Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A 24 részesre tervezett új MTVA-s sorozat költsége epizódonként nettó 12 millió forint – tudta meg az Átlátszó. A díszlet egyszeri tervezési díja 25 millió forint, a főcím pedig 2,5 millió forint, ezekkel együtt 315,5 millió forintot költenek Kálomista Gábor új tévésorozatára, a Fapadra. Közreadjuk a szerződést.
Októberben érkezik a magyar közszolgálati média legújabb műsora, a Fapad. A vígjátéksorozatnak már az indulása is “érdekes”, abban a tekintetben legalábbis mindenképp, hogy az Index tudósítása szerint az MTVA egyik vezetője a sorozatot népszerűsítő sajtótájékoztatón az Átlátszóra hivatkozva nem árulta el a pontos költségeket.
A költségvetésre egy újságíró kérdezett rá, amire Nyitrai Kata, az MTVA szórakoztató műsorok főszerkesztője a következőképpen reagált:
“Erre a kérdésre nem tudok válaszolni, de a szerződés nemsokára nyilvános lesz. Az Átlátszó már elkérte.”
Ez valóban így történt, az MTVA-hoz közérdekű adatigénylést nyújtottunk be, melyben elkértük a sorozat előállítására az MTVA által megkötött szerződést annak esetleges mellékleteivel együtt.
Adatigénylésünkre előző hét szerdán válaszolt az MTVA, de a kérésünket csak részben teljesítette, a szerződések mellékleteit ugyanis nem kaptuk meg. Ez nem először fordul elő, az MTVA akkor sem adta oda a mellékleteket, amikor hosszú pereskedés után az alvállalkozókkal kötött szerződéseik kiadására kötelezték őket. Pedig a költségvetési finomságok, például az alvállalkozóknak az MTVA által biztosított gyártókapacitás gyakran csak a mellékletekből derül ki.
A megküldött szerződésből kiderül, a Fapad, vagy, ahogy ők írják a dokumentumban, a “Fapados” című sorozatból 24 részt terveznek, melyek 26 percesek lesznek. Epizódonként a sorozat nettó 12 millió forintba kerül majd. A Fapad főcímének és főcímzenéjének egyszeri tervezési és kivitelezési díja nettó 2,5 millió forint, a díszlet, a díszletelemek és arculati elemek egyszeri tervezési és kivitelezési díja 25 millió forint. Összehasonlításul: a Barátok köztöt epizódonként 9 millió forintból készítik, a Tűzvonalban című sorozat pedig epizódonként11 millió forintból jött ki.
A Fapadot az MTVA hírhedt sorozatával, a Marslakókkal összevetve kiderül: epizódonként feleannyiból kjött a Marslakók, mint a Fapad. A Marslakóknak szintén 26 perces epizódjai voltak, az epizódonkénti költségvetés pedig 5,95 millió forint volt. Az MTVA pénzbeli költsége ebből 4,2 millió forint. A Marslakók esetében a költségeket az dobta meg, hogy rögtön 3 évadot terveztek, amely – napi sorozat révén – több, mint 400 epizódot jelentett. És hiába állították le hamar, az előkészítés és az addig megrendelt 77 rész miatt a sorozat még így is több, mint 800 millió forintjába került az adófizetőknek.
A Fapad szerződésébe már bekerült valamiféle nézettségi kritérium, a vállalkozási díj utolsó 10 százalékát csak akkor fizeti ki az MTVA a Megafilmnek, ha a sorozat hozza az elvárt nézőszámot. Ezt azonban nagyon óvatosan szabták meg, hiszen a nézettségnek csak az adott héten, az adott műsorsávban mért átlagos nézőszámot kell elérnie, vagyis nem ronthatja a csatorna nézettségét, de növelnie sem kell ahhoz, hogy a feltétel teljesüljön.
1 milliárd forint a korábbi Megafilmes sorozatokra
A Fapadhoz hasonlóan 26 perces volt Kálomista Hacktion című sorozata, amire szintén az MTVA-val kötött szerződést a Megafilm Service Kft. Ez a sorozat a 2011 nyarán aláírt szerződés alapján 13,2 millió forintba került epizódonként, ebből az MTVA 11 millió forintot állt, a többit más forrásból szerezték meg. A Hacktion aztán 52 percessé vált, így az ára is nőtt, 26,4 millió forintra, ebből az MTVA 22 millió forintot állt.
A Megafilm Service Kft. másik sorozata, a szintén közmédiás Munkaügyek ugyancsak 26 perces. Ez a sorozat epizódonként 10,8 millió forintba került 2011-ben, melyből az MTVA 9 millió forintot állt.
A két Hacktion, valamint a Munkaügyek című sorozat 2011 augusztusa és 2012 decembere között mintegy 1 milliárd forintjába kerülhetett az MTVA-nak és így az adófizetőknek, legalábbis azon szerződések alapján, amiket az MTVA megküldött az Átlátszónak. Ezekben “tervezett epizódszámokat” tüntettek fel, mi is ezekkel számoltunk, így jött ki az eredmény. A pontos költségeket a közmédia részletes költségvetéséből tudhatnánk meg, olyan összesítést azonban az MTVA nem hozott nyilvánosságra, amely bemutatná, hogy a külső gyártású műsorokra az elmúlt években pontosan mennyit költöttek.
Oroszi Babett
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!