Romlanak a mutatók – megdőltek a második hullám negatív rekordjai
2021. március 12-én az első beadott oltások lakosságarányos számát tekintve Magyarország a második helyen áll az Uniós oltási rangsorban. A...
A volt szocialista országok többségében csökkent a szén-dioxid-kibocsátás az elmúlt harminc évben. Magyarország a középmezőnyben van.
A kutatók szerint az ipari forradalom óta növekvő szén-dioxid-kibocsátás az egyik legfőbb okozója a klímaváltozásnak. A globális felmelegedés lassítása érdekében az egész világon cél csökkenteni a légtérbe kerülő szén-dioxid mennyiségét. Az egy főre eső szén-dioxid-kibocsátás évi öt tonna körül mozog a világon. A 2015-ös párizsi klímakonferencián született egy klímaegyezmény, amelyben a résztvevő államok vállalták, hogy összehangolva tesznek majd a klímaváltozás ellen. Ehhez minden régiónak el kéne indulnia a karbonsemlegesség felé vezető úton, ám a különböző országok helyzetét befolyásolja a politikai helyzetük, természeti forrásaik és az, hogy a jelenben mennyire érintik őket a felmelegedés okozta katasztrófák. Minden ország a másikra mutogat: a fejlett országok saját eredményeikkel büszkélkednek, míg a fejlődő országok szerint a nyugat a természet kizsákmányolásával érte el gazdasági sikereit. De hol állnak ebben a kérdésben a volt szocialista országok, melyek csak az elmúlt harminc évben vettek részt a kapitalista gazdaságban?
Kelet-Európa lakosai kevésbé foglalkoznak a klímaváltozás problémájával, és vezetőiknek is vannak más prioritásaik: a rezsiárak alacsonyan tartása. A vasfüggöny leomlása után egy képzeletbeli „szénfüggöny” került a helyére, ami elhatárolja a kontinens két részét. Magyarország a keleti blokkon belül működő Visegrádi Négyek (V4) tagjaként vesz részt a diskurzusban. Ezen országok politikai helyzetük miatt nem foglalkoztak kiemelten a klímaproblémákkal, a négyek közül kizárólag Magyarországon tartják a klímaváltozás ügyét annyira fontosnak, mint az EU-s átlag (22 százalék).
Ez azért problémás, mert az említett országok közül egyik sem áll különösebben jól szén-dioxid-kibocsátás terén. A 2019-ben Prágában megalapított Visegrád+ Megújuló Energia platform célja, hogy a V4 rossz eredményei ellen tegyen valamit. A négy ország közül a legnagyobb változást 1990 és 2019 között Csehország érte el, itt 40%-kal lett kevesebb az egy főre vetített a szén-dioxid-kibocsátás, viszont ezen országok közül Magyarországon a legkisebb a szennyezettség. A posztszocialista országok közül a leglátványosabb fejlődés Észtországnál figyelhető meg, ahol 56%-kal lett kevesebb az éves átlag. Albánia, Montenegró és Szerbia viszont nem teljesít túl jól, náluk 1990 óta nőtt a kibocsátás. Az EU 27 országában összesen 28%-os csökkenés mutatható ki a közel harminc év alatt (9,2 tonnáról 6,6 tonnára csökkent az egy főre eső kibocsátás). A szakértők szerint elsődleges feladat lenne a karbonsemleges technológiák olcsón elérhetővé tétele, hogy a szegényebb országok ne függjenek a szennyező technológiáktól.
2020 azonban történelmi év volt, a világban lezajló változások miatt a globális szén-dioxid-kibocsátás majdnem 7 százalékkal csökkent. Valószínűleg a vírus miatti korlátozások megszűnésével ez a szám újra nagyot fog romlani, hiszen a lezárásoknak és a karanténnak köszönhető ez az eredmény. Ez elmúlt időszakban két esemény idézett elő jelentősebb visszaesést: a második világháború és a 2018-as gazdasági válság. A világháború körülbelül 5, míg a válság körülbelül 1.4 százalékos visszaesést jelentett, így a vírus okozta 6.4–7 százalékos visszaesés tényleg történelmi mértékű. Az viszont majd csak ezután fog kiderülni, hogy ez csupán egyszeri, törékeny eredmény vagy a fenntartható fejlődés felé tett határozott lépés.
Az egy főre eső szén-dioxid-kibocsátás kiszámításához figyelembe veszik az ipar, a közlekedés, a cementgyártás, a hűtés-fűtés stb. során keletkező gázokat is, majd ezt elosztják a lakosság számával. Ezen adatok a szén, olaj, gáz, cement, égés melléktermékei stb. kibocsátásából állnak össze.
Szémann Tamás – Szabó Hédi
Adj 1 százalékot az Átlátszónak! Adószám: 18516641-1-42 Átlátszónet Alapítvány
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri vagy rendszeres adománnyal, vagy az szja 1 százalékod felajánlásával!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás2021. március 12-én az első beadott oltások lakosságarányos számát tekintve Magyarország a második helyen áll az Uniós oltási rangsorban. A...
Az ország a „keleti” vakcinarendelések révén jól áll a beadott oltások számának tekintetében, de a meglévő vakcinák felhasználási sebességét illetően...
Az oltási terven az új vírusvariáns megjelenése miatt 2021 február végén változtattak: az új cél, hogy minél több ember kapja...
Március elsejéig kellett volna minden egészségügyben dolgozónak aláírnia az új egészségügyi szolgálatról szóló törvény alapján készült szerződését. A jogviszonyt övező...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!