Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Magyarország követséget nyit Ugandában – adta hírül az afrikai ország egyik lapja, a New Vision. A beszámoló szerint a Külgazdasági- és Külügyminisztérium államtitkára, Dancs Ferenc az ország fővárosában, Kampalában járt, és ott sikerült nyélbe ütni a megállapodást. Ugandában jelenleg nincs hivatalos magyar képviselet, az akkreditált magyar külképviselet Kenyában található.
A lap szerint minderről az ugandai külügyminiszer, Sam Kutesa közleményben számolt be. “Uganda hivatalosan is elfogadta Magyarország arra irányuló kérését, hogy diplomáciai képviseletet nyisson a közeljövőben Kampalában ügyvivői szinten.”
Kutesa közleményéből az is kiderült az ENSZ Közgyűlésén, szeptemberben találkozott a magyar külgazdasági és külügyminiszterrel, Szijjártó Péterrel.
Az MTI akkor arról adott hírt, hogy Szijjártó New Yorkban kétoldalú megállapodásokat írt alá, és hogy tárgyalt az ugandai, a tunéziai és a horvát külügyminiszterrel, valamint az Arab Liga főtitkárával.
Dancs a közlemény szerint elmondta Kutesának: Magyarország számára a fejlesztési együttműködések terén Uganda kiemelt helyet élvez, és feltérképezik a további üzleti lehetőségéket, a magánszektort pedig arra fogják biztatni, hogy vegyen részt az ugandai turizmusban, az agrártermékek feldolgozásában, a gyógyszeriparban illetve az ugandai gázszektorban.
Dancs és Kutesa arról is beszélgetett egymással, mit tanulhatnának egymástól a menekültválság kezeléséről.
Az is kiderült: az ugandai külügyminiszter még ebben a hónapban Magyarországra látogat, amikor is több bilaterális megállapodást véglegesítenek és alá is írnak.
A “déli nyitás” politikáját 2015 márciusában jelentette be Szijjártó Péter. Azóta követségek és kereskedőházak sora nyílt, igaz, akkor még Uganda nem is volt rajta a megnyitásra váró új követségek listáján. Azóta a kereskedőházakat be is zárták – erről az Átlátszó adott hírt.
Kapcsolódó cikkeink
Az összes afrikai kereskedőházát bezárta a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt.
Kereskedőház-milliárdok: a Xénia-láztól a moszkvai informatikai elhárításig?
Hatmilliárdos gigaveszteség a Nemzeti Kereskedőháznál – de legalább közzétették
Eközben az Együtt adatigénylésére érkezett válaszból kiderült: új követségekre világszerte 5,3 milliárd forintot költött Magyarország, illetve még ennyit tervezünk elkölteni. A Népszavának pedig Hajdu Nóra, az Együtt alelnöke elmondta: a kikért adatokból az is kitűnik, hogy 2014-hez képest, amikor még nem volt szó a déli nyitásról mostanáig összesen alig 4 százalékkal növekedett Magyarország kereskedelmi forgalma az afrikai, dél-amerikai, ázsiai térségben.
A 444 cikke szerint az új afrikai követségek vagy nem működnek még, vagy technikai problémákkal küzdenek, és nem volt sok értelme minderre hárommilliárd forintot költeni.
Az egyik téma, ahol megállapodás születhet, a mezőgazdaság: májusban a kormany.hu oldalon található közlemény szerint hazánkban tárgyalt Kitutu Kimono Mary Goretti ugandai víz- és környezetügyi államminiszter.
Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára volt a tárgyalópartnere, és felmerült, hogy Magyarország segítene Ugandának korszerűsíteni a génmódosított termékekről szóló jogszabályiat, és ugandai agrárszakos hallgatók érkezhetnének tanulni hazánkba. Erdőgazdálkodásban is segítenénk Kampalának.
A negyvenilliós ország Kelet-Afrikában található, lakossága gyorsan növekszik, ám a születéskor várható élettartam csupán 55 év körül van a nők és a férfiak esetében is.
Az egykori brit gyarmat 1962-ben nyerte el függetlenségét, ám utána polgárháborúk és felkelések tépázták. Elnöke 1986 óta az egykori lázadóvezér, Yoweri Museveni. A BBC összefoglalója szerint Museveni érdeme, hogy relatív biztonságot hozott az ország életébe, kritikusai azonban felróják neki, hogy beavatkozik a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaság belügyeibe, egyes hírek szerint ott felkelőket támogat.
Kérdés, hogy menekültkérdésben Uganda mely tanácsait fogadja majd meg a magyar kormány: Uganda a közelmúltban egymillió dél-szudáni menekültet fogadott be. Az ENSZ emiatt dícséretben részesítette Kampalát és reményét fejezte ki, hogy más országok is követni fogják Uganda példáját és befogadják majd a rászorulókat.
Az ENSZ szerint “Uganda az egyik legjobb hely a menekültek számára.” Az ugandai kormány minden menekültnek ad egy kis földet, hogy ott gazdálkodjon.
Vannak konfliktusok a helyiek és az újonnan érkezők között, ám az ugandai kormány szerint ezen segít, hogy a nemzetközi segély 30 százalékát arra fordítják, hogy a helyiek életén javítsanak (például utakkal, kórházakkal).
Ám eközben Ugandát rendszeresen kritizálják a nem teljesen átlátható és tiszta választások miatt, és amiatt is, hogy az LMBTQ-közösség jogai csorbulnak. Utóbbira egyébként még a magyar külügyminisztérium honlapja is felhívja az Ugandába utazók figyelmét: “az LMBTQ közösséget esetenként továbbra is diszkriminálják és külföldieket is érhetnek atrocitások, letartóztatások.”
A Transparency International elemzése szerint pedig Uganda a világ egyik legkorruptabb országa.
A 2016-os listán a 176 ország közül Uganda a 151. helyen áll, az elmúlt öt évben pedig pontszáma még romlott is. A TI rendszerében a 100 pont a legtisztább, a 0 pedig a teljesen korrupt ország pontszáma. Uganda 2012-ben még 29, 2016-ban viszint már csak 25 pontot kapott.
Kőműves Anita
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!