Egyéb

Uniós támogatások: minden kormánynak maga felé húz a keze

Lehet-e összefüggés a települési önkormányzatok politikai irányultsága és a településeknek nyújtott uniós támogatások között? Milyen csalást leplezett le az Európai Unió csalás elleni hivatala? Erről beszélt az Átlátszó újságírója a Civil Rádióban.


tamogatoi_banner_cikkbe

 

Az Átlátszó újságírói kedd reggelente fél 8-tól a Civil Rádió Reggeli című műsorának vendégei, ahol aktuális témákat boncolgatnak a műsorvezetővel. Ezúttal D. Kovács Ildikó volt a vendég, aki az Európai Unió által kiosztott támogatásokról beszélt. Egyrészt arról, hogy az Átlátszó által feltárt magánklinikás projekt után újabb esettanulmányt közölt Magyarországról az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF): 2015-ben valaki hamisított sorozatszámú használt gépekkel próbált meg nyomtalanul eltüntetni 4,3 millió eurónyi támogatást. Az OLAF jelentéséből az is kiderült, hogy ha a magyar hatóságok megfogadnák a hivatal ajánlásait, az uniós támogatások során kiosztott és elcsalt pénzek egy részét vissza lehetne szerezni.

Kapcsolódó cikkek

OLAF-jelentés: újabb magyar projektet hoz rossz példaként a csalás elleni hivatal

Tizenkét grafikon Magyarország EU-támogatásainak politikai befolyásoltságáról

Persze az is fontos kérdés, hogy pontosan kikhez is jutnak el az uniós pénzek. A már korábban bemutatott EU-térképünkön látható, hogy mely pártok színeiben induló polgármesterek települései kapták a legtöbb támogatást. Az mindenképpen kijelenthető, hogy ciklusonként a független polgármester alá tartozó 3-4 millió lakosnak kevesebb mint fele annyi EU-támogatás jut, mint azoknak a szerencséseknek, akik lakóhelyét kormánypárti polgármester irányítja. Vagyis az lényegében mindegy volt, hogy a szocialisták vagy a Fidesz volt kormányon a vizsgált, 2007 és 2015 közötti időszakban, mindenképpen a kormánypárti települések jártak jobban. Az eredményen persze torzít, hogy az országon belül mekkora volt a kormánypárti vagy ellenzéki vezetésű települések száma.

A beszélgetés itt hallgatható meg:

 

Ha tetszett a cikk

Előfizetőket keresünk – támogasd a munkánkat havi 1000 forinttal!

Függetlenségünk záloga a közösségi finanszírozás.

Megosztás

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Átutalás
  • PayPal
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás
  • ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42