Magyarország követséget nyit Ugandában – adta hírül az afrikai ország egyik lapja, a New Vision. A beszámoló szerint a Külgazdasági- és Külügyminisztérium államtitkára, Dancs Ferenc az ország fővárosában, Kampalában járt, és ott sikerült nyélbe ütni a megállapodást. Ugandában jelenleg nincs hivatalos magyar képviselet, az akkreditált magyar külképviselet Kenyában található.
A lap szerint minderről az ugandai külügyminiszer, Sam Kutesa közleményben számolt be. “Uganda hivatalosan is elfogadta Magyarország arra irányuló kérését, hogy diplomáciai képviseletet nyisson a közeljövőben Kampalában ügyvivői szinten.”
Kutesa közleményéből az is kiderült az ENSZ Közgyűlésén, szeptemberben találkozott a magyar külgazdasági és külügyminiszterrel, Szijjártó Péterrel.
Az MTI akkor arról adott hírt, hogy Szijjártó New Yorkban kétoldalú megállapodásokat írt alá, és hogy tárgyalt az ugandai, a tunéziai és a horvát külügyminiszterrel, valamint az Arab Liga főtitkárával.
Dancs a közlemény szerint elmondta Kutesának: Magyarország számára a fejlesztési együttműködések terén Uganda kiemelt helyet élvez, és feltérképezik a további üzleti lehetőségéket, a magánszektort pedig arra fogják biztatni, hogy vegyen részt az ugandai turizmusban, az agrártermékek feldolgozásában, a gyógyszeriparban illetve az ugandai gázszektorban.
Dancs és Kutesa arról is beszélgetett egymással, mit tanulhatnának egymástól a menekültválság kezeléséről.
Az is kiderült: az ugandai külügyminiszter még ebben a hónapban Magyarországra látogat, amikor is több bilaterális megállapodást véglegesítenek és alá is írnak.
Déli nyitás: sokmilliárd forintért kevés eredmény
A “déli nyitás” politikáját 2015 márciusában jelentette be Szijjártó Péter. Azóta követségek és kereskedőházak sora nyílt, igaz, akkor még Uganda nem is volt rajta a megnyitásra váró új követségek listáján. Azóta a kereskedőházakat be is zárták – erről az Átlátszó adott hírt.
Eközben az Együtt adatigénylésére érkezett válaszból kiderült: új követségekre világszerte 5,3 milliárd forintot költött Magyarország, illetve még ennyit tervezünk elkölteni. A Népszavának pedig Hajdu Nóra, az Együtt alelnöke elmondta: a kikért adatokból az is kitűnik, hogy 2014-hez képest, amikor még nem volt szó a déli nyitásról mostanáig összesen alig 4 százalékkal növekedett Magyarország kereskedelmi forgalma az afrikai, dél-amerikai, ázsiai térségben.
A 444 cikke szerint az új afrikai követségek vagy nem működnek még, vagy technikai problémákkal küzdenek, és nem volt sok értelme minderre hárommilliárd forintot költeni.
Májusban a mezőgazdaságról tárgyaltunk Ugandával
Az egyik téma, ahol megállapodás születhet, a mezőgazdaság: májusban a kormany.hu oldalon található közlemény szerint hazánkban tárgyalt Kitutu Kimono Mary Goretti ugandai víz- és környezetügyi államminiszter.
Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára volt a tárgyalópartnere, és felmerült, hogy Magyarország segítene Ugandának korszerűsíteni a génmódosított termékekről szóló jogszabályiat, és ugandai agrárszakos hallgatók érkezhetnének tanulni hazánkba. Erdőgazdálkodásban is segítenénk Kampalának.
Uganda: korrupt ország, de a menekültek még földet is kapnak
A negyvenilliós ország Kelet-Afrikában található, lakossága gyorsan növekszik, ám a születéskor várható élettartam csupán 55 év körül van a nők és a férfiak esetében is.
Az egykori brit gyarmat 1962-ben nyerte el függetlenségét, ám utána polgárháborúk és felkelések tépázták. Elnöke 1986 óta az egykori lázadóvezér, Yoweri Museveni. A BBC összefoglalója szerint Museveni érdeme, hogy relatív biztonságot hozott az ország életébe, kritikusai azonban felróják neki, hogy beavatkozik a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaság belügyeibe, egyes hírek szerint ott felkelőket támogat.
Kérdés, hogy menekültkérdésben Uganda mely tanácsait fogadja majd meg a magyar kormány: Uganda a közelmúltban egymillió dél-szudáni menekültet fogadott be. Az ENSZ emiatt dícséretben részesítette Kampalát és reményét fejezte ki, hogy más országok is követni fogják Uganda példáját és befogadják majd a rászorulókat.
Az ENSZ szerint “Uganda az egyik legjobb hely a menekültek számára.” Az ugandai kormány minden menekültnek ad egy kis földet, hogy ott gazdálkodjon.
Vannak konfliktusok a helyiek és az újonnan érkezők között, ám az ugandai kormány szerint ezen segít, hogy a nemzetközi segély 30 százalékát arra fordítják, hogy a helyiek életén javítsanak (például utakkal, kórházakkal).
Ám eközben Ugandát rendszeresen kritizálják a nem teljesen átlátható és tiszta választások miatt, és amiatt is, hogy az LMBTQ-közösség jogai csorbulnak. Utóbbira egyébként még a magyar külügyminisztérium honlapja is felhívja az Ugandába utazók figyelmét: “az LMBTQ közösséget esetenként továbbra is diszkriminálják és külföldieket is érhetnek atrocitások, letartóztatások.”
A Transparency International elemzése szerint pedig Uganda a világ egyik legkorruptabb országa.
A 2016-os listán a 176 ország közül Uganda a 151. helyen áll, az elmúlt öt évben pedig pontszáma még romlott is. A TI rendszerében a 100 pont a legtisztább, a 0 pedig a teljesen korrupt ország pontszáma. Uganda 2012-ben még 29, 2016-ban viszint már csak 25 pontot kapott.
Kőműves Anita
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!