A Vári-éra öröksége: tízmillió forintra bírságolták a Magyar Vízilabda Szövetséget
A szervezet még 2021-ben jogsértő módon bontotta részekre egy beszerzését, és mellőzte a közbeszerzési eljárás lefolytatását. A szerződő céget is megbüntették.
A tervek szerint elit magániskola lesz a 17 éve bezárt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet helyén. Az intézmény 2021-ben került alapítványi tulajdonba, de egyelőre nem sok minden történt a területen. Nyáron kiderült, hogy már közel 300 millió forintot elköltöttek életveszély-elhárítási munkálatokra, most pedig várhatóan további 240 millió forintot állagmegóvásra. Mindkét feladatkörre meghívásos közbeszerzési eljárást írt ki a Közép-európai Oktatási Zrt., így csak meghatározott cégek tehettek árajánlatot. A nyertes az OMS24 Zrt. lett.
Ismét Kbt. 115-ös, azaz meghívásos közbeszerzési eljárás keretében kereste a Közép-európai Oktatási Zrt. a volt Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) állagmegóvási munkáit elvégző vállalkozást. A társaság a munkálatok előző fázisánál is ezzel az eljárási fajtával élt. A bontási jegyzőkönyv szerint a felkért öt cégből négy tett ajánlatot, bár egyikük olyan magas árat ajánlott meg, ami bele sem fért volna a meghívásos eljárás kereteibe.
A 2007-ben bezárt, majd alapítványi tulajdonba adott Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) főépületének állagmegóvási munkáira írt ki meghívásos tendert a Közép-európai Oktatási Zrt. szeptember elején. A zrt. – illetve az eljárást lebonyolító OKFON Közbeszerzési és Szolgáltatási Zrt. – öt céget kért fel ajánlattételre: a PG-HOLDING Zrt.-t, a metALCOM Távközlési és Rendszerintegrációs Zrt.-t., a Károlyház Kft.-t, az OMS24 Zrt.-t és a NEO Property Services Zrt.-t.
Az ekr.gov.hu-ra feltöltött dokumentum szerint az öt cégből 4 tett ajánlatot, a legdrágább a PG-HOLDING Zrt. volt (353 196 197 forint), a legolcsóbb pedig az OMS24 Zrt. (240 765 305 forint). Így – ha nem jön közbe semmi –, nagy valószínűséggel utóbbival kötik meg a vállalkozói szerződést. Ugyanúgy, ahogy az előző tender esetében is.
Akkor az életveszély-elhárítási munkákat végezhették el az OPNI főépületében. Annál a tendernél az OMS24 Zrt.-n kívül a NEO Property Services Zrt.-t, a GYÖRKI ÉS TÁRSA Kft.-t, a Kabinet FM Létesítményüzemeltető, Kivitelező és Kereskedelmi Zrt.-t valamint a B+N Referencia Ipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt.-t kérték fel ajánlattételre.
A bontási jegyzőkönyv szerint az OMS24 Zrt. adta a legolcsóbb, 292 milliós ajánlatot, a Kabinet FM nem pályázott, a további 3 cég pedig 300 millió forint feletti összeget ajánlott meg. Ez azért érdekes, mert 300 millió forintot meghaladó építési beruházás esetén már nem írható ki kbt. 115-ös eljárás. Vagyis a jelentkező cégek „sejthették volna”, hogy a kiíró 300 millió forintnál kevesebbre becsülte a munkálatok értékét, és ehhez igazíthatták volna az áraikat, ha mindenképp nyerni akarnak.
Külön meglepetés, hogy a több száz milliárdos tendereket gond nélkül elnyerő B+N Referencia ezúttal „számítási hibát” vétett egy „adminisztrációs hiba miatt”, ezért új költségvetést nyújtott be. Emiatt az ajánlatát érvénytelenné nyilvánították, akárcsak a GYÖRKI ÉS TÁRSA Kft. hiányos ajánlatát.
Egyébként nem csak a közpénzes tendereken taroló a B+N Referencia gyakorlott a pályázásban, de az éves szinten 23-37 milliárdos forgalmat bonyolító NEO Property Services is, vagy akár a metALCOM, amely többek között mintegy 6,5 milliárd forintért üzemeltethette és tarthatta karban öt éven át az Intelligens Jelző Rendszert, vagyis az okoskerítést a magyar-szerb határszakaszon.
A 2015-ben alapított OMS 24 Zrt. a nyilvánosan elérhető adatok szerint eddig két közbeszerzési eljárást nyert, mindkettőt a Közép-európai Oktatási Zrt.-től. A cég tulajdonosa Rogács Zsolt, a zrt. éves bevétele 1 és 2,4 milliárd forint között mozgott az elmúlt években.
Miután olyan biztonságos állapotba hozták az épületet, hogy abban feltárási és felmérési munkákat lehet végezni, a mostani megbízást részeként az OMS 24 Zrt.-nek állagmegóvó munkálatokat végeznie, mivel
a létesítményben 17 éve semmilyen tevékenység nem zajlik, az állapota pedig folyamatosan romlik.
A legfőbb problémát az épületbe bejutó esővíz által generált ázások okozzák, így „az elsődleges cél a csapadékvíztől való védelem kialakítása, továbbá az épületben található acélszerkezetes üvegkitöltéses konyha tetőszerkezet bontása a későbbi statikai problémák megelőzése végett”.
A feladat részét képezik az alábbi részfeladatok:
A munkálatokra 4 hónapot kap a kivitelező.
Ezzel a megbízással összesen nettó 532 millió forintot költhet a Közép-európai Oktatási Zrt. az OPNI épületére egy év leforgása alatt, de a teljes költségvetés még nem ismert.
Ahogy arról a hvg.hu nemrég beszámolt, a tervek szerint nemcsak a főépületet újítják fel, de a teljes területet is. Azt viszont, hogy a telken található többi épület milyen új funkciót kap, egyelőre nem tudni. Mint ahogy az sem ismert, hogy mekkora költséggel számol a zrt. a teljes projekt és egyes szakaszai kapcsán, illetve hogy hogyan számolta ki a költségeket, és miből tervezi azt fedezni. A HVG szerint az egyértelműnek tűnik, hogy az államtól kapott 3,5 milliárd forint csak töredéke a teljes felújításhoz szükséges összegnek.
Korábban a 24.hu írta meg, hogy 402 millió forint ment el 2023-ban arra az alapítványra, amelynek elitiskolát kellene működtetnie Lipótmezőn, de még a bontási tervig sem jutottak el. Pedig a korábbi ígéretek szerint már működnie kellene annak a bentlakásos nemzetközi elitiskolának a volt OPNI épületében, amelynek megvalósítására egy külön vagyonkezelő alapítványt hozott létre a kormány.
A lap gyűjtése szerint a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter által alapított Közép-európai Oktatási Alapítvány ingatlanüzemeltetésre 227,9 millió forintot, tanácsadói díjakra 110,8 milliót, jogi szolgáltatásra 32 milliót, vagyonellenőrre 15,4 milliót, számviteli, könyvvizsgálati szolgáltatásra 8,9 milliót, irodabérletre pedig 4,4 millió forintot költöttek. Bérekre, járulékokra pedig további 47,5 millió forint ment el.
Az OPNI helyén megvalósuló nemzetközi magániskola kialakítását 2022-ben kiemelt beruházássá nyilvánította a kormány.
Katus Eszter
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: AZ OPNI épülete a levegőből. Fotó: Pénzügyminisztérium/Youtube
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásA szervezet még 2021-ben jogsértő módon bontotta részekre egy beszerzését, és mellőzte a közbeszerzési eljárás lefolytatását. A szerződő céget is megbüntették.
A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság egyúttal kiírta az őrzés-védelemről szóló eljárást is, annak 88 milliárd forint az értéke.
A nyertes vállalkozónak a nap 24 órájában rendelkezésre kell állnia. A fuvarok főként az MTVA Kunigunda úti székhelyéről indulnak vagy oda érkeznek majd.
Nemrég a Mercarius Flottakezelő Kft. „hagyta nyerni”a Mészáros M1-t azzal, hogy nem adott be hiánypótlást. Most utóbbi tette ugyanezt, így előbbié lett a megbízás.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!