Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Szivek Norbert alapítványa üzemelteti a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Csengery utcai kollégiumát, legalábbis a közelmúltig biztosan így történt. Az épület maga is Szivek-érdekeltség. A NER-es elszámoltatás által ostorozott Hunvald-érában szerezte a terebélyes cégcsoport egyik tagja a VII. kerületi önkormányzattól. Most a részben állami Gránit Bank összesen 1,4 milliárdos hitelének fedezete.
Diákotthonok működtetésére, árva és hátrányos helyzetű diákok támogatására jött létre 2012 novemberében a Szivek a Szivekért Alapítvány. Az alapító 100 ezer forint induló vagyonnal az ekkor zürichi lakcímmel szereplő Szivek Norbert üzletember, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. jelenlegi vezetője volt. Szivek szerteágazó vállalkozói kapcsolatrendszeréről korábban több cikkben is beszámoltunk:
Ön rábízná a vagyonát? A magyar állam rábízta. Szivek Norbert portréja
Nem nyomoznak a Pollack Mihály téri mélygarázs ügyében
Az ügyészség szerint is gyanús a mélygarázsmutyi, elrendelték a nyomozást
Olvasónknak hála, úgy tűnik, megérkezett a megfejtés, mire is szolgál valójában az alapítvány.
Az Átlátszó birtokába került egy aláíratlan szerződéstervezet 2013 augusztusából az alapítvány és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) jogi kara kötött, aminek a lényege, hogy az alapítvány diákotthoni férőhelyeket biztosít a karnak a Csengery utca 11. szám alatti Dormotel Felsőoktatási Diákotthonban.
A szerződés-tervezet szerint az alapítvány, mint a diákotthon fenntartója legalább 100, legfeljebb 150 diák férőhelyét biztosítja 2-4 ágyas szobákban. Cserébe a diákok kollégiumi térítése – fejenként havonta 25, illetve 36,5 ezer forint havonta, függően attól, hogy költségtérítéses-e a hallgató – az üzemeltetőt illeti.
A dokumentumban olvasható: a szerződést voltaképpen azért kötötték, mert egy 2013-as törvénymódosítás értelmében külsős cégek nem üzemeltethettek diákotthonokat, csak alapítványok (vagy egyházi intézmények). A Csengery utcai kollégiumot ekkor már egy éve a Cretum Holding Kft. működtette.
A Cretum Holdingról említést tettünk Szivek pályaívét bemutató írásunkban, megemlítve, hogy az MNV-vezér személyesen ugyan nem fordult meg benne, de számos egyéb szálon kötődik hozzá. Ez azért lehet lényeges, mert jogilag az alapítvány független az alapítótól (Szivektől), a céges kapcsolatok ugyanakkor árulkodóak, hogy a jelenlegi MNV-vezérnek lehetett rálátása a megállapodásra. A céget tavaly kényszertörléssel likvidálták, utolsó tulajdonosa Claudio Ramón Rodriguez argentin cégfantom volt.
Szivek maga is a Pázmány diákja volt. A jogi kar már-már politikatörténeti jelentőségű, 2000-ben diplomázott évfolyamában végzett, olyan illusztris társakkal, mint a ma már Rogán Antal Baráti Körként leírható Kertész Balázs, Rogán bizalmasa, Kosik Kristóf, Habony Árpád jogi képviselője, és Sélley Zoltán V. kerületi jegyző.
Kérdeztük az egyetemet a szerződések részleteiről, főképp arról, hogy jelenleg is hatályos-e. Válasz egyelőre nem érkezett. A birtokunkban lévő tervezet szerint a megállapodás 2017. június 31-ig, vagyis az idei tanév szorgalmi időszaka végéig szólt. Csakhogy a Pázmány honlapján elérhető legfrissebb, a 2016/2017-es tanévre vonatkozó tanulmányi tájékoztatóban nem szerepel az egyetem által ajánlott kollégiumok között a Csengery utcai. Az egy évvel korábbiban, azonban még igen, sőt, nem csak a jogi, de bölcsészkari diákotthonként is.
Írtunk ezért a bölcsészkarra is kérdéseket, egyelőre onnan sem jött válasz. Ahogy a tanulmányi tájékoztatóban kontaktként megadott fenntartói email-címre is küldtünk érdeklődést. A cím egyébként alighanem Szivek épp felszámolás alá került svájci cégéhez tartozik (@cretum.ch végű). Innen sem jött válasz.
Hogy még bonyolultabb legyen a képlet, találtunk egy Dormotel Üzemeltető Kft.-t is a cégcsoportban, ahová, bár nem igazán látjuk a szerepét – vagyis inkább éppen ezért – szinte rutinszerűen emaileztünk, egyelőre szintén hiába. A Dormotel Kft. ügyvezetői a Szivek-féle alapítvány korábbi elnökei voltak – Saródy Ferenc, majd Bajor András Gyula. Utóbbiról mi V. kerületi ingatanügyekkel kapcsolatos cikkünkben emlékeztünk meg, a Heti Válasz pedig a Tiborcz István-féle Mahart-székházmutyiban emlegette a nevét.
A Dormotel Kft. egyébként közvetve részben Sziveké, részben pedig azé a Lexan Holdinggé, amely a most épülő Danubio lakópark üzemeltetőjének tulajdonosa. Ez a lakópark kapott közpénzből gyaloghidat a vizes vb apropóján, derítette ki a 444.hu.
Elértük viszont a Szívek a Szívekért Alapítvány volt kuratóriumi elnökét, Saródy Ferencet, akinek tudomása szerint a szerződéses viszony nem szűnt meg az egyetemmel. Ő viszont annyival tovább bonyolította a történetet, miszerint létezik további megállapodás is, a finanszírozásról ugyanis emlékei szerint az Emberi Erőforrások Minisztériumával szerződtek. Ide is küldtünk kérdéseket, várunk.
Pázmányos diákok arról tájékoztatták az Átlátszót, hogy az idei tavaszi szemeszterben még bizonyosan működött a kollégium, de úgymond nem „hivatalos” pázmányosként. Viszont „többségében pázmányos diákokkal telik meg”, jellemezték a helyzetet. A kollégium hivatalos „egyeteminek” tűnő oldala, ha szolid is, de jelenleg is üzemel. Itt azt közlik, előreláthatólag szeptemberben lehet beköltözni az új diákoknak, de csak 6-a után.
A szorgalmi időszakon kívül hostelként működik az épület, ennek üzemeltetője az önkormányzati szálláshely-nyilvántartás szerint egy IX. kerületi cég. Tulajdonosa egy Arnóton élő házaspár, akikről nem tűnik úgy, hogy köze volna a Szivekék-féle üzleti körhöz.
Magának az ingatlannak viszont van, nem is kevés. Az ezer négyzetméter alapterületű „kivett szálláshelyként” nyilvántartott sarokház 2006 júliusáig az erzsébetvárosi önkormányzaté volt. Ekkor vette meg a H12 Ingatlanhasznosító Kft., ami pár nappal korábban lett a Szivek-család cégének érdekeltsége. A VII. kerületi polgármester ekkor az ingatlanügyekben egyébként rendszeresen elővett Hunvald György (MSZP) volt. (Az Átlátszó összefoglalója az erzsébetvárosi panamák utóéletéről itt olvasható.)
A H12 utóbb beolvadt egy másik Szivek-érdekeltségbe, majd abból kivált egy harmadik. Az évek során, ha változott is papíron a tulajdonos, a lényeg (Szivek-közeliség) ugyanaz maradt.
Egészen 2013-ig, amikor is az ingatlant – és, mint már linkelt korábbi cikkeinkben többször emlegettük, Szivekék más projektjeit is – bőkezűen finanszírozó Erste Banké lett az épület. Az Erste még 2006-ban, pár hónappal azután, hogy Szivekék érdekeltsége lett a sarokház, 400 millió forintos keretbiztosítéki jelzálogot jegyeztetett be rá. Ezt a terhet aznap törölték, hogy az Erste tulajdonos lett vétel címén.
Az épület tavaly decemberig volt a banké, ekkor a pénzintézet eladta történetesen ismét egy Szivek-érdekeltségnek. Az ingatlan jelenlegi tulajdonosát Prince Primate Kft.-nek hívják, ami közvetve Sziveké, közvetlenül és többségében pedig az ő unokahúgáé.
Szivekéknek ismét sikerült hitelező bankot találni. Az állami érdekeltségű Gránit Bank 593 millió forintról és további 856,8 millióról terhelt jelzálogot az épületre idén márciusban. Ellentétben az Erste bankos kölcsönnel, a Gránit esetében nem látszik a tulajdoni lapon – igaz, ettől még rendelkezhettek másképp is a felek -, hogy van-e egyéb fedezet is, vagy ezt az egyetlen ingatlant terheli. Szivek 2015 óta vezeti a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt.
Rádi Antónia
frissítés – EMMI-válasz:
2014-2016-ban összesen 33,6 millió forint költségvetési normatív támogatást kapott a Szívek a Szívekért Alapítvány a Dormotel Felsőoktatási Diákotthon fenntartója – derült ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma lapunkhoz szerda délelőtt megküldött válaszából.
A Dormotelt 2013 novemberében vette nyilvántartásba az Oktatási Hivatal. Az alapítványt a 2014. év januárjától illette meg az államilag támogatott képzésre járó kollégista hallgatók után járó, működtetésre fordítható támogatás. 2017-re még nem kötöttek megállapodást adminisztratív okok miatt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!