Egyéb

Szabadságjogok Magyarországon: lesújtó állapotok

Diszkrimináció, egyesülési szabadság, lakhatáshoz való hozzáférés – többek között ezek azok a területek, amelyek az Amnesty International szerint súlyos problémákat jelentenek Magyarországon.


banner2_mozgo_2
Megjelent az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet 2015/2016-os jelentése, amelyben külön fejezetben tárgyalják a magyarországi helyzetet. A magyar részben kiemelik, hogy a kormány kerítést épített a déli határra, valamint a romákat nem védte meg az gyűlölet-bűncselekmények ellen.

Menekültek és menedékkérők

Az AI kitér arra, hogy az illegális belépés kriminalizálása miatt a 2015 nyarán elfogadott intézkedések korlátozták a menedékjoghoz való hozzáférést. Civil szervezetek többször is kifogásolták a kormány intézkedéseit, mert nem volt lehetőség felmérni azt, hogy a menekültstátuszt kérelmezők veszélyben lehetnek-e a származási vagy tranzitországban. A kormányzati lépések miatt az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen.

Egyesülési szabadság

„A kormányzati politikákkal szemben kritikus civil szervezetek zaklatással és a regisztrációjuk elvesztésére vonatkozó fenyegetésekkel szembesültek”- áll a jelentésben, emlékeztetve arra, hogy 2015. januárban négy civil szervezettel szemben nyomozás indult. Azzal vádolták őket, hogy a Norvég Alap szétosztása során bűncselekményt követtek el. A nyomozás azóta lezárult és az ügyészség egyetlen esetben sem talált bűncselekményre utaló jelet.

Romákkal szembeni diszkrimináció és gyűlölet-bűncselekmények

A jelentés szerint, a korábbi évekhez hasonlóan folytatódott a romákkal szembeni diszkrimináció, például a lakhatáshoz való hozzáférés terén, Miskolcon mintegy 100 család volt kitéve az erőszakos kilakoltatás kockázatának, 2015. március és június között 120 családot lakoltattak ki, sokuknak nem volt hova menniük. A Kúria később kimondta, hogy a miskolci önkormányzat jogsértést követett el.

2015. szeptemberben az Egri Törvényszéken hozott döntés alapján a rendőrség diszkriminálta a romákat Gyöngyöspatán, amikor nem védték meg őket a szélsőjobboldali csoportoktól. Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) pedig azt állapította meg, hogy a magyar hatóságok nem vizsgáltak ki Szegeden egy roma férfi elleni rasszista támadást.

Vallásszabadság

Továbbra is korlátozott a vallásszabadság Magyarországon az AI vizsgálata alapján. A 2011-es egyházügyi törvény előírta az egyházak és más vallási szervezetek számára, hogy újra nyilvántartásba vegyék magukat, miután az állam a szervezeteket önkényesen törölte belőle. Az EJEB kimondta, hogy a törlés sértette a vallásszabadsághoz való jogot, és a kormány módosította a törvényt, de az önkényességet nem szüntették meg, ezért számos vallási közösség továbbra sem rendelkezik azokkal a jogokkal, amelyekkel egyházként rendelkeztek.

D. Kovács Ildikó

Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

  • ikon

    Kriptovalutával

    Küldd az adományod erre a címre: commerce.coinbase.com/checkout/3705feb7-b5a9-4ee4-b8b5-4ee9daf170a2