Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Orbán Viktor és családja is a balhés FIK segítségével bonyolította vagyonmegalapozó lakásügyletét. A rétestésztaként nyúló felszámolás alatt álló FIK „történelmi” viselt dolgait annak kapcsán mutattuk be a minap, hogy igazolódni látszik: az ingatlankezelő cég körüli mutyisorozat a Buda-Cash-csődig ér.
Nem újdonság, hogy zűrös az élet az V. kerületi önkormányzatnál, különösen, ha ingatlanok bérbeadása, értékesítése kerül terítékre. Így volt ez már az 1990-1994-es választási ciklusban is. Az akkori mutyikat – tisztségéből felfüggesztett polgármester, feljelentett jegyző, átkutatott polgármesteri iroda stb. klisékkel – például a Beszélő foglalta össze. Ekképpen: a polgármester szerint
„a jegyző közreműködött a Fővárosi Ingatlanközvetítő bizonyos csereakcióiban, melyek hátrányosak az V. kerületi önkormányzati lakásállományra nézve”
Hogy a nehezményezett ügyletek között szerepelt-e az akkori „pályakezdő” politikus, Orbán Viktor Mester utca –> Haris köz minőségi lakáscseréje, nem tudni. Az ellenben biztos, hogy a Fővárosi Ingatlanközvetítő (FIK) szerepe ebben az esetben sem tűnik makulátlannak.
A FIK-ről nemrég írtunk:
A Reihard-gyilkosságtól a Buda-Cash-csődig: 12 éve tart a Fővárosi Ingatlankezelő felszámolása
Büntetőügyek garmadája, mellékszálon pedig egy máig tisztázatlan leszámolásos gyilkosság is összefüggésbe hozható a befolyásos belügyes és politikai kapcsolatokkal rendelkező kétes figurák vezette egykori Fővárosi Ingatlanközvetítő több mint tíz éve húzódó felszámolásával. A szálak a Buda-Cash-csődig vezetnek.
Egyebek mellett azt, hogy az 1946-ban a Belügyminisztérium által állami vállalatként alapított, majd rt-vé alakult, s 2004-ben elrendelt felszámolásáig folyamatosan parádés belügyes kapcsolatokkal rendelkező FIK-nek milyen kétes ügyekben merült fel a neve.
Sorrendben és dióhéjban: a tanácsi (majd önkormányzati) lakásértékesítéssel a FIK-et megbízó önkormányzatok súlyos lehúzása, a London Bróker tulajdonosa, Reichardt Ignác 2000-es utcai kivégzése és végezetül a tavalyi brókerbotrány.
Ehhez képest olvasónk hívta fel a figyelmünket a FIK szerepére egy vaskosan politikai színezetű, akkoriban még a parlament előtt is tárgyalt ingatlanmutyiban: Orbán Viktor és felesége, Lévai Anikó V. kerületi lakásügyében.
Utánanéztünk és kiderült, olvasónk jól emlékezett: az ominózus Haris utca 4. szám alatti lakást Orbánék valóban a FIK közreműködésével bérelhették ki.
Az ügylet 1991-ben kezdődött a cserével: a IX. kerületi Mester utcai 50 négyzetméteres, két szoba komfortos bérlakást a belváros szívében, a Haris közben található 135 négyzetméterre cserélték. A források ellentmondóak abban, hogy a felújítás kinek a kontóját terhelte, a kerületét vagy Orbánékét.
A lakáscserét a Fővárosi Főpolgármesteri Hivatal lakáscsere ügyosztálya hagyta jóvá, a bérlőkijelölés joga a FIK-é lett.
Ellenzéki politikusok később a parlamentben vitatták, hogy a korabeli szabályok szerint az akkor kétgyermekes Orbán-család jogosult volt-e a 3,5 szobás (a későbbi adásvételi szerződés szerint 4 szobás) lakás bérletére, még akkor is, ha Lévai Anikó édesanyja, ahogyan a hivatalos iratokban szerepel, valóban velük költözött.
Orbánék akkori magyarázata szerint a Mester utcai bérleményért egy szolnoki ingatlantulajdont áldoztak be, a Belvárosba költözéskor pedig kifizették a különbözetet.
A történtek megértéséhez érdemes felidézni, hogy ekkoriban mindhárom érintett önkormányzat (az V., a IX. kerület és a főváros) SZDSZ-es vezetésű volt. A Fidesz pedig liberális kispártként az SZDSZ politikai szövetségesének számított a konzervatív Antall-kormány ellenzékeként. A Fidesznek ekkor (1993-ig) nem volt elnöke, a legmeghatározóbb politikusa azonban már ekkor a parlamenti frakcióvezetőként tevékenykedő Orbán volt.
A Beszélőben is emlegetett akkori V. kerületi jegyző, Xantus Judit később a Józsefvárosban töltött be hasonló titulust. Ottani tevékenysége miatt jelenleg vesztegetéssel vádolja az ügyészség. Még a belvárosi esetek miatt feljelentette az akkori ottani polgármester, Mihályi Gábor is Xantust, annak azonban nincsen nyoma, hogy ezek az esetek bíróság elé kerültek volna.
Az Orbán-házaspár 1994 márciusában – tehát még Mihályiék idejében – mindenesetre a bérlőknek ekkoriban járó 10 százalékos kedvezményes vételáron, alig több mint félmillió, pontosan 563 ezer 760 forintért (a közvetítő ekkor már nem a FIK, hanem a Resideal Zrt. volt) vásárolta meg a lakást.
A politikai botrány akkor tört ki, amikor kiderült, hogy Orbánék a lakást éveken keresztül bérbe adták havi ezer dollárért, majd 2002-ben a vételihez képest több mint százszoros (!) áron, 63 millió forintért eladták egy osztrák férfinak.
A vevő pár évvel később az Orbán-család barátja és egy időben tokaji üzlettársa, Kékessy Dezső volt párizsi magyar nagykövet veje lett. Az ügyletet pedzegette az Orbánék vagyonosodását vizsgáló bizottság is a kétezres évek elején, ám a testület alapvetően a tokaji ügyekre fókuszált, majd – miként valamennyi országgyűlési vizsgálóbizottság – bohózatszerű tevékenység után, érdemi eredmény nélkül fejezte be tevékenységét.
Rádi Antónia
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!
Adj 1%-ot az Átlátszónak, hogy megtudd, mire megy el az adód 99%-a!
Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!