Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Közel egy hónapja zajlik gőzerővel a magyar állami termőföldvagyon árverezése. Az Alkotmánybíróság most megsemmisítette azt a kormányrendelkezést, amely lehetővé tette volna hogy az állam a földvásárlástól eltérő célokra is felhasználhassa az árveréseken beszedett bevételeket.
Ellenzéki képviselők még októberben fordultak az Alkotmánybírósághoz utólagos normakontrollt kérve a földárverésekről szóló kormányrendeletre. Az utóbbi időben az alkotmánybírók már több ülésükön is tárgyalták a Földprogrammal kapcsolatos kifogásokat.
A taláros testület előtt lévő kifogások egyikében a kormány lépett idő előtt, és lehetővé tette, hogy az Európai Unió más tagállamainak állampolgárai is vásárolhassanak állami földeket, ha teljesítik a földforgalmi törvény követelményeit.
Ellenzéki képviselők azt is kifogásolták a földárveréseket elindító kormányrendeletben, hogy nincsen körültekintően kezelve az a 300 milliárd forintos kérdés, hogy mit csinál az állam a földeladásokból származó bevételekkel.
Az árverésekből befolyó összegeket a Nemzeti Földalapról szóló (NFA) sarkalatos törvény szerint az állam csak földvásárlásokra fordíthatná, viszont a kormányrendelet pongyolábban fogalmaz, a kormány szerint nemzeti vagyon gyarapítására kell fordítani a bejövő milliárdokat.
Ezt a részt semmisítették meg most az alkotmánybírák, így a földeladásokból származó bevételekből földet kell majd vennie a magyar államnak. Az Alkotmánybíróság döntését itt olvashatják:
Zavaros jogi helyzet
Szintén menet közben akart belenyúlni a kormányzat a földeladások jogi környezetébe a lex Simicskával annak érdekében, hogy a második Orbán-kormány alatt kivételezett helyzetben lévő, és azóta kegyvesztetté vált oligarcha bérelt földjeinek szerződéseit könnyebben lehessen felmondani.
A törvény először elbukott a Parlamentben, mert nem volt meg a kétharmados támogatás, majd más módon hozta vissza a Fidesz az Országgyűlés napirendjére a javaslatot.
Számos egyedi eset is van, amikor olyan földrészletek kerülnek kalapács alá, melyeknek a jogi helyzete nem tiszta. Ha az árverési hirdetményekben nem jelentek meg arról információk, hogy per tárgyát képzi a terület, akkor jogsértést követett el az NFA.
A kishantosi ökogazdaság által 2013 előtt bérelt állami földekkel kapcsolatban több per is van folyamatban. Van olyan földrészlet, ami miatt 14 millió forintra perelték be a kishantosiak az új bérlőt, mert az beszántotta a biominősítésű területet.
A Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. is a bíróságon keresi az igazát a földbérleti pályázatok ügyében. A nagy múltú agrárközpont földjeinek szétdarabolása ellen a teljes ellenzéki spektrum is tiltakozott.
Ameddig a ménesbirtok mintegy ötödét érintő jogi eljárás nem ér véget, addig a Fővárosi Törvényszék felfüggesztette az érintett földrészletek árveréseit. Bitay államtitkár tételesen jogellenesnek nevezte a Fővárosi Törvényszék gazdasági Kollégiumának végzését, és a Földművelésügyi minisztérium megtámadta a döntést.
A Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó Mezort Zrt. ügyvédi felszólítást küldött az NFÁ-nak, azt követelve hogy állítsák le az árveréseket. Levelükben azt írják, hogy hivatali visszaélések és hűtlen kezelések is megvalósulhatnak a licitek során.
Szerződések nélkül
Közel egy hónappal azután, hogy az első földek árverésén koppant az üléslevezetők kalapácsa, még mindig nem kötöttek szerződést a nyertesekkel. Az ok egyszerű: az Átlátszó által megkérdezett érintettek szerint nincsen szerződésminta, amit az NFA kibocsátott volna. Az ebből fakadó bizonytalanságot érezni lehet: az egyik, árveréseken aktív ügyvéd szerint, sokan nem is mernek licitálni.
Mivel a megkötött szerződések kifüggesztése után hatvan napig van lehetősége az elővásárlási joggal élni az arra jogosultaknak, ezért az egész földárverési program hónapokkal fog elhúzódni a szerződésminta hiánya miatt.
A földvásárlási program állami banki finanszírozása sem áll biztos jogi talapzaton, hiába változtattak rajta a program elindulása után. Az Átlátszónak nyilatkozó, földárveréseken résztvevők szerint a Magyar Fejlesztési Bank hitelprogramjában résztvevők nem előszerződést kötnek a bankkal, és nem is hitelígérvénnyel mennek az árverésekre, hanem csupán egy „finanszírozási terv” nevű dokumentumot kap az MFB-től az, aki állami hitelből szeretne állami földet venni.
Ez a kvázi árajánlat nem kötelezi erősen a bankot a hitel folyósítására, az árveréseken való részvételhez mégis elegendő dokumentum.
Vágó Gábor
Van egy remek karácsonyi ajándékötletünk: ajándékozz névre szóló Átlátszó Támogató Kártyát!
Havonta csak egy ezres: már csak 872 új előfizetőre van szükségünk ahhoz, hogy az alapműködésünk közösségi finanszírozásúvá váljon.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!