Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Még mindig nem árulja el a rendőrség, hogy mennyit költöttek annak a tolvajnak a megtalálására, aki a miniszterelnök lányának esküvőjén ellopott két mobilt. Az Átlátszó adatigénylésére először azért nem válaszolt a Készenléti Rendőrség Hivatala, mert szerintük az nem volt közérdekű. Három hónap elteltével már másképp látják a dolgot, de azt második válaszukban sem árulták el, hogy az adófizetők hány forintját fordították a nyomozásra.
Két és fél éve már annak, hogy a kormányfő lánya, Orbán Ráhel összekötötte életét Tiborcz Istvánnal. A nagy eseményt beárnyékolta az a nem túl szép dolog, hogy a buli közepette két vendég mobiljának, két iPhone 4s készüléknek lába kelt.
A történtekről – mint a hvg.hu megírta – az egyik felszolgáló, Csókási László számolt be, miután nem tetszett neki, hogy DNS-minta adására akarják kényszeríteni. De nem csak őt, hanem a kiszolgáló személyzetet, több tucat embert kötelezett erre a rendőrség. Ráadásul annak kiemelt szerve, a Készenléti Rendőrség (KR) Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) Életvédelmi Osztálya.
A DNS-mintába azért kapaszkodott bele a rendőrség, mert az egyik telefon tokján nem csak a tulajdonos, hanem egy ismeretlen személy DNS-mintáját is rögzítették. Erről pedig azt feltételezték, hogy a tolvajé. Ezért kértek minden tanúként meghallgatott embertől, összesen 26 személytől DNS-mintát, holott azt csak indokolt esetben lehet alkalmazni.
Lopás esetén például akkor, ha különösen nagy értékű az elcsent holmi és a büntetési tétel meghaladja az öt év szabadságvesztést, illetve, amennyiben meggyanúsították a lopással az illetőt.
A pincér számításai szerint, hogy a telefon – akkor még csak egy készülékről volt szó – értéke nincs arányban a több millió forintra rúgó nyomozási költséggel. Egy DNS-minta elemzése – a minta minőségétől függően – akár több százezer forint lehet, 26 ember esetén 1,3 millió és 7,8 millió forintra is rúghatott.
Mindezek miatt Csókási László hivatali visszaélés gyanúja miatt a Központi Nyomozó Főügyészséghez fordult, ám a feljelentést elutasították, mert a nyomozással kapcsolatban mindent rendben találtak. A rendőrség pedig két év után felfüggesztette a nyomozást.
Adatigénylés a nyomozás költségei miatt
Az Átlátszó tavaly októberben adatigényléssel fordult az Országos Rendőr-főkapitánysághoz tájékoztatást kérve arról, hogy a DNS-minták elemzésén túl összesen mekkora összeget tesz ki a nyomozás teljes költsége.
A kérelmet továbbították a Készenléti Rendőrséghez (KR) mondván, az igénylés megválaszolására ez a szervezet illetékes. A KR-be került be ugyanis 2012-ben a Nemzeti Nyomozó Iroda. A KR részéről tavaly közölték, amit kérünk, az nem közérdekű, hanem bűnügyi személyes adat, így nem adtak semmilyen tájékoztatást a nyomozásra vonatkozó kérdéseinkre.
Mára meggondolták magukat és a költségekkel kapcsolatban ugyan nem, de több dologra válaszoltak. A legfontosabb ezek közül, hogy az eljárást felfüggesztették, mert nem tudták megállapítani, ki lehetett a tettes. Megadták azt is, hogy az NNI Életvédelmi Osztályáról 2014 áprilisában átkerült a nyomozás a szervezet Vagyonvédelmi Osztályára.
A KR Hivatala közölte azt is az Átlátszó kérdése alapján, hogy egy nyomozó foglalatoskodott az üggyel. Arra viszont továbbra sem adott választ a rendőrség, hogy a több mint két évig tartó eljárás költsége mennyi volt.
Mivel a rendőrség első körben elutasította az adatigénylés teljesítését, az Átlátszó a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fordult, ahol eljárás van a többi adatra vonatkozóan. Nem tudni, ez segített-e abban, hogy a rendőrség álláspontja változzon az adatok nyilvánosságának megítéléséről.
Csikász Brigitta
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!