A járvány okozta visszaesés után 2021 eleje óta valamennyi EU-tagállamban újra emelkedni kezdtek a lakásbérleti díjak. 2015 és 2022 júniusa között Észtországban és Litvániában nőttek leginkább a lakbérek. Magyarország ezen a téren a negyedik, valamennyi közép-kelet-európai, poszt-szocialista EU-tagállamot lekörözve. Idén június végéig 41 százalékkal nőtt az albérletek átlagos ára hazánkban 2015 óta. A dráguló rezsi viszont akár le is törheti ezt az emelkedést.
A koronavírus-járvány okozta 2021 februári gazdasági visszaesést követően újra emelkedni kezdtek a bérleti díjak a lakáspiacon. A legutóbbi KSH-ingatlan.com-lakbérindex szerint májusban gyorsuló ütemben nőttek Magyarországon a lakbérek: az előző hónaphoz képest országosan 2,6 százalékkal, Budapesten pedig 2,5 százalékkal. Az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig országosan és Budapesten egyaránt 21 százalékkal magasabb bérleti díjakról beszélhetünk.
A 2015-ös bázisévhez viszonyított szintet országosan 60, a fővárosban 51 százalékkal haladtuk meg. A járvány előtti, 2020 januári csúcsponthoz képest országosan 9,7 százalékkal, a fővárosban 5,8 százalékkal nőttek a májusi lakbérek.
A korábbi hónaphoz viszonyítva a fővárosban leginkább a budai hegyvidéki, valamint a pesti belső és átmeneti (X., XIII., XIV., XIX., XX.) kerületekben emelkedtek az árak (3 százalékkal), egy év alatt pedig a pesti belső kerületekben volt a legnagyobb (24 százalékos) növekedés.
Az ingatlankereső portál összefoglalója szerint
júniusban Budapesten 190 ezer forint volt az átlagos bérleti díj.
A legdrágább városrész a II. kerület, ahol 330 ezer forint az átlagos lakbér, és az V. kerület 312 ezer forinttal a második. A legnagyobb kínálattal rendelkező két kerületben, a XI. és a XIII. kerületben 196 és 174 ezer forint körül alakultak az átlagárak. A megyeszékhelyeken 92 és 150 ezer forint között vannak a bérleti díjak. A legdrágább városok közé tartozik Veszprém, Debrecen és Székesfehérvár, míg a legalacsonyabb bérleti díjak Kaposváron, Salgótarjánban és Szekszárdon jellemzők átlagosan 100 ezer forinttal – írja a Portfolio.
A lakáspiacon történő lakbérszint-emelkedés Magyarországhoz hasonlóan valamennyi EU-tagországban észlelhető. Az Eurostat adatközlése szerint idén június végéig a 2015-ös átlaghoz viszonyított féléves lakbérváltozás Észtországban és Litvániában volt a legmagasabb (51 és 46 százalékkal). Ezt követte Írország 43 százalékos bérletidíj-növekedéssel. Magyarországon pedig a negyedik legnagyobb árnövekedés zajlik az Európai Unióban: 41 százalékkal nőtt az idei év első felében az albérletek átlagára 2015 óta. Ezzel valamennyi közép-kelet-európai, poszt-szocialista EU-tagállamot leköröztük.
A dráguló rezsi viszont akár le is törheti ezt az emelkedést, mivel a jelenlegi bérleti díjak és a megemelkedett rezsiköltségek olyan többletkiadást jelentenek, amit már kevesen fognak tudni kifizetni. Tömegével jelenhetnek meg olyan lakások, amik iránt jelentősen kisebb lesz a kereslet – mint például a nagyobb területű vagy nem távfűtéssel rendelkező ingatlanok – , és ez az érintett lakások bérleti díjának csökkenésével járhat.
Az új, augusztustól élő rendszerrel immár a fogyasztók fizetik a számlák nagyobb részét. Az viszont meglepő, hogy a környező országokban sehol sincsenek a kormány által belengetett brutális energiaárak. A piacon elérhető ajánlatok alapján Csehország a legdrágább, de Romániában sem olcsó az élet. Szlovákiában és Szerbiában is van árszabályozás, de még így is többet fizetnek, mint mi most itthon.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!