Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
4,5 millió forintot kapott a Magyar Villamos Művektől egy rejtőzködő alapítvány, amelynek nincs honlapja, és üresek a beszámolói. Adatigényléssel derítettük ki, mire költötték a pénzt: kirándultak Boszniában, Borsodban és Erdélyben.
Júliusban számoltunk be arról, hogy 4,5 millió forintot adott az MVM a Patrónus Pro Futuro – Pártfogó a Jövőért Alapítványnak, aminek nincs honlapja, a beszámolói üresek, és a tevékenységének nincs nyoma sehol.
Előzmények:
4,5 millió forintot adott az MVM egy rejtőzködő alapítványnak
A CÖF 508 millió forintos támogatása után kutakodva 2017 májusában nyilvánosságra hoztuk az MVM által 2014-2017 között kiosztott támogatások teljes listáját, és olvasónk, András hívta fel a figyelmünket arra, hogy van egy fura tétel az összesítésben.
2016-ban az MVM 4,5 millió forintot adott a Patrónus Pro Futuro – Pártfogó a Jövőért Alapítványnak “általános tevékenység támogatása” címszóval.
Ez azért nagyon érdekes, mert az alapítvány tevékenységéről szinte semmit nem lehet tudni. Honlapja nincs, a Google keresője nem ad érdemi találatot a nevére, és a bíróságon leadott beszámolóikból sem derül ki róluk semmi. A dokumentumok szerint ugyanis 2013-ban, 2014-ben és 2015-ben egy fillér bevételük és kiadásuk sem volt. A 2016-os beszámolójuk mérlegébe viszont semmit nem írtak a bevétel- és kiadás-rovatba, pedig legalább az MVM-től kapott 4,5 millió forintot fel kellett volna tüntetniük.
A Dunakeszire bejegyzett alapítvány képviselője és elnöke Botka Gábor János. Egy azonos nevű férfi korábban önkormányzati képviselő volt Dunakeszin a Fidesz színeiben, és a HVG 2013-ban számolt be arról, hogy aláírásonként 100 forintot fizetett a rezsicsökkentési kampányban az aláírásgyűjtőknek.
Közadatigénylésben kértük ki az MVM-től a Patrónussal kötött támogatási szerződést (PDF), és abból az derült ki, hogy az alapítvány rengeteg dologgal foglalkozik: kulturális, oktatási, egészségügyi, szociális, jogvédő, nemzetközi valamint sporttevékenységet is végez, és ezekre a célokra kapott pénzt az MVM-től.
A megállapodás szerint a Patrónusnak 2017. november 15-ig kell(ett) elszámolnia az MVM felé a pénzzel, ezért november 17-én kikértük az állami cégtől az alapítvány beszámolóját.
Az MVM az Infotörvényben meghatározott 15 napos válaszadási határidő után, egy emlékeztető üzenetet követően megküldte a Patrónus által készített dokumentumot.
A hatoldalas beszámoló (PDF) szerint az alapítvány az alábbi tételekre költötte az MVM-től kapott 4,5 millió forint közpénzt:
– kommunikációs, tervezési, adminisztratív költségek
– kirándulás Bosznia-Hercegovinába
– kirándulás Harsányba (Borsod)
– kirándulás Erdélybe
– bankszámlaköltségek
A dokumentum szerint mindenki mindenhol nagyon jól érezte magát, és nagyon színes programok voltak. Boszniában “túrázhattak a hófödte hegyekben, és barangolhattak a fővárosban, Szarajevóban is”. Harsányban túráztak, horgásztak, majd átbicikliztek Miskolc-Tapolcára, és megnézték a mezőkövesdi látnivalókat is. Erdélyben pedig “ellátogattak a csíksomlyói kegytemplomhoz, a Gyimeseken keresztül az „ezeréves határhoz” és az 1848-49-es szabadságharc egyik utolsó csatájának helyszínére, a Nyerges-tetőre is”, és “geocachingen is részt vehettek Csíkcsicsóban”, de volt filmvetítés és disznóvágás is.
A Patrónus a programok célját is megírta a beszámolóban: közösség- és kapcsolatépítés.
“Az alapítványunk adománygyűjtő, támogatásosztó és közösségfejlesztő programokat szervez és bonyolítót.” (…) “Olyan 15-30 éves fiatalok és 30-35 éves középkorúak kapcsolatépítését kívántuk lehetővé tenni, akik fontosnak tartják, hogy Magyarország gazdasági/pénzügy/társadalmi helyzetéről és lehetőségeiről állandó diskurzust folytassanak.“
Természetesen az alapítvány által kapott 4,5 millió forint eltörpül a CÖF 508 milliója, vagy bármelyik random hírben szereplő közpénzösszeg mellett, de sok kicsi sokra megy.
Ráadásul épp nemrég, december elején közölte a Kéményseprők Országos Szakszervezete, hogy ők hiába kértek pénzt az MVM-től. 50 millió forintot szerettek volna kapni a kéményseprők egy tájékoztató kiadványra, hogy abban hívják fel a lakosság figyelmét a szénmonoxid-mérgezések megelőzésére, mert a parlament október végén eltörölte a kémények kötelező ellenőrzését. Az MVM azonban elutasította a kéményseprők támogatási kérelmét azzal, hogy ez a társadalmi felelősségvállalási politikájukba nem illeszthető bele.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!