A csökkenő állami megrendelésekre panaszkodik a WHB tulajdonosa
Paár Attila a közpénzmilliárdokkal kitömött cég honlapján tette közzé évindító gondolatait, miszerint kiéleződött a versenyhelyzet az építőiparban.
A pesti botrányok árnyékában Nyíregyházán háborítatlanul vezeti a városüzemeltetési céget az a Bocskai Péter, akit az ügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádol: a vádirat az önkormányzatnak okozott 83 millió forint értékű károkozásról beszél. A városvezetés bizalma viszont olyannyira töretlen Bocskai iránt, hogy a cégvezető a nyomozás megindulása óta közel egymilliárd forint értékben köthetett új szerződéseket – többek közt az ügy harmadrendű vádlottjának cégével. Eközben a baloldal vezető ereje, a kéttagú helyi MSZP-frakció ismét a polgármester iránti lojalitásával tüntet.
Előfizetőket keresünk – támogasd a független tényfeltáró újságírást havi 1000 forinttal!
Előzmények
A jó gazda gondossága – újabb furcsaságok a Nyíregyháza-Sóstó-fejlesztés körül
Kétes sikerű uniós projektek: végigjártuk a nyíregyházi pénznyelőt
Annak ellenére, hogy a cégvezető több korrupciós bűncselekmény gyanúja miatt is a vádlottak padján ül, a város polgármesterének iránta való bizalma töretlen. Bocskai Péter ugyanis minden korlátozás nélkül tovább irányítja a Nyíregyházi Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft. (NYÍRVV) ügyeit. Kovács Ferenc polgármester mindezt azzal indokolja, hogy az ártatlanság vélelme mindenkit megillet – még akkor is, ha újabb ügyek derülnek ki a NYÍRVV háza táján.
Mindenesetre nem ma alakult ki az a politikai kockázatokat is vállaló bizalom, amivel Kovács kitart a megvádolt cégvezető mellett. Még a 2013-as nyomozás során Kovács például igazolásával erősítette meg azt, az utóbb valótlannak bizonyult állítást, amelynek segítségével az ügy igazságügyi szakértőjét akarják – elfogultságra hivatkozva – kizáratni a bírósági szakban lévő büntetőeljárásból.
Kovács azt állítja ugyanis az általa szignált igazolásban, hogy H. A. – kérésére csak monogrammal nevezzük meg – még 2011-ben pályázott a NYÍRVV Zrt. vezérigazgatói posztjára, de az állást nem ő, hanem Bocskai Péter nyerte el – vagyis a szakértő semmiképp nem tekinthető elfogulatlannak.
Lehetne akár így is. Csakhogy az állásra nem is lehetett pályázni, mert – akármennyire is képtelenségnek tűnik -, azt nyilvánosan nem hirdették meg, így nem is versenghetett érte Bocskai és a szakértő. Megkeresésünkre H. A. cáfolta a polgármester állításait: elmondása szerint valóban ismeri személyesen Kovácsot, de nemhogy nem pályázott a NYÍRVV vezérigazgatói székére, de erről soha nem is beszélt a polgármesterrel.
A Kovács polgármester és a NYÍRVV vezetője közti kapcsolatról terjengő szóbeszédet tovább erősíti az azóta sem cáfolt hír, miszerint Kovács, aki egyszemélyben gyakorolja a város nevében a tulajdonosi jogokat, a büntetőperben az utolsó tárgyalási napig elmulasztotta a bíróságon a város 83 milliós kárigényét beterjeszteni.
A kárigény bejelentésének azért van jelentősége, mert ha a vádlottakat jogerősen elítélik, akkor a bíróság ez alapján az ítéletben kötelezi az elkövetőt a kár megtérítésére. Ennek hiányában viszont a város csak további eljárásban érvényesítheti a kárigényét. Információink szerint az ügyben harmadrendű vádlott vállalkozó vagyonán bűnügyi zárlat van, míg az elsőrendű vádlott Bocskai Péterén nincs.
Nyíregyházi aszfaltmilliárdok – ugyanaz még egyszer
Korábban megírtuk, hogy a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés harmadrendű vádlottja N. János, a Nev-Út Kft. tulajdonosa. A cég 2013-óta több mint 1 milliárd forint értékben nyert el a várostól és a városüzemeltetési cégtől útépítési és karbantartási munkákat. Gyakorlatilag évek óta nincs olyan közúttal kapcsolatos közbeszerzés Nyíregyházán, ahol a NEV-Út Kft. ne nyerne.
A hagyomány nem tört meg 2016-ban sem: most nagyfelületű kátyúzási munkákra nyert megbízást a cég a várostól. Akárcsak 2015-ben. A különbség csak annyi, hogy most – ugyanazokkal a műszaki paraméterekkel – 13 millióval drágább lett a vállalkozó díj, nettó 73 millió forint.
A 2015-ös nagy felületű kátyúzásra megkötött szerződést még Gémesi István, a NYÍRVV útkezeléssel és közlekedési tevékenységgel foglakozó irodájának vezetője szignálta. (A Bocsakiék ellen folyó büntetőeljárásban a bíróság az irodavezetőt is meghallgatta, Gémesi tanúvallomásában tételesen cáfolta a vádlottak védekezését.)
Az idén megkötött hasonló szerződés a 2012-es, most a bírósági előtt lévő ügyre emlékeztet, amikor is – az ügyészség álláspontja szerint – az irodavezetőt megkerülve az ügy másodrendű vádlottja, D. Péter bevonásával kötöttek útkarbantartási szerződéseket. A 2016-os, az előző évi szerződés tükörképének számító, csak épp 13 millióval drágább szerződést a NYÍRVV részéről már megint nem Gémesi, hanem D. Péter, a 2012-es ügy másodrendű vádlottja látta el kézjegyével.
Meghívásos verseny
A nagy felületű kátyúzásra kiírt, hirdetmény nélküli nyílt közbeszerzést a Kbt. 115 § alapján bonyolították. Az eljárás lényege, hogy a kiírás nem jelenik meg a Közbeszerzési Értesítőben, hanem az ajánlatkérő legalább négy gazdasági társaságnak küldi meg az ajánlati felhívást, és csak ezek a meghívottak tehetnek ajánlatot a munkára. Ez a zártkörű pályáztatás kevéssé transzparens, és nagyobb lehetőséget nyújt a felek összejátszására, mint a hirdetménnyel induló nyílt eljárások.
Esetünkben a NYÍRVV szerepével kapcsolatban komoly kérdések merülnek fel. A 2016-os kiírás paraméterei minden tekintetben egyeznek a tavalyival: ugyanazt a mennyiséget, ugyanolyan feltételekkel kellett vállalnia a vállalkozónak, az ár mégis közel húsz százalékkal magasabb lett.
Az általunk megkérdezett szakértők véleménye szerint semmi nem indokolja a drágulást: az infláció mértéke elhanyagolható, és az aszfalt világpiaci ára a kőolajár mozgását követve jelentősen csökkent 2015-höz képest.
Az ajánlatkérő ennek ellenére zokszó nélkül szerződött a 13 millióval magasabb áron.
De további furcsaságok is vannak a szerződés körül: a közbeszerzésről szóló törvény egyértelműen tiltja a többes pozíciót: az ajánlattevő ugyanabban a közbeszerzési eljárásban más ajánlattevő alvállalkozójaként nem vehet részt. Vagyis a nyertes NEV-ÚT Kft-nek a nagy felületű kátyúzás teljesítésében semmilyen formában nem lehetne alvállalkozója például a Strabag, amelyik szintén versenybe szállt a munkáért.
Csakhogy a vállalt munka elvégzésében, a helyszíni adatgyűjtés és a munkavezetők elmondás szerint, jelentős részt vállal a Strabag is. Kérdéses az is, hogy a munkák mekkora hányadát végzi el a Strabag. A NEV-ÚT Kft. ugyanis sem a közbeszerzési eljárásban, sem a vállalkozói szerződésben nem tüntetett fel alvállalkozót – márpedig, ha tíz százalékot meghaladja az alvállalkozó részesedése, akkor ezt szabály szerint jelezni kell a közbeszerzés dokumentumaiban.
Sajátos mozzanata az eljárásnak, hogy bár a Strabag a közbeszerzési eljárásban nem tudott a Nev-Út-énál olcsóbb ajánlatot tenni, a Nev-Út alvállalkozójaként, nyilván kevesebbért, mégis részt vesz a „nagyfelületű kátyúzásban”. (Az ilyen projekteknél annál több a nyereség, minél magasabban van valaki az alvállalkozói láncban.)
Megosztott felelősség
De kérdés az is, hogy mit tesz, illetve mit nem tesz a a Nev-Út számára megbízásokat adó NyÍRVV felügyelőbizottsága? Eddig leginkább semmit. Az fb elnöke, Loványi Ágnes köztudomásúlag Kovács bizalmi embere, fb-tagsága mellett a nyíregyházi önkormányzat portfolió-irodájának vezetője – vagyis Loványi a város cégeit hivatali státuszában is felügyeli.
Még furcsább, hogy a városi MSZP-szervezet delegáltja, Bencze József – több forrásunk egybehangzó állítása szerint – korrupciógyanús ügyekben még soha nem szólalt meg. Bencze egyébként az MSZP bukott városi elnöke, Nagy László köréhez tartozó politikus.
Nagy legutóbb azzal került be a hírekbe, hogy a Kovács polgármester által összehívott előzetes egyeztetésen támogatta, majd a többi ellenzéki képviselővel szemben megszavazta, hogy a Fidesz helyi frakcióvezetőjét a város díszpolgárává válasszák. A szavazásról kiment Jeszenszky András, az MSZP másik helyi képviselője – Jeszenszky 2010 és 15 között képviselte az ellenzéket a NyÍRVV felügyelőbizottságában.
Az mszp-s Nagy szavazata az utolsó csepp volt a pohárban: mind a DK, mind az Együtt helyi képviselője közölte, hogy otthagyja az eddigi közös baloldali frakciót. Ezzel az MSZP egykori nyírségi fellegvárában a közgyűlésben megszűnt a baloldali kvázi-koalíció.
Móricz Csaba – Becker András
Ha tetszett a cikk
Előfizetőket keresünk – támogasd az Átlátszó munkáját havi 1000 forinttal! Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásPaár Attila a közpénzmilliárdokkal kitömött cég honlapján tette közzé évindító gondolatait, miszerint kiéleződött a versenyhelyzet az építőiparban.
Az Országos Atomenergia Hivatal minden érdemi információt kitakart a dokumentumból, így abból nagyjából annyit tudhatunk meg, hogy Paks II Pakson van.
Az állami app fejlesztésére kiírt közbeszerzést a Tigra Kft. által vezetett konzorcium nyerte, az appot pedig a nyertes konzorcium tagjai közül a Fornax ICT Kft. fejleszti. A Tigra tulajdonosa Vertán György, aki Magyar Péter volt feleségének munkát, ex-barátnőjének pedig lakást adott.
Az ikladi polgármesteri hivatal szerint magánszemély kérelmére, “vagyonbiztonsági okból” zárták le ideiglenesen a közutat, melyen csupán egy farakás látható.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!