Újabb 4,6 milliárd a Hunyadi-sorozatra, ki kell adni az Operatív Törzs jegyzőkönyveit
Heti lapszemlénk.
A Közbeszerzési Hatóság és az Integritás Hatóság is arról tájékoztatott bennünket, hogy megkezdték az általunk bejelentett ügy kivizsgálását. A közérdekű bejelentést azután tettük, hogy több száz közbeszerzés vizsgálata során ismerős mintázatokat és rendszerszintű korrupcióra utaló jeleket találtunk.
Szinte mindig ugyanazokat a cégeket kérték fel ajánlattételre, a közbeszerzési szakértő is gyakran volt közös, a sikerrátát pedig a Zuckerbergnél okosabb Mészáros Lőrinc is megirigyelhetné – írtuk október végén megjelent cikkünkben. Lapunk egy független akkreditált közbeszerzési szakértő segítségével végezte el egy építőipari cég, a Tömb 2002 Kft. által elnyert 446 közbeszerzési eljárás adatainak részletes szakmai és statisztikai elemzését. A vizsgálatot közérdekű adatigénylésekkel és helyi forrásokból származó információkkal egészítettük ki.
Vizsgálatunk középpontjában elsősorban a Kbt. 115-ös (azaz meghívásos) tenderek álltak. Ebből akkor 58 megbízás volt, amit a Tömb 2002 Kft. nyert el. A több hónapos munkát jelentő feldolgozás során megállapítottuk, hogy:
Ezúttal azonban itt nem álltunk meg. A korrupciógyanús eljárásokat ugyanis cikkünk megjelenésével egyidőben jelentettük a Közbeszerzési Hatóságnak és az Integritás Hatóságnak is.
Előbbi nemrég arról tájékoztatott bennünket, hogy „a közérdekű bejelentésben foglalt közbeszerzési eljárások közbeszerzési jogi szempontú vizsgálatát az esetleges közbeszerzési szabálytalanságok feltárása érdekében a Hatóság lefolytatja, és amennyiben a közbeszerzésekről szóló törvénybe, illetve a közbeszerzésekről szóló törvény felhatalmazása alapján alkotott rendeletbe ütköző magatartást tár fel, a Közbeszerzési Döntőbizottság hivatalból indított eljárását kezdeményezi.”
Továbbá, mivel a bejelentés olyan megállapításokat is tartalmaz (ld.: tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás), amelyek kapcsán a Gazdasági Versenyhivatal rendelkezik hatáskörrel,
a Közbeszerzési Hatóság a GVH-hoz is továbbította a közérdekű bejelentésünket.
A Közbeszerzési Hatóság egyúttal közölte, hogy a vizsgálat – a Bejelentéssel érintett közbeszerzési eljárások számára tekintettel, a tényállás alapos tisztázása érdekében – előreláthatólag harminc napnál hosszabb ideig tart.
Hasonló választ kaptunk az Integritás Hatóságtól is, ahol szintén elindították a közérdekű bejelentés elintézését megalapozó vizsgálatot. Ez azonban nekik is előreláthatólag több mint 30 napig, de legfeljebb a benyújtástól számított 6 hónapig fog tartani. A fejleményekről beszámolunk majd.
Katus Eszter
A cikk az Átlátszó és a K-Monitor együttműködésében, a Nyílt Társadalom Kezdeményezés Európáért (OSIFE) támogatásával készült. Nyitókép: dr. Kovács László (b) a Közbeszerzési Hatóság elnöke és Biró Ferenc, az Integritás Hatóság vezetője. MTI fotó/Átlátszó montázs
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHeti lapszemlénk.
Kordos Szabolcs új kötete a főváros 32 híres épületéről mesél.
Kelet-közép-európai oknyomozó szervezetekkel közösen vettük sorra, hogyan működik a közérdekű bejelentők és források védelme országainkban.
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!