Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A Horn-kormány pénzügyi államtitkárához, 2002-2007-es MSZP-delegált jegybanki fb-taghoz kötődő cégtől vett szőnyegeket az MNB alapítványa, természetesen méregdrágán. Akar László már hivatali idejében is különös befektetéseiről volt ismeretes.
Négyzetméterenként (!) több, mint 355 ezer forintért vett szőnyegeket a Magyar Nemzeti bank által alapított Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány – tudatta az Index a minap, a nettó vételárat közölve (280 ezer/m2). A bírósági döntés alapján nyilvánosságra hozott alapítványi költésekből kiderül: az eladó bizonyos Art-Kelim Békésszentandrási Szőnyegszövő és Kereskedelmi Kft.
A vásárló alapítvány az Indexnek azt válaszolta: 2015 júliusában szerződtek, a kézi csomózású szőnyegeket a PADA Úri utcai épületébe szánják.
Az Art-Kelim 1992-ben jött létre, a cégjegyzék 1993 óta mutatja a tulajdonosait, a sorban első a Kelimpex Kft., ami Akar László, a Horn-kormány pénzügyi politikai államtitkára családjának érdekeltsége. Akar – aki 2002-2007-ben az MSZP delegáltjaként történetesen a mostani megrendelő MNB felügyelőbizottságát erősítette – 1994-1998-ban dolgozott a Pénzügyminisztériumban, a Kelimpex 2000-ig volt érdekelt a szőnyeggyártó kft-ben.
Az Art-Kelimben volt némi tulajdonosi változás az évek folyamán, 1993-tól folyamatosan érdekelt benne a két ügyvezető, a békésszentandrási Czuczi Ernő és Akar felesége, Akarné Körmendy Teréz.
A cégadatok alapján az Art-Kelim cégtörténete nem tűnik klasszikus privatizációnak, nem lelni például, hogy a kft-nek lett volna jogelőde a 1990 előtt. Az ellenkezője nem is lenne elegáns, Akar ugyanis annak idején a PM-ből rálátott a magánosítás folyamataira is.
Czuczi ugyanakkor 1990-1997-ben elnökölt a hasonló profilú Békésszentandrási Szőnyegszövő Háziipari és Népi Iparművészeti Szövetkezetben, amely 2000-ben, vagyon nélkül szűnt meg egyszerűsített felszámolással. A két cég székhelye (Szent András utca 2.) azonos címen található.
Az Art-Kelim régóta szállít az államnak: 2008-2015 között az Országgyűlés Hivatala például többször rendelt a cégtől kézi csomózású szőnyegeket, egyebek mellett a Vadászterembe és a főrendi ház társalkodójába mindösszesen több tízmillió forintért. Békés megyében amúgy nagy hagyománya van a szőnyegiparnak: ebből a doktori értekezésből legalábbis az derül ki, hogy az 1900-as évek elején kezdték az úgynevezett torontáli szőnyegek gyártását a régióban.
Korábbi cikkeink a jegybanki alapítványokról
Az MNB alapítványai kivonják magukat a közbeszerzés és a nyilvánosság alól – de sikerült?
Az Átlátszónak ajánlotta fel fizetése egy részét a vs.hu-tól távozó újságíró
Százmilliók egy semmiből jött cégnek az MNB-alapítványoktól
A Vs-paradoxon: közpénzből feltárt közügyek?
Tiltott jegybanki finanszírozás is felsejlik az MNB alapítványok szerződéseiből
Az igazságügyminiszter irodája ügyvédkedik a Matolcsy-alapítványoknak
103 millió forintot kapott az egyik MNB-alapítványtól az Eiffel Palace-t felújító cég
Hűtlen kezeléssel vádolt zugbankár az MNB festményüzlete mögött
Amicus Curiae az Alkotmánybírósághoz az MNB-törvény módosítása ügyében
Most az MNB alapítványainak adatait titkosítanák törvénnyel
Böngésszen MNB igazgatósági határozatokat, hogy lássa, hogyan veszti el közvagyon jellegét a pénze
A jelenleg a GKI Gazdaságkutató alelnökeként tevékenykedő Akart hivatali idejében is érték támadások magánbefektetései miatt: még PM-es karrierje előtt, 1992-ben feleségével együtt érdekelt volt a Tuti Tipp Fogadásszervezőben (mások mellett Puch László későbbi MSZP-s pártpénz-macherral együtt). 1993-1995-ben pedig felbukkant a Lovas-fivérek érdekeltségében álló Vektor Bróker Rt. felügyelőbizottságában.
Lovasék a Tocsik-botrányban váltak közismertté, a Vektor Bróker testvércége képviselte az önkormányzatokat a belterületi földmutyiban. A testvérek évtizedeken átívelő karrierjéről az Átlátszó is megemlékezett.
Rádi Antónia
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Adj 1%-ot az Átlátszónak, hogy megtudd, mire megy el az adód 99%-a!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!