![Nagymárton Sungeel](https://atlatszo.hu/wp-content/uploads/2025/02/NagyMarton_Sungeel-e1739450836340-300x180.jpg)
Megduplázná akkufeldolgozói kapacitását a többször megbüntetett SungEel Kft.
A dél-koreai cég korábban felfüggesztett, tavaly óta újra működő bátonyterenyei és szigetszentmiklósi üzemében évente összesen 37 400 tonna selejtes akksit kezelnének.
Egy olyan cég nyerte a fővárosi önkormányzat városházi rekonstrukciójára kiírt (közel egymilliárd forintos) közbeszerzési eljárását, amely a kormányközeli West Hungária Bau-val is dolgozott már együtt. A második legolcsóbb ajánlatot pedig egy NER-cég adta. Megkérdeztük az ellenzéki vezetésű fővárost, látnak-e ebben problémát, vagy figyelnek-e arra, hogy kikerüljék a kormányközeli cégeket. A válasz szerint nem. A cél az, hogy minél olcsóbban ússzák meg a beruházásokat.
A Budapest Főváros Önkormányzata közbeszerzési eljárást írt ki a Főpolgármesteri Hivatal székhelyéül szolgáló műemlék épület (Budapest, Városház u. 9-11.) rekonstrukciójára. A napokban kiderült, hogy ki adta a legkedvezőbb árajánlatot: a korábban a Paár Attila féle WHB-vel is együtt dolgozó Build It Mérnökiroda Zrt.
A társaság feladata lesz a Gerlóczy utcai szárny földszintjén végzett munkákon kívül az építési engedélyt nem igénylő, felújítási mértéket vagy fejlesztési, beruházási szintet elérő épületrekonstrukciós munkák elvégzése. Így például irodák, közlekedők, lépcsőházak és mosdók felújítása.
A keretösszeg nettó 944 881 890 forint, ennek 70 százalékát hívják le eseti megrendeléssel.
A tenderre heten jelentkeztek: a Build It Mérnökiroda Zrt. mellett a Pharos ’95 Sportpályaépítő Kft. adott be érvényes ajánlatot, a DENCO Klimatechnikai Kft.-t, a Prím Építő Építőipari Kft.-t és Weiser Károly egyéni vállalkozót kizárták, az ÉP-Aktuál Építőipari Kft. illetve az EBH Invest Hungary Kft. pedig nem tartotta fenn az ajánlatát.
A két érvényes ajánlat közül a Build It bizonyult az olcsóbbnak, de csak azért, mert – bár a rezsióradíjuk magasabb volt, mint a Pharosé –, 30 százalékos anyagárkedvezményt ajánlottak meg a Pharos 23 százalékával szemben.
A Build It Mérnökiroda Zrt. több közpénzes megbízást kapott már: ők nyerték el nettó 1,3 milliárd forintért a kollégium építését a Lázár János felügyelte Nemzeti Ménesbirtokon, de ők vitték el szintén Mezőhegyesen az oktatási főépület energetikai homlokzatfelújítását is nettó 580 millió forintért. Továbbá részt vettek a Károlyi-Csekonics Palotaegyüttes átfogó, állagmegóvó felújítási munkáiban, és ők végezhették el a móri piac építését is kétmilliárdért.
A Paár Attila érdekeltségébe tartozó West Hungária Bau Kft.-vel a Tisza-kastély felújításának első ütemén dolgoztak együtt. A milliárdos Paár Attila Tiborcz István miniszterelnöki vő üzlettársa volt, és nemrég arra panaszkodott, hogy csökkennek az állami megrendelések.
Mivel a második legolcsóbb ajánlatot adó társaság, a Pharos ’95 Kft.-t is a NER-cégek közé szokták sorolni, továbbá a BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. speciális közterületi takarításról szóló tenderét „a kormány kedvenc takarítócége”, a B+N nyerte el (úgy, hogy csak egyetlen ajánlat érkezett), megkérdeztük az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzatot, látnak-e ebben problémát.
Arra is rákérdeztünk, mennyire kerülhetők ki a NER-cégek, vagy erre nincs is szándék, csak az a lényeg, hogy közpénz a lehető leghatékonyabban legyen felhasználva. Azután is érdeklődtünk, hogy bár az eljárás nyílt volt, lehetett volna-e még úgy módosítani a kiíráson, hogy még több cég jelentkezhessen. Továbbá megkérdeztük, hogy ki és miért nyújtott be előzetes vitarendezési kérelmet a felújításai tender kapcsán.
A következő – viszonylag rövid – választ kaptuk a Főpolgármesteri Hivatal Sajtókapcsolati Csoportjától:
A „Városháza épületrekonstrukció” a Fővárosi Önkormányzat nyílt közbeszerzési eljárása. Az alkalmassági követelmények objektívek voltak, azok igazodtak a felújítás jellemzőihez. Ezt támasztja alá az is, hogy az eljárásban hét ajánlat is érkezett. A közpénzekkel való felelős gazdálkodás követelménye szerint az Önkormányzat nem vizsgálja a beszerzései során azt, hogy milyen kötődésű cégekkel dolgoznak együtt: csak az számít, hogy a legkedvezőbb ajánlatot adó ajánlattevő nyerjen.
A vitarendezési kérelemről ugyanakkor nem adtak tájékoztatást.
Katus Eszter
Nyitókép: Budapest Főváros Önkormányzata Főpolgármesteri Hivatalának épülete az V. kerületi Városház utcában. Fotó: MTI/Jászai Csaba
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
A dél-koreai cég korábban felfüggesztett, tavaly óta újra működő bátonyterenyei és szigetszentmiklósi üzemében évente összesen 37 400 tonna selejtes akksit kezelnének.
A beruházások jelentős részét a helyreállítási alapból tervezték megvalósítani, de mivel az uniós forrásokat befagyasztották, úgy látszik, nincs pénz a munkálatokra.
A ZÁÉV, a Valton, a Market, a 4iG, Matolcsy Ádám bútorcége és Szijjártó Péter kedvenc cipőboltja is kért uniós támogatást. Van, aki kínai autókat vesz belőle.
A debreceni indoklás szerint az adó összege 12 éve változatlan, miközben az infláció magas, és a lakosok is többet keresnek, mint korábban.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!