Megszereztük a Magyar Péter diákhiteles szerződéseiről szóló KEHI-jelentést
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
Gyors ötmillárd médiaügynökségeknek kormányváltás előtt, azóta szűk félmilliárd egy Mahir-leányvállalatnak. Különös nagybeszerzésekkel és a Balatonring-ügy nyomaival találkoztunk a Magyar Turizmus Zrt. 2010. januárja és 2011. szeptembere közt kötött szerződéseinek listájában (PDF), amelyet közérdekű adatigénylés útján kaptunk meg az állami cégtől.
A listán található két legnagyobb, milliárdos nagyságrendű szerződést ugyanannak a médiaügynökségi tendernek a belföldi, illetve külföldi tevékénységeket elnyert pályázóival kötötte a Magyar Turizmus Zrt. (MT). Noha a kiírást eredetileg 2009-ben tették közzé az Európai Unió hivatalos lapjához közbeszerzéseket közlő részében (a kiadvány magyarul online itt elérhető), a szerződéseket éppen csak a kormányváltás előtt, 2010. május 10-én kötötték, és azok hatálya jócskán kiterjed az új kurzus idejére is, mivel csak 2012 tavaszán járnak le.
Külföldi médiaügynökségi tevékenységre az MT a Mediaedge:cia Hungary Kft.-vel kötött hárommilliárdos szerződést. A cégről a Széles Gábor és családja tulajdonában lévő Magyar Hírlap korábban azt írta, hogy “a Gyurcsány-kormány idején is több kormányzati kampányban vett részt. Így például ők jelenítették meg az MSZP–SZDSZ-koalíció felbomlását előidéző 2007-es szociális népszavazás kormányzati üzeneteit is”, illetve a Bajnai-adminisztráció idején a Miniszterelnöki Hivataltól kaptak bruttó kétszázmillió forintos kommunikációs megbízást.
A tender belföldi, kétmilliárdos értékű részét elnyerő I.M.G. Inter Media Group Kft. már nem köthető ilyen könnyedén valamelyik politikai oldalhoz: noha az MT-vel még az előző ciklus idején szerződtek, a HVG ez év márciusi cikke szerint azóta is több mint 300 millió forint állami megrendelést nyertek el. Az I.M.G. Kft-ben egyébként 2010. júliusában lett többségi tulajdonos az a Patonai Péter, aki a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója volt az első Orbán-kormány idején.
A ciklusvégi időkben kötött nagyértékű szerződéseket nem csak a kifejezetten kormányzati szektorban, hanem az állami tulajdonban lévő cégeknél is gyakran körüllengi a korrupció gyanúja, mert az állami vállalatok is gyakran ekkortájt cserélnek – gyakran politikai kötődésű nevek fémjelezte – vezetőséget.
Az MT-nél, amelyben a tulajdonos magyar állam jogait a Magyar Fejlesztési Bank gyakorolja, 2010. júliusa óta a szállodaüzemeltetésben érdekelt Danubius Zrt. korábbi értékesítési vezetője, Horváth Gergely a vezérigazgató, elődje, Róna Iván (korábban az MSZP-közeliként emlegetett Leisztinger Tamás érdekkörébe tartozó Hunguest Hotels Zrt. berlini irodájának vezetője) a Spa Hungary Holding Zrt.-nél folytatta.
Simicska-cég a turizmusban is
Az elmúlt hónapokban az atlatszo.hu-n feldolgozott, Simicska-közelinek mondható vállalatok állami cégekkel kötött szerződéseinek valóságos dömpingje után valószínűleg kevés olvasónk lepődik meg azon, hogy a Magyar Turizmus Zrt. is szerződött ilyen vállalattal. A Simicska Lajos vezérigazgatta Mahir Magyar Hirdető Zrt. tulajdonában álló Mahir Kiállítás és Rendezvény Szervező és Kivitelező Kft. a kérdéses időszakban többször is dolgozott az állami cégnek.
A legutóbbi kormányváltást megelőzően, 2010. január elsején az abban az évben tartott külföldi turisztikai kiálltások magyar standjainak felállítására kiírt közbeszerzési ajánlat egyik részajánlatát közel kilencvenhétmillió forint értékben nyerte el a Mahir Kiállítás és Rendezvény Kft. A 2010. március 4-8. közötti Utazás 2010 kiálltáson egyes régiók standjait cirka huszonkettő és félmillió forint értékben menedzselhette a cég – a hasonló megbízást nyert másik három céggel egyenként hat-tízmillió között szerződött az MT.
A kormányváltás után, 2010. november 30-án a külföldi turisztikai kiállítások magyar standjainak megvalósítását immár kétszázharmincmillió forintért, egyedül nyerte el a Mahir-vállalat. Ez az összeg az MT részéről a 2010-esnél nagyjából nyolcvanmillió forintal több kiadást jelent, ugyanis akkor a Mahir Kiálltás és Rendezvény és a negyvennyolcmilliós értékben tender-résznyertes másik győztes, a Promo Kft. munkája összesen száznegyvenötmillió körüli összegbe került az állami vállalatnak.
Különös momentum, hogy a kiírásról hírt adó 2010. októberi Közbeszerzési Értesítőben az MT is százötvenmilliósra becsülte a szerződés végösszegét, ahogyan az is, hogy a tavalyi részgyőztes Promo Kft. az MT honlapján nyilvánosságra hozott szerződés szerint ezúttal a Mahir-cég alvállalkozójaként kapta meg a megbízás körülbelül tíz százalékát. Az MT honlapján megtalálható archív szerződési listából az is látszik, hogy 2008-ban és 2009-ben is végzett a Mahir hasonló tevékenységet az állami cégnek, évenként átlagosan százhúszmillió forintért.
Egy újabb, 2011 márciusi, hidetmény néküli tárgyalásos közbeszerzési eljárásra hivatkozó szerződés még huszonkétmillió forintnyi standállítási munkát adott a Mahir Kiállítás és Rendezvénynek, bár ezt a listában nem, csak az MT honlapján találtuk meg. Ugyanitt találtuk meg az adatkérésünk eredetileg célzott időtartamából kieső, 2011. október 28-án aláírt szerződést, amelynek alapján 2011. novemberétől kezdve az állami vállalat egy éven át újabb kétszázharmincmillióért adja a külföldi standok megvalósításának feladatát a Simicska Lajos érdekkörébe tartozó cégnek.
Ez 2008 óta összesen körülbelül nyolcszázhatvanmillió forintnyi megbízás, ebből négyszáznyolcvanmillióról a kormányváltás óta eltelt másfél évben született döntés.
Sávolyi nyomok
A listán megtalálható a sávolyi Moto GP-projekttel kapcsolatos jogi szolgáltatásra adott megbzási szerződés is, amelynek értelmében a Réczicza White and Case LLP óránként 250 eurónak megfelelő forintösszegért szűk egy hónapon át vett részt a projektelőkészítésben. A pátyi lakópark-ügy kapcsán elhíresült Sedesa-csoport részvételével eredetileg 2008-ban indult beruházás a megbízás idejére már csúszott a Balatonring pálya átadásával, sőt, ekkorra már az állami szereplők (Magyar Fejlesztési Bank, Magyar Turizmus Zrt.) belépésének megágyazó kormányhatározat is megszületett.
A Réczicza White and Case LLP megbízása 2010. január 8-án indult és 2010 február 15-ére le is zárult. Az Indexen január 15-én jelent meg a sávolyi beruházással kapcsolatos tényfeltáró cikksorozat első része, amely márciusra a közérdeklődés középpontjába került, és végül Niklai Ákos, az MT akkori vezérigazgatója lemondásába torkollott. Sávollyal kapcsolatos feladatait később Suchman Tamás kormánybiztos is “visszaadta” Bajnai Gordon akkori miniszterelnöknek.
A Réczicza White and Case LLP-ről egyébként az Index 2003-ban azt írta, hogy az “előző kormány”, vagyis az első Orbán-kormány “APV-jének háziirodájaként” könyvelték el, “mert egy sor perben képviselte az állami tulajdonost”.
A botrány napjaiban több újság is foglalkozott az elszámoltatási tematikába amúgy belebonyolódott Fidesz Sávoly-ügyben tanúsított különös visszafogottságával. A legerősebb nyilatkozatot Havasi Bertalan akkori Fidesz-sajtófőnök, ma a miniszterelnök sajtóstábját vezető helyettes államtitkár tette, amikor azt ígérte, ha nyernek, az összes “sávolyi” szerződést nyilvánosságra hozzák. Ez azonban azóta sem történt meg.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásEgy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium először letagadta, de miután pereltünk, kiadta a márciusban bevezetett tarifareform hatástanulmányát.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!