Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A szakmai zsűri idén is 15 kiváló társadalmi innovációt tüntetett ki a SozialMarie díjjal. Május 1-jén, vasárnap több mint 300 vendég személyesen győződhetett meg a három fődíjas és a 12 további díjazott projekt kiemelkedő színvonaláról. Összesen 54.000 eurót osztottak szét a 15 díjazott között. A pénzbeli elismerésen túl a SozialMarie nyilvánosságot biztosít a társadalmi innovációknak.
A SozialMarie idén immár tizenkettedik alkalommal tüntet ki társadalmi problémák hatékony megoldását célzó innovatív projekteket. A SozialMarie idei díjaira Ausztriából, Magyarországról, és Csehországból közel 280 projekt pályázott.
A 15.000 eurót érő első díjat idén a „displaced_space for change“ című bécsi projekt kapta, melynek keretében építészhallgatók menedékkérőkkel közösen tették lakhatóvá a korábbi adóhivatal épületének tereit.
Wanda Moser-Heindl férjével, Fritz Moserrel közösen 2005-ben hívta életre a díjat. „Kezdettől fogva fontos volt számomra, hogy a merészségükkel és kísérletező kedvükkel kiemelkedő projektek megfelelő nyilvánosságot kapjanak.”
1. díj (15.000 euro) – Displaced_Space for Change (Bécs, Ausztria)
Egy építészkari szeminárium hallgatói beveszik magukat a legnagyobb bécsi menekülttáborba a harmadik kerületben. A diákok a menedékkérőkkel közösen teszik lakhatóbbá a korábbi adóhivatal épületét: a szabadban elhelyezett konténeres zuhanyzót raklapokkal teszik otthonosabbá; berendeznek egy óvodát és egy kultúrkávézót, a falakon kifestik a csempét, ha már a tűzveszély miatt tilos a textil használata, növényeket telepítenek a belső udvarban, létrehoznak egy mindenki számára hozzáférhető műhelyt, hogy további székekkel, asztalokkal, polcokkal láthassák el a közösségi tereket. A Vöröskereszt minden akciót támogat, az ottlakók pedig hatalmas odaadással vesznek részt a projektben.
2. díj (10.000 euro) – KiMitTud? (Magyarország)
Több mint húsz éve minden magyar polgárnak joga van közérdekű kérdésével a politika és a közigazgatás megfelelő pontjához fordulni és kérdésére választ kapni. A KiMitTud? ebben segít. Hogyan fogalmazd meg a kérdést? Kinek címezd? És ha anonim szeretnél maradni, az is lehetséges. Lényeges, hogy minden kérdést és minden választ online nyilvánosságra hoznak, és azt is, ha a kérdésre nem érkezik válasz. Ebben az esetben az atlatszo.hu jogászai utánajárnak, és ha kell, akár a bíróságig is elmennek. A kérdések és válaszok gyarapodó gyűjteménye inspiráló forrás újságírók számára is.
3. díj (5000 euro) – Philanthropists´ Stock Exchange (Csehország)
Civil szervezetek a Pardubice régió négy kerületében évente egyszer bemutatják az adott kerületben megvalósítani kívánt projektjeiket a mindenki számára nyitott „filantrópok börzéjén”. A helyi kormányzat képviselői helyi vállalkozókkal közösen közvetlenül az esemény után eldöntik, hogy mely projektek és milyen támogatásban részesülnek. Az eljárás nyilvános és követhető, a szociális projektek a gyarapodó forrásoknak köszönhetően több követ tudnak megmozgatni és erősebb a jelenlétük a regionális médiában. Vállalkozások, közigazgatási szervek és civil szervezetek kerülnek egymással beszélőviszonyba. Így hosszabb távú kapcsolatok is kialakulhatnak a támogatók és a civilek között.
A három fődíjjal egyidejűleg tizenkét további projekt is kapott egyenként 2000 eurót érő díjat, köztük 3 magyar kezdeményezés: az Autonómia Alapítvány „Integrom” című projektje, a Patent Egyesülettől a „Bíróságfigyelés a párkapcsolati erőszakkal kapcsolatos eljárásokban” és a BAGázs Egyesület „BAGázs jogklinika” projektje. A magyar közönségdíjat a Nem Adom Fel Cafe & Bar, fogyatékkal élő emberek által működtetett kávézó kapta.
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Adj 1%-ot az Átlátszónak, hogy megtudd, mire megy el az adód 99%-a!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!