Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Még a sajátos szabályok szerint működő magyar támogatási rendszerben is szokatlan, hogy egy hét alatt egy cégcsoport három különböző pályázata nyer pályázatonként egy milliárd forint támogatást. Ami még különösebb, hogy a cég részvényeinek árfolyama nem reagál a hírre.
A megújuló energiát hasznosító beruházásokat a világon mindenhol támogatják, de a magyar Pannergy Nyrt-vel a szokottnál is bőkezűbben bánnak a döntéshozók. A múlt héten került nyilvánosságra, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a KEOP-2012-4.10.0/B pályázati konstrukció keretében három, a céghez kötődő pályázatot is támogat: DD Energy Termelő és Szolgáltató Kft. 1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kap egy győri nagyberuházáshoz, a Geo-Wendung Zrt. kistokaji projektjéhez pedig 980 millióval járul hozzá az EU. (Ez utóbbi közvetlenül kötődik a Pannergy miskolci nagyprojektjéhez.) Két nappal korábban a szintén Pannergy tulajdonban lévő Kuala Kft-nek ítéltek meg 1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást az NFÜ döntéshozói.
Nonszensz a pesti tőzsdén
A Pannergy részvényeinek árfolyama viszont – látszólag ellentmondva minden közgazdasági törvényszerűségnek – lényegében nem reagált a jó hírekre. A tavasszal bejelentett támogatási döntések hatására az árfolyam 400 forint fölé emelkedett, így akkor legalább néhány jó napja volt a kisbefektetőknek. Most ősszel még ez a rövid rali is elmaradt: az árfolyam jelentéktelen erősödése hamar kifulladt, és két nap alatt visszatért arra a reménytelen 300 forint körüli szintre, ahonnét hónapok óta nem tud kitörni. Holott a mostani döntések azt jelentik, hogy egy részvényre mintegy 150 forint állami támogatás jut. Vagyis a Pannergynek a leányvállalatain és partnerein keresztül eddig juttatott közel 6 milliárd forint a 21 millió darab részvényre számolva részvényenként közel 300 forint támogatást jelent – mostanában pedig éppen ennyi a Pannergy-részvények értéke.
A rezsiháború és a megújulóenergia-ipar
Hiába a jó hírek sorozata, csak nem akar kitörni a PannErgy Nyrt. részvényeinek árfolyama a 3-400 forintos sávból. Úgy látszik, még Töröcskei István részvétele is kevés ahhoz, hogy végre teljesüljön a kis- és nagyrészvényesek álma, a megállíthatatlan száguldás a 600 forint fölötti tartományig. Pedig a magyar állam is támogatja már részvényenként vagy 150 forintnyi uniós pénzzel a társaságot. Sőt, egy hamarosan elfogadásra kerülő jogszabály is segíthetné a részvény emelkedését – de hiába, ha a rezsiháború meg kihúzza a cég lába alól a talajt. Tovább az előző cikkre.
A csalódott kisbefektetők pedig spekulálnak tovább, hogy mi lehet a megmagyarázhatatlan jelenség mögött. Van trafikmutyis teória: e szerint az állam arra készül, hogy valamilyen módon egy preferált csoport kezébe juttassa a részvények többségét – értelemszerűen minél olcsóbban. Ehhez pedig a kezében lévő, a nyugdíjvédelmi harc révén megszerzett Pannergy-részvényeket használja, ezeket adogatja el a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap úgy, hogy az eladások révén lassan erodálja az árfolyamot. Egy ponton aztán majd megjelenik a várva várt befektető, és fillérekért összevásárolja a részvények többségét. Lehet akár így is – ami tény, hogy egy 10 ezer darabos kötés, azaz 3 millió forint megmozdulása már izgalmakat vált ki a kisrészvényesek körében – miközben egy olyan vállalatról van szó, amelynek a saját tőkéje meghaladja a 12 milliárd forintot.
Pedig valószínűleg nem valamiféle pénzügyi fekete lyuk működik itt, hanem a piacgazdaság törvényszerűségei. Hiába tol bele ugyanis az állam az uniós támogatási forrásokból forint tízmilliárdokat a Pannergy miskolci projektjébe meg a hasonló geotermikus projektekbe, ha a „kimeneti oldalon”, azaz az energiaárak szabályozásával ellehetetleníti a cégek kvázi-piaci alapon történő működését. Azért csak kvázi, mert a megújuló energia előállítása általában még mindig drágább, mint a hagyományos erőművekben előállított áram vagy hő, ezért azt támogatott áron veszik át. Ez lenne az úgynevezett METÁR, az a hosszú távra garantált átvételi ár, amit az energiatermelők kapnak az általuk előállított hőért vagy áramért. Közismert Fidesz-közeli vállalkozók, mint Baji Csaba, Pomázi Csaba vagy Töröcskei István – utóbbi a mai napig igazgatósági tag a Pannergynél -, vagy épp a Simicska-Nyerges duó, feltehetőleg éppen azért nyomultak be a 2010-es kormányváltás környékén a megújulóenergia-iparba, mert egy nagyon előnyös METÁR-ban bíztak, ami 10-15 évre garantált magas hozamot biztosított volna a befektetéseikre. Egyes feltételezések szerint a MAVIR megszállása is ennek a folyamatnak volt része.
Elszálló remények
Csakhogy tavaly végképp megpecsételődött a METÁR, és ezzel együtt a zöldenergia-termeléssel kapcsolatos vérmes remények sorsa.(Ahogy halványodnak a megújulóenergia-iparral kapcsolatos remények, úgy nő a valószínűsége Paks bővítésének.) Eőször a METÁR bevezetésének időpontja tolódott ki 2014 utánra, majd kezdetét vette a rezsiháború. A METÁR pénzügyi fedezetét az energiaárakba befizetett tétel fedezte volna – csakhogy miután a Fidesz vezérkarában eldőlt, hogy a kampányt a rezsidémonnal folytatott küzdelemre fogják fölfűzni, egyértelművé vált, hogy a lakossági energiaárakat egy forinttal sem lehet emelni, sőt.
Ha a lakossági távhő- és villamosenergia-árak tovább csökkenek, akkor ezek az erőművek – hiába támogatta a beruházást akár az összköltség 40-50 %-áig az állam – nem tudnak gazdaságosan működni. Előbb-utóbb a kitartó kisbefektetők is elvesztik minden reményüket, és elkezdenek kiszállni. Kérdés, ki fogja üzemeltetni a beruházási időszakban agyontámogatott, majd a hatósági árak révén térdre kényszerített megújulóenergia-termelőket. Jövőre a rezsiharc éve lesz, ígérte a miniszterelnök.
Becker András
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!