Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A sajtó nem léphet be a szerb határnál létrehozott tranzitzónákba, ahol a menedékkérőknek kell lakniuk, amíg az állam elbírálja a menekültkérelmüket. Lementünk Röszkére és Tompára, hogy legalább kívülről lássuk a konténertáborokat, ahol a beszámolók szerint embertelen körülmények között tartják fogva az embereket. A röszkeihez is nehéz odajutni, de a tompaihoz szinte egyáltalán nem lehet: a magyar rendőrök már akkor megállítottak minket, amikor még Szerbiában voltunk.
Elmentünk megnézni a röszkei és tompai tranzitzónát, ahol a menedékkérőket tartja bezárva az állam. Azt tudtuk, hogy nem mehetünk be a pusztába épült konténertáborokba, mert a Belügyminisztérium már hónapokkal ezelőtt közölte, hogy nem engedik be a sajtót.
De legalább kívülről látni akartuk a helyeket, ahol a kormány szerint minden rendben, a menedékkérők szerint viszont embertelenek a körülmények. Röszkén a Csongrád Megyei Rendőrkapitányság engedélyével sétálhattunk a határzár mentén, de végig rendőrök kísértek a dupla kerítés között.
Ezután átmentünk Szerbiába megnézni a tranzitzóna bejáratát, ahol a menedékkérők beléphetnek Magyarországra. Már a röszkei tábor magyarországi bejáratát sem volt könnyű megtalálni, de a szerbiai Horgos szélén kimondottan nehéz volt. Mezőgazdasági területeken, földutakon és bozótoson átvágva végül megtaláltuk a konténerváros kapuját, ott azonban semmi nem jelzi, hogy ide jöjjön, aki menedéket szeretne kapni a magyar államtól.
Szigorúan őrzött konténertáborok from atlatszo.hu on Vimeo.
A kihalt tájat kettészelő kerítés szerb oldalára szerelt hangszórókból három nyelven, angolul, arabul és szerbül zeng a figyelmeztetés, hogy ez itt a magyar határ, és a kerítés megrongálása bűncselekmény. A röszkei rendőrök itt is végigkísértek minket belülről, és csendben figyelték, hogy mit csinálunk.
Horgosról Szabadkára mentünk, mert annak magyar oldalán, Tompánál van a másik tranzitzóna. Szabadkán azonban annyira a határra építették a konténereket, hogy oda sem tudtunk menni a bejáratához. Elkezdtünk átvágni a szerb oldalán lévő mezőgazdasági területen a körbálák között, de aztán eltűnt a csapás, így felmentünk a föld szélén lévő töltésre, hogy a kövekkel jelzett határvonal mellett sétáljunk el a tranzitig.
Néhány lépést tettünk meg így Szerbiában, amikor a kerítés túloldalán lévő vadlesből ránk szólt az ott szolgálatot teljesítő rendőr (katona?), hogy azonnal álljunk meg, kik vagyunk, mit csinálunk, és várjuk meg a parancsnokát.
Néhány perc múlva jött a tranzitzóna felől egy rendőrautó 5-6 készenlétissel, akik valakitől megkérdezték rádión, hogy mit csináljanak velünk. Miután megkapták a választ, közölték velünk, hogy magyar oldalról sem a kerítést, sem a tranzitzónát nem fotózhatjuk le, ne is közelítsük meg egyiket se; Szerbiából viszont olyan felvételt készítünk, amilyet akarunk, de egyébként valószínűleg kijönnek hozzánk a szerb rendőrök, mert értesítik őket, hogy itt vagyunk.
Megköszöntük a tájékoztatást, és elhagytuk a helyszínt. Ezután próbáltunk máshonnan a tranzithoz jutni, de nem sikerült, így végül elindultunk haza a hivatalos határátkelőhelyen. Szerb rendőrökkel nem találkoztunk közben, de a kocsisorban araszolva vetettünk néhány pillantást a szerb és magyar ellenőrzési pontok között, a Magyarország felől Szerbiába tartó kamionok részére kerítéssel elkülönített sáv mögött található tompai tranzitzónára.
Orbán Viktor ígéretéhez híven 2015. szeptember 15.-én kezdődött “az új időszámítás” a déli határon, ahol azóta csak a tranzitzónáknál léphetnek be menedékkérők Magyarországra menekültkérelmet beadni. Először naponta száz, majd már csak harminc, később mindössze 15 embert engedtek be így a magyar hatóságok. A tranzit szerb oldalán ezért étlen-szomjan, hóban-sárban vadkempingezve várakoztak az emberek, köztük kisgyerekek és terhes nők is.
Akik végre bejutottak, kevés kivétellel azonnal elutasító határozatot kaptak a kezükbe, és kitoloncolták őket Szerbiába arra hivatkozva, hogy az biztonságos ország. A KSH adatai szerint 2016-ban összesen 29.432-en adtak be menedékkérelmet, és mindössze 432-en kaptak valamilyen (menekült, oltalmazott, vagy befogadott) státuszt a magyar államtól. Vagyis a menedékkérőknek csupán 1,4 százaléka maradhatott az országban.
2017. március 28.-án lépett életbe a szigorított jogi határzár, amelynek legfontosabb része az, hogy a menedékkérelmet kizárólag a tranzitzónákban lehet benyújtani, és a kérelmezőknek az elbírálás végéig ott is kell várakozniuk.
Ez azt jelenti, hogy rácsok mögött, kvázi rabokként élnek a tranzitzóna konténereiben. Az Emberi Jogok Európai Bírósága kimondta, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezményébe ütközik az, ahogy Magyarország a menedékkérőkkel tranzitzónákban bánik, és leállította nyolc kiskorú menedékkérő odaszállítását.
Orbán Viktor a rendszer kritikáit “emberi jogi, szépelgő handabandának”nevezte, és a magyar állam megfellebbezte a strasbourgi bíróság döntését, mert a kormány úgy látja, hogy “vitatható a döntésnek az a része, ami szerint a tranzitzóna fogva tartást jelent”.
Pedig egyértelműen bezárják oda a menedékkérőket, és még a terhes nőket is bilincsben viszik orvoshoz. Olyan az egész, mintha arra játszanának a magyar hatóságok, hogy a menedékkérőknek elmenjen a kedve attól, hogy Magyarországon maradjanak, vagy egyáltalán idejöjjenek.
A kezdeti 50-50 férőhelyről tavasszal 250-250 fősre bővítették mindkét tranzitzónát, és 2017. április 6.-án személyesen Pintér Sándor belügyminiszter tartott bejárást a tompaiban, ahol a sajtónak is megmutatták, hogy milyen szép minden a szögesdróttal körbevett területen. Igazi luxusbörtön.
Május elején a köztévén lejött egy riport arról, hogy milyen kulturáltak a körülmények a tranzitzónákban, Németh Szilárd pedig pár nappal később azt mondta, hogy ott a menekültgyerekeknek jobb játszóterük van, mint sok magyarnak az országban. Egész pontosan így fogalmazott a Fidesz frakcióvezető-helyettese: “egy-két vidéki település megirigyelné azt az EU-szintű játszóteret, ahol egyébként a bejövő illegális migránsok gyerekei játszhatnak”.
A tranzitzónákba zárt menedékkérők beszámolói szerint azonban embertelenek a körülmények: rabként bánnak velük, nincs árnyék, nincs légkondi, a fémkonténerek melegek és szűkösek, a köztük lévő, fehér murvával felszórt udvaron pedig még nagyobb a hőség, ezért nem is használják a gyerekek a Rezsitábornok szerint irigylésre méltó játszóteret.
Ahogy korábban a zsúfolt menekülttáborokba a Bevándorlási Hivatal, most a Belügyminisztérium sem engedi be a tranzitzónákba a sajtót. Pedig így lehetne ellenőrizni, hogy mi az igazság: a kormány által hangoztatott ideális állapot, vagy a menedékkérők beszámolóiban szereplő embertelenség.
Az Átlátszó április elején kért forgatási engedélyt a röszkei tranzitzónába. A Belügyminisztérium sajtóosztálya 10 (!) percen belül válaszolt: tájékoztattak arról, hogy Pintér Sándor másnap reggel tart bejárást Tompán, és elküldték a sajtómeghívót. Más elfoglaltság miatt nem értünk rá, de amikor ezt visszaírtuk, akkor már sejtettük, hogy az egyetlen esélyünktől estünk el. Jól gondoltuk.
A Belügyminisztérium ezután szűkszavúan csak annyit válaszolt, hogy “a röszkei tranzitzónára vonatkozó bejutási és forgatási kérelmét nem áll módunkban teljesíteni”.
Kértük, hogy indokolják meg az elutasítást, erre kifejtették, hogy tulajdonképpen csak a tranzitzóna igazgatója engedélyezheti a belépést, de a Belügyminisztérium egyetért azzal, hogy nem mehetnek be a sajtó munkatársai, mert ez szolgálja a menekültek érdekét.
“Tájékoztatjuk, hogy a Belügyminisztérium nem jogosult engedélyezni a tranzitzónákba történő belépést, arra – jelen esetben – kizárólag a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal Dél-alföldi Regionális Igazgatóság Röszkei Tranzitzóna igazgatójának van jogszabályi felhatalmazása. A Belügyminisztérium ugyanakkor egyetért a tranzitzónák igazgatóinak töretlen gyakorlatával, amely szerint a tranzitzónákban elhelyezettek személyiségi jogainak és magánéletének védelme, tiszteletben tartása, nyugalmuk megőrzése és biztonságuk megóvása érdekében nem engedélyezik a sajtó munkatársainak a tranzitzónákba történő belépést és forgatást.”
Videó: Pápai Gergely
Interjúkkal folytatjuk.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!