Elbillent. Túl a sztorizgatáson: az ellenzéki bukás valódi oka
Április 3. drámaian rajzolta át az ország választási térképét. Ábrákon mutatjuk, hogy mennyire, és hogy miként tűnt el az ellenzék az ország egyes vidékeiről.
Sikkasztás miatt nyomoznak az Átlátszón korábban bemutatott nagykőrösi Kinizsi focicsapat ügyében, azonban a rendőrség épp az átadás körülményeit nem vizsgálja, amellyel egy ismert cégtemetőbe került a TAO-tartozásokkal terhelt csapat. Az egyesület elnöke, egyben a nagykőrösi önkormányzat fideszes képviselője elismerte, hogy „anyagi nehézségek vezettek ahhoz, hogy a Kinizsi Sportegyesület átadásra kerüljön”, ő azonban nem gyanúsított a sikkasztási ügyben.
A Nagykőrösi Kinizsi sportklub egyesületével több cikkben is foglalkozott az Átlátszó. Ez volt az az egyesület, amely miután milliós adótartozásokat halmozott fel, felvette Roma-Gól SE nevet, a székhelyét egy romos tanyaépületbe „tette át”, vezetője pedig egy olyan vállalkozó lett, akinek a nevén számos, tartozás miatt felfüggesztett vagy kényszertörölt vállalkozás szerepel a cégjegyzékekben.
Az egyesület ma papíron a 4500 fős Pest megyei községben, Kókán működik, és hivatalos célja az ottani sportélet fejlesztése, azonban az átadás óta semmilyen hasonló tevékenysége nem ismert. Ezeket a tartozásokat – az Magyar Labdarúgó Szövetség felé legalább 30, a Röplabda Szövetség felé 24 millió forint – a csapat még Nagykőrösön halmozta fel.
Eltűnt TAO-pénzek, fantomizálódott sportegyesület: a Nagykőrösi Kinizsi sorsa
Több mint százmillió forintos TAO- és önkormányzati támogatás lehívása után cégtemetőben végezte a nagy múltú Nagykőrösi Sportegyesület. A TAO-pénzekből magas díjazást kapott az egyesület képviselője, aki egyben fideszes közgyűlési képviselő is. A TAO-pénzeket később visszakövetelte az MLSZ és a Röplabda szövetség, de a tartozásokat aligha lehet behajtani, miután a csapat jogutódja egy másik településre, egy faluszéli tanyaépületbe tette át a székhelyét, új vezetője pedig köddé vált.
2017 és 2021 között az egyesület képviseletére Körtvélyesi Attila, a város alpolgármestere és Sohajda Márk, a közgyűlés Jogi, Gazdasági és Közbeszerzési Bizottságának elnöke volt jogosult. Az átadott egyesületen egyelőre hiába keres fogást az adóhivatal.
Klasszikus cégtemető manővernek tűnik tehát az átadás, és emiatt is furcsa, hogy a rendőrség szerint az egyesület átadása kapcsán nem merül fel csalás gyanúja, és az átadás nem kapcsolódik a sikkasztás miatt folyó eljáráshoz, amelyet az MLSZ kezdeményezett.
Az Átlátszóhoz eljutott rendőrségi határozatból kiderül, hogy a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Zágráb Nándor jobbikos önkormányzati képviselő feljelentése alapján indított nyomozást csalás és hamis magánokirat felhasználása miatt ismeretlen tettes ellen. Májusban viszont – arra hivatkozva, hogy bűncselekmény és károkozás nem állapítható meg – a nyomozást megszüntette.
Százmilliókat öntöttek bele közpénzből, mégis haldoklik a nagykőrösi foci | atlatszo.hu
Sikkasztás miatt nyomoznak az Átlátszón korábban bemutatott nagykőrösi Kinizsi focicsapat ügyében, azonban a rendőrség épp az átadás körülményeit nem vizsgálja, amellyel egy ismert cégtemetőbe került a TAO-tartozásokkal terhelt csapat. Az egyesület elnöke, egyben a nagykőrösi önkormányzat fideszes képviselője elismerte, hogy „anyagi nehézségek vezettek ahhoz, hogy a Kinizsi Sportegyesület átadásra kerüljön”, ő azonban nem gyanúsított a sikkasztási ügyben.
A dokumentum szerint a rendőrség tanúként hallgatta ki az egyesület nagykőrösi tagjait, köztük volt Körtvélyesi Attila és Sohajda Márk is, akik a sportklub vezetése mellett a nagykőrösi önkormányzat fideszes képviselői is voltak. Az általuk vezetett egyesület 2017 és 2019 között futball- és röplabda-szakosztály fejlesztésére vett fel TAO-támogatásokat,
2019-ben pedig új klubház építésébe is belefogott, erre a célra 380 millió forintot kapott az egyesület, fele részben társasági adóból (TAO), fele részben önkormányzati sporttámogatásból.
A százmilliós támogatások ellenére a sportegyesület adóssága 2020-ra már olyan mértékűvé vált, hogy a megye I-ben induló, hivatásos focicsapat már nem tudott elindulni a megye I-es bajnokságon. A klubvezetés elmondása szerint nem sikerült rendezniük az előző vezetés alatt felgyűlt tartozásokat, ezért az MLSZ 30 millió forintot követelt tőlük, és visszatartotta a további TAO-pénzeket. A Sohajda-Körtvélyesi-féle vezetés alatt azonban még emelkedett is a klub tartozása, miután röplabda-szakosztályt is próbáltak indítani, és 2021-ben a Magyar Röplabda Szövetség már 30 millió forint TAO-pénzt követelt a Kinizsitől.
A bajba került sportegyesületet végül 2021 februárjában passzolták le a mostani vezetőségnek. Az átalakított, Roma-Gól SE néven továbbadott egyesület célja hivatalosan „a Kóka és a környező települések lakóinak, elsősorban roma fiataljainak labdarúgásra történő ösztönzése, tehetséggondozása”, azonban a faluban azóta sem szervezett sporteseményt, és az elnöknek kinevezett Matyi József sem került elő. Róla továbbra is csak annyit lehet tudni, ami az Opten céginformációs rendszeréből kiderül, vagyis hogy
a nevén több, felszámolás alatt álló vagy már törölt cég szerepel.
Ezeket nagyrészt több éves működés után írták át az ő nevére, miután, hasonlóan a Kinizsihez, adótartozást halmoztak fel.
A cégtemetésről egy 2021 februári közgyűlésen született döntés. Zágráb Nándor az itt történtek miatt tett feljelentést, az elszámolási problémák mellett azért is, mert felmerült a gyanú, hogy az egyik egyesületi tag, Suba Lajos aláírása az ő tudása nélkül került rá a jegyzőkönyvekre – erre a rendőrség szerint nincs bizonyíték.
A rendőrség emellett azért is elutasította a csalásgyanú vizsgálatát, mert indoklásuk szerint a közgyűlésen nem esett szó „anyagi vonzatú kérdésekről”. Az érvelés azonban problémás, hiszen azzal, hogy új vezetés nevére íratták át az egyesületet, a szervezet megmaradt vagyonát is átvették. Márpedig éppen azért kapták meg a kókai „vállalkozók” a csapatot, mert annak nagykőrösi működése anyagilag ellehetetlenült.
Ez még a rendőrségi iratban is szerepel: mint írták, a tanúkihallgatáson Sohajda Márk elmondta, hogy
„az Egyesületben a szponzori és egyéb támogatások hiányában beálló anyagi nehézségek vezettek ahhoz, hogy a Kinizsi Sportegyesület átadásra kerüljön”.
„A rendőrség úgy állítja be, hogy vagyoni jellegű döntés nem történt. De önmagában azzal, hogy lecserélik a vezetőséget, a vagyontárgyak is más kézbe kerülnek, sőt, új, nem törvényes funkciót látnak el” – mondta a feljelentő Zágráb Nándor az Átlátszónak. Szerinte az egyesület átalakítása kókai Roma-Góllá eleve bűncselekmény gyanúját veti fel, hiszen a Kinizsi a TAO- és egyéb támogatásokat konkrét célokra, a nagykőrösi sportélet támogatására kapta.
„Ezek a források nem szabadon felhasználhatók, az egyesület vagyontárgyai a központi, valamint a nagykőrösiönkormányzat költségvetéséből származnak, valamint konkrét településhez és konkrét célhoz kötöttek, ezért felhasználásuk, hasznosításuk is csak az adott közfeladathoz kapcsolódhat.
A károkozás tényét egyértelműen bizonyítja, hogy a nyomozóhatóság a határozatában közli, hogy a Nagykőrösi Kinizsi Sportegyesülettel kapcsolatosan büntető eljárás van folyamatban sikkasztás bűntett gyanúja miatt. Ha ebben a büntető eljárásban megállapították a károkozás tényét, akkor ezt jelen eljárásban sem lehet vitatni.”
Kinizsi-ügy: nemcsak a focicsapat került cégtemetőbe | atlatszo.hu
Az Átlátszó megszerezte az MLSZ-től a TAO-tartozások miatt cégtemetőbe küldött nagykőrösi focicsapat, a Kinizsi SE – illetve új nevén Roma-Gól SE – elszámolásait. Az iratok alapján a csapat a 2014 és 2018 között kapott TAO-pénzekkel nem tudott elszámolni, és a nekik számlázó cégek nagy része ellen hamarosan kényszertörlési vagy felszámolási eljárás indult.
Hozzátette: ennél is fontosabb, hogy a gyűlésen átadták az egyesület dokumentumait is a kókaiaknak, amelyekhez azóta nem fér hozzá a rendőrség. Ezek a dokumentumok bizonyítékként szolgálhatnak a sikkasztás miatt folyó nyomozás során, ezért – mondta Zágráb –
a klubvezetés döntése felveti a bizonyítékok eltüntetésének gyanúját is.
Ennek ellenére, az egyszeri tanúkihallgatás mellett semmi jele annak, hogy a klubvezetés képviselő tagjainak, Sohajda Márknak és Körtvélyesi Attilának a felelősségét vizsgálnák-e a hatóságok. Sohajda Márk egy májusi közgyűlésen cáfolta, hogy gyanúsított lenne a sikkasztási ügyben.
Nagykőrösi forrásokból az Átlátszó is úgy értesült, a városban a NAV vagy a rendőrség nem tartott nyomozást vagy házkutatást. A hatóságok nem hallgatták még ki a helyi Heti Hírek nevű lap szerkesztőit sem, akik több, a klubvezetés felelősségét felvető dokumentumot is közzétettek. Kókai, a Roma-Gól állítólagos székhelye mellett élő lakosok viszont arról számoltak be, hogy ott jártak a rendőrök, akik Matyi Józsefet keresték, de nem találták.
A tartozások mellett a csapatnál maradtak korábban Nagykőrösön használt eszközök, például két csapatbusz, informatikai eszközök valamint sportszerek – nem tudni, hogy ezeknek mi lett a sorsa. A kisbuszokat (az egyesület átadása előtt vagy után) valószínűleg kimentették valamilyen módon. A járművek 2017 és 2019 között, a TAO-támogatások felvételekor vásárolták, Sohajda elmondása szerint akkor „vadonatújak” voltak. A magyarorszag.hu nyilvántartása szerint az egyik, PPT-625 rendszámú kisbusz azóta már a negyedik tulajdonosánál van, és a sikkasztás miatti nyomozás ellenére a rendőrség nem körözi.
Az biztosan tudható, hogy a 400 millió forintból épített klubházat az átadás előtt kimentették, és a nagykőrösi önkormányzat kapta meg. A Kinizsi összeomlása után a székházat egy újonnan alakított csapat, a MozGo Nagykőrös kezdte el bérelni, de hamar nyilvánvalóvá vált, hogy nem tudják kihasználni a konferenciateremmel, büfével és tetőterasszal is felszerelt ingatlant. Tavaly októberben ezért a futball-klubház címén már Tó Club Cafe & Rendezvény néven kávézót, esküvő- és egyéb rendezvényhelyszínt kezdtek el hirdetni,
továbbá idén március óta a konferenciateremben tartják a Nagykőrösi Gyülekezet istentiszteleteit.
(Érdekesség, hogy a bejegyzett egyházhoz nem tartozó, a vallási egyesületek listáján ezen a néven nem szerepel gyülekezet.)
Tavaly az MLSZ az RTL Híradó kérdésére azt közölte a székház ügyében, hogy „15 évig minden TAO-pénzből épült létesítményt sportcélokra kell használni” – emiatt újra felvetődik a TAO-pénzek szabálytalan felhasználásának gyanúja, hiszen ma a székházat a sporttal nem összefüggő kereskedelmi tevékenységekre is felhasználják.
Ugyanez a cél szerepel a MozGo és az önkormányzat közötti hasznosítási szerződésben is, amely egyértelművé tette, hogy a megállapodás célja „sport, ifjúsági ügyek, a labdarúgósport lehetőségének bővítése”, és hogy a létesítményt a bérlő „kizárólag sportcélú (és sport céllal összefüggő) tevékenység céljából használhatja és hasznosíthatja”.
Zubor Zalán
Címlapkép: mlsz.hu
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásÁprilis 3. drámaian rajzolta át az ország választási térképét. Ábrákon mutatjuk, hogy mennyire, és hogy miként tűnt el az ellenzék az ország egyes vidékeiről.
Az ivóvíz nem szennyezett Gödön, derült ki egy lakossági fórumon. A Samsung-gyár területéről azonban nincsenek nyilvános vízvizsgálati adatok.
Az Európai Bizottságnak több kifogása is volt: közbeszerzési szabályok megsértése, el nem számolható kiadások, meg nem valósított tevékenységek.
Az ANY Biztonsági Nyomda Nyrt.-nek rendkívül sikeres év volt 2021, és ehhez szerintük is hozzájárult a védettségi igazolványok gyártása.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!