Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) a Haldimann és mások kontra Svájc ügyben február 24-én meghozott ítélete értelmében nem lehet pénzbüntetéssel sújtani egy újságírót azért, mert rejtett kamerával készített felvétellel lebuktat egy biztosítási ügynököt, amint az ügynök az általa értékesíteni kívánt termékről téves tájékoztatást ad. A Bíróság mérlegelte azt is, hogy a leadott felvételen a bróker arca ki volt takarva és a hangja is el volt torzítva.
Az ügyben négy svájci újságíró fordult az EJEB-hez a rájuk kiszabott pénzbüntetés miatt. A szankciót azért rótta ki büntető bíróság, mert az újságírók egy rejtett kamerával készített felvétellel 2003-ban lebuktattak egy biztosítási ügynököt, amint az általa értékesíteni kívánt termékről téves tájékoztatást adott.
A felvétel készítése idején Svájcban sokat tárgyalt közügy volt az életbiztosítást áruló ügynökök gyakorlata A csapdául szolgáló találkozó végén az újságírók azonnal tájékoztatták a brókert, hogy a beszélgetésről rejtett kamerás felvétel készült, és kérték, hogy nyilatkozzon az ügyben. Ő mondta, hogy sejtette, hogy felvétel készült róla, de nem kívánt nyilatkozni az ügyről. Egy hónappal később a felvételt leadták a tévéműsorban úgy, hogy a bróker arcát kitakarták és a hangját is felismerhetetlenné tették.
Az eset miatt elmarasztalták a riportot leadó „Kassensturz” c. műsor szerkesztőjét, a tévé főszerkesztőjét, a konkrét riport szerkesztőjét és a magát potenciális ügyfélnek a rejtett kamerás felvétel során kiadó újságírót is, és pénzbüntetésre ítélték őket. Az érintettek a szólásszabadság sérelme miatt fordultak a strasbourgi bírósághoz.
A Bíróság az ítéletében megismételte a tesztjét, amit a szólásszabadság és a magánszféra összeütközés során alkalmazni szokott. A mérlegelt szempontok a következők:
a) a szólás (itt: a film készítése és leadása) egy közügyről folyó vitához kapcsolódik-e,
b) mennyire ismert a riportalany és a riport témája.
c) a riportalany korábbi magatartása,
d) az információ megszerzésének módja,
e) a riportban foglalt tények valószerűsége, a riport formája és utóhatásai,
f) a kiszabott büntetés.
A konkrét ügyben egy érdekes közügy volt a riport tárgya, nevezetesen a biztosítási ügynökök által adott rossz minőségű információ, ami fontos fogyasztóvédelmi probléma. A konkrét riport pedig nem az interjúalany személyére koncentrált, hanem egy szakmán belül általánosan folytatott kereskedelmi gyakorlatra. Az információ megszerzésének módjával kapcsolatban az EJEB rögzítette, hogy az Egyezmény által nyújtott védelem azzal a feltétellel illeti meg az újságírót, hogy jóhiszeműen jár, valós tényeket pontosan közöl az újságírói etikai szabályoknak megfelelően. Az esetben pedig a közölt tények valóságtartalmát soha senki nem vonta kétségbe.
A leadott riport formája és tartalma kapcsán pedig döntő szempont volt, hogy a rejtett kamerával felvett riportalany hangja és arcképe is felismerhetetlen volt a műsorban, aki ráadásul nem is kívánt nyilatkozni a felvétellel kapcsolatban, pedig erre megvolt a lehetősége.
Mindezek alapján a Bíróság úgy ítélte meg, hogy az ítélet sérti a szólásszabadság részét képező sajtószabadságot, mert alkalmas arra, hogy a sajtó által megfogalmazott legitim kritikát elfojtsa.
Általános következtetésként az ítélet alapján az mondható ki, hogy az újságíróknak joguk van valós információt tartalmazó rejtett kamerás felvételt – szükség esetén a felvételen szereplőket felismerhetetlenné téve – közzétenni egy fontos közügyről, mivel ilyen esetben a közügyek megvitatásához szükséges információk terjesztésének joga erősebb, mint a magánszféra védelméhez fűződő érdek.
M. Tóth Balázs
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!