdve válik érdekessé „Az állami tulajdonban álló erdőgazdasági társaságok vagyongazdálkodási tevékenységének ellenőrzése – ÉSZAKERDŐ Erdőgazdasági Zrt.” – címet viselő, 2015. november 17-én kelt ÁSZ-jelentés. Melynek 7. oldalán világosan leírják, hogy: „Az ellenőrzéssel érintett szervezetek: Az ÉSZAKERDŐ Zrt., a Társaság kezelésében lévő állami vagyon feletti tulajdonosi jogokat gyakorló szervezetek, valamint a Társaság állami tulajdonú részesedése feletti tulajdonosi joggyakorlók (MFB Zrt., MNV Zrt.,NFA).”
A jelentés 26. oldalán pedig határozottan nem Warvasovszky Tihamér alelnök, hanem Domokos László elnök aláírása látható. Ahogy itt a „h’ jel sem található meg.
Vagy beszélhetünk itt „Az állami tulajdonban álló erdőgazdasági társaságok vagyongazdálkodási tevékenységének ellenőrzése – EGERERDŐ Erdészeti Zrt.” című, ugyanaznap kelt jelentésről. Melynek 7. oldalán ugyancsak érintett szervezetként van nevesítve az MFB Zrt., ahol Domokos László felesége cégjegyzésre jogosult munkavállaló.
S a dokumentum 25. oldalán itt is Domokos László aláírása van, a „h” jelzés viszont sehol sem. De ugyanide sorolható „Az állami tulajdonban álló erdőgazdasági társaságok vagyongazdálkodási tevékenységének ellenőrzése – Pilisi Parkerdő Zrt.” című, fenti dátumon kelt jelentés, amelynek 8. oldalán ugyancsak az MFB Zrt. van azt ellenőrzésben érintettként megemlítve, s a 26. oldalon szintén Domokos László neve látható – „h” jelzés nélkül.
Tehát ezeket Domokos László ÁSZ-elnök írta alá, s kiadmányozta.
Ha viszont a korábbi esetekben a Warvasovszky Tihamér alelnök általi kiadmányozásra azért volt szükség, hogy a rokoni – házastársi – érintettség miatti összeférhetetlenséget megszüntessék, akkor viszont jól látom, hogy itt, a fenti esetekben ez nem történt meg? Mert itt ugyanúgy érintett a dr. Pető Juditot, az ÁSZ-elnök, Domokos László házastársát foglalkoztató MFB Zrt., mint a korábbi kérdéseimben említett 2011-es jelentésnél.
Akkor tehát miként is van ez? Egyszer összeférhetetlen Domokos László az MFB-s érintettségnél, máskor meg nem? Azt ki dönti el, hogy melyik esetben csinálja az elnök a kiadmányozást, aláírást, s mikor bízza ezt – összeférhetetlenségi okból – az alelnökre? Domokos László maga? S ha nem ő, akkor ki? – tudakoltuk.
Fenti kérésekre válasz nem jött, utolsó, a fenti ellentmondásra rámutató levelünket az ÁSZ megválaszolatlanul hagyta. De azokban az esetekben is maradtak bőven megválaszolatlan kérdések, ahol Domokos László helyett az ÁSZ-alelnök járt el aláíróként.
Kértük az ÁSZ-t, válaszoljanak arra, hogyan zajlik az összeférhetetlenség kimondása, illetve megszüntetése az Állami Számvevőszéknél. Például, hogy azokban az esetekben, amikor Domokos Lászlót az alelnök helyettesítette, mikor nyilatkozott hivatalosan, írásban, hogy összeférhetetlenség jött/jön létre, fog létrejönni e tekintetben?
Mikor és milyen tartalommal született az elnöki jogkör e tekintetben való átadásáról, átvételéről a helyettesítésről rendelkező hivatalos irat, jegyzőkönyv? Kértük, hogy ezt a dokumentumot küldjék el vagy tegyék közzé weboldalukon, hogy a nyilvánosság is megismerhesse.
Tehát, hogy tudjuk: Domokos László pontosan mikor „zárta ki” magát, mint rokonilag érintett ÁSZ-elnököt a vizsgálatból? – tettük fel a kérdéseket: érdemi válasz azonban nem jött. A cikkíró ezt firtató kérdéseire a TASZ-t nyilvánosan kérdezgető ÁSZ nem reagált.
Megkérdeztük azt is, hogy az ellenőrzést végzőket, illetve az ellenőrzés alá vontakat mikor tájékoztatták hivatalosan – hivatalos értesítésben, belső utasításban, stb – arról, hogy az üggyel kapcsolatban semmiféle információt nem adhatnak át a vizsgálatból összeférhetetlenség miatt kizárt Domokos Lászlónak?
Akinek elnökként joga van bármely ÁSZ-információhoz hozzáférni. (Mint ahogy ha például egy megyei főügyészséget, főkapitányságot a főügyész/főkapitány összeférhetetlensége miatt kizárnak a nyomozásból, arról az ügy összes érintettje tájékoztatást kap.)
Az ÁSZ-illetékes válaszából erre sem derült fény.
Papp László Tamás
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!