Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A kormánypárti véleményt szajkózó, magát függetlennek beállítani próbáló Alapjogokért Központ mögött álló Jogállam és Igazság Kft. három év alatt 130 millió forint támogatást kapott a Fidesz pártalapítványától működési költségekre, és további 43,5 milliót az MNB egyik alapítványától kutatásra és tanulmánykészítésre.
Nemrégiben írtunk arról, hogy a Fidesz-közeli Jogállam és Igazság Nonprofit Kft. 34,9 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott valamilyen kutatásra a Pallas Athéné Domus Animae Alapítványtól (PADA), a kreatív közpénzköltésben és adateltitkolásban élenjáró MNB-alapítványok egyikétől. Mivel a PADA nem hajlandó megmondani, hogy pontosan mire adták a pénzt, az adatigénylést beadó magánszemély pert indított az információkért.
A Jogállam és Igazság Nonprofit Kft.-t három évvel ezelőtt, 2013 június közepén jegyezte be a cégbíróság. Alapítói Szánthó Miklós és Nagy Gábor, ügyvezetője Szánthó Miklós.
Szintén Szánthó az igazgatója az Alapjogokért Központnak, amelynek honlapján az szerepel, hogy a központ “célja a jogállami működéssel és alapjogvédelemmel kapcsolatos tudományos kutatás és elemzés”, valójában azonban csak a kormánypárti álcivil szervezetek egyike, vagyis nem különb a CÖF-nél.
Mindez elég nyilvánvaló abból is, hogy Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója, és a központ mögött álló Jogállam és Igazság Kft. tulajdonosa/ügyvezetője korábban a KDNP ifiszervezetének, az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetségnek tagja, és a kormányközeli Nézőpont Intézet munkatársa volt.
Természetesen lehet valaki a kormánnyal megegyező véleményen, azonban ha ezt pénzért teszi, akkor már nem igazi civil és önkéntes tevékenységről, hanem egyszerű gongóról van szó. A gongó elsőre civilnek tűnik ugyan, de valójában nem az, mert a kormány, kormánypártok vagy valamelyik hozzájuk közel álló szervezet finanszírozza a tevékenységét.
Csak a Fidesz
Márpedig a Jogállam és Igazság Kft.-vel ez a helyzet: a céget, és rajta keresztül a kormánypárti álláspontot hangoztató Alapjogokért Központot a Fidesz pártalapítványa, a Balog Zoltán EMMI-miniszter által elnökölt Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány támogatásai tartják életben.
2013-ban a Jogállam és Igazság Kft. részére 31,6 millió forint támogatást adott a Fidesz-alapítvány működési költségekre. A fél évre szóló összegbe a Jogállam és Igazság Kft. minden elképzelhető tételt beleszámolt az irodabérléstől a számítástechnikai eszközökön át a munkatársak kávé-, tej- és teafogyasztásáig.
A 2013-as támogatás felhasználásról szóló beszámoló szerint a cég végül “csak” 23,3 millió forintot használt fel a pártalapítványtól ajándékba kapott 31,6 millióból, de természetesen nem adta vissza a maradékot, hanem kérvényezte, hogy azt 2014-ben költhesse el.
A Fidesz alapítványa engedélyezte a műveletet, és egyúttal 49 millió forint támogatást adott a Jogállam és Igazság Kft. 2014-es működési költségeire. Az összegben az előző évhez hasonlóan szerepelnek az irodabérléssel kapcsolatos kiadások, de a munkatársak fizetése és kávé-, tej-, tea-, vízfogyasztása is. Utóbbi tétel mellé 800.000 forintot írtak a listára.
A 2014-es támogatás felhasználásáról szóló beszámolóban ugyan nincs szó arról, hogy mennyit költött el a cég a 49 millió forintból, de a Fidesz-alapítvánnyal kötött 2015-ös támogatási szerződésből kiderül, hogy az összegből mintegy 8 millió forint megmaradt, így azt átvitték 2015-re. Ehhez kaptak a Fidesz alapítványától újabb 50 millió forint vissza nem térítendő támogatást “2015. évi működési költségekre, konferenciákra, megbízási díjakra, munkabér- és járulék-költségekre”.
Három év alatt tehát összesen 130,6 millió forint támogatást kapott a Fidesz pártalapítványától a Jogállam és Igazság Kft., amely az általa működtetett Alapjogkért Központon keresztül védi és támogatja a kormányzati álláspontot minden témában. A cég éves mérlegeihez leadott kiegészítő mellékletekből kiderül, hogy támogatást működési költségre sehonnan máshonnan nem kaptak.
A cégmérlegekből az is kiderül, hogy a Jogállam és Igazság Kft. a három éves története alatt csupán tavaly ért el pozitív adózott eredményt, és tavaly is csupán mindössze 683 ezer forintot, így mondhatjuk, hogy a Fidesz-alapítvány évi többtízmilliós támogatásai nélkül gyakorlatilag működésképtelen lenne a cég, és az általa mozgatott véleménymegmondó intézmény is.
Kutatás és tanulmányírás MNB-pénzből
A Jogállam és Igazság Kft. 2015-ös kiegészítő mellékletéből azonban az is kiderül, hogy a cég nem csak 35 millió forint támogatást kapott az MNB által alapított Pallas Athéné Domus Animae Alapítványtól (PADA) kutatásra, hanem még 8,5 millió forintot könyvkiadásra is.
A támogatási szerződést egy magánszemély közadatigénylésben kérte ki a PADA-tól. A dokumentum szerint a Jogállam és Nonprofit Kft. adott be pályázatot “A fogyasztóvédelem a pénzügyi szektorban Magyarországon és az Európai Unióban – avagy az acquis communautaire érvényesülése a magyar hitelpiacon“ című tanulmány elkészítésére 2015 márciusában. A PADA megítélte a cégnek a 8,5 millió forintos támogatást, és 2015 májusában aláírta a Jogállam és Igazság Kft.-vel a megállapodást, amely szerint a 6-7 szerzői ív terjedelmű tanulmánykötetet várhatóan 100-150 példányban jelentetik meg, “illetve ingyenesen elérhető lesz a Támogatott működtetésében lévő www.alapjogokert.hu honlapon”.
Az Alapjogokért Központ blogjának fejlécében szerepel is, hogy a PADA támogatja a pénzügyi szektor és a fogyasztóvédelem kapcsolatának magyar és uniós jogszabályi hátterét vizsgáló kutatást, valamint az annak alapján a blogon megjelenő írásokat, amelyekből a tervek szerint majd egyszer tanulmánykötet készül.
A blogon jelenleg a bevezetővel együtt 11 bejegyzés található, és várhatóan nem is lesz már több, mert a tizenegyedik úgy kezdődik, hogy „Sorozatunk záró részében”.
Azt sajnos nem tudni pontosan, hogy a 11 darab bejegyzés miért került közel 10 millió forintba, mert a költségek részletezését a PADA kitakarva küldte el az adatigénylőnek.
További kérdés az is, hogy miért nem szerepel konkrét darabszám a Jogállam és Igazság Kft.-vel kötött szerződésben. Miért fizet 8,5 millió forintot a PADA akkor is, ha 150, és akkor is, ha csak 100 példányban adja ki a cég a tanulmánykötetet? Mert az biztos, hogy nem tűnik a közpénzekkel való felelős gazdálkodásnak, hiszen kevesebb darabszámra elvileg, a piac, a matematika és a legegyszerűbb logika szabályai szerint is kevesebb pénz járna. Úgy tűnik azonban, hogy az MNB alapítványa nem ilyen szokványos gondolkodással, hanem unortodox módszerrel költi a közpénzt.
A céginfót az Opten szolgáltatta.
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!