A sorozatosan megbírságolt SungEel Kft. két magyarországi akkumulátor-feldolgozójának működését a hatóságok tavaly felfüggesztették. A cég viszont tevékenységének folytatására készül, s ehhez már több hatósági hozzájárulást megkapott. A szigetszentmiklósi üzem évi 6 és fél ezer tonna selejtes akkumulátort dolgozhat fel, a működéséhez azonban környezetvédelmi engedélyt nem írtak elő. A bátonyterenyei üzem területén négy gyűjtőhely található, az egyikre bemenni sem tudtak a hatósági emberei egy januári ellenőrzés során az ott tárolt nagy mennyiségű hulladék miatt. Eközben az abasári illegális raktárból az elmúlt kilenc hónapban sem szállították el a SungEel üzeméből származó, akkucellákat tartalmazó bűzlő hordókat.
Újraindítaná a bátonyterenyei és szigetszentmiklósi akku-feldolgozójának működését a SungEel Kft., melyeknek a tevékenységét a hulladékgazdálkodási és a biztonsági előírások megsértése miatt a hatóságok tavaly felfüggesztették. Az Átlátszó által megszerzett határozatokból ugyanakkor az derül ki, hogy a kormány által hangoztatott, akkufeldolgozókra vonatkozó szigorú szabályozásról valójában nincs szó.
Februárban írtuk meg, hogy a Szigetszentmiklóson és Bátonyterenyén működő akkumulátor-újrafeldolgozó üzemekben rákkeltő anyagok veszélyeztették a dolgozókat; a nikkel levegőben mért mennyisége az egyik vizsgálat során kétezerszeresen haladta meg a határértéket. Az üzemek működési anomáliáiról – köztük a szigetszentmiklósi üzemben két ember halálát okozó munkavédelmi hiányosságokról – korábban több cikkben is beszámoltunk.
A SungEel Hitech Magyarország Kft. honlapja és Facebook-oldala viszont arról tanúskodik, hogy a cég a tevékenysége folytatására készül.
A működés újraindításának szándékát alátámasztják a közadatigényléseinkrévén révén megszerzett újabb hatósági határozatok is. Egy idén januárban módosított hulladékgazdálkodási engedély szerint 2024 januárjától évi 4200 tonna nem-veszélyes, egy korábbi engedély alapján pedig évi 2450 tonna veszélyes hulladékot gyűjthet és kezelhet a cég a Szigetszentmiklóson lévő telephelyén. Ugyanakkor
a szigetszentmiklósi akku-feldolgozó üzem számára nem írtak elő környezetvédelmi engedélyt, monitoring-kútjai nincsenek,
a hatóság szerint ugyanis az üzemnek „nincs jelentős környezeti hatása”.
Az évekig rákkeltőkkel mérgezett dolgozókról írt cikkünk megjelenése előtt kérdéseket küldtünk a SungEel Kft.-nek, s bár cég először választ ígért, végül mégsem reagált megkeresésünkre. A cikkünkben leírtakkal kapcsolatban viszont a honlapján közzétett egy „Levegőminőséggel kapcsolatos tájékoztatást”.
Ebben leírják, hogy a 2022-es beltéri levegőmérések során valóban a megengedett határérték felett volt a nikkel és kobalt mennyisége az üzemben, ezért úgy döntöttek, hogy a legszennyezőbb darálógépet leszerelik, valamint új elszívóberendezéseket állítanak működésbe. A közleményükhöz csatoltak egy mérési jegyzőkönyvet is, ami a külső szennyezőanyagok kibocsátásáról közölt adatokat 2023 augusztusában – vagyis akkor, amikor az üzem nem folytatott újrahasznosítási tevékenységet. Ám 2023 júniusában 250 ezer forintos levegőtisztaság-védelmi bírságot szabtak ki a SungEel Kft-re, mert a légszennyező pontforrásokból leválasztott anyagokat nyitott hordókban gyűjtötték, ami a büntető határozat szerint „diffúz légszennyezést okoz”.
A katasztrófavédelmi hatóság visszavonta a korábbi engedélyt
A szigetszentmiklósi feldolgozó működését a Pest Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tavaly megtiltotta, bár erről a hatóság nyilvános tájékoztatást nem adott. A tiltó határozatról a szigetszentmiklósi polgármesteri hivataltól tudtunk meg részleteket. Nagy János polgármester (független) megkeresésünkre azt válaszolta, hogy a katasztrófavédelmi hatóság 2023-ban megtiltotta az üzemben a veszélyes tevékenység folytatását és visszavonta az üzem 2020-ban kiadott katasztrófavédelmi engedélyét. Ezen kívül kötelezték a céget „a telephelyen egyidejűleg jelen levő veszélyes anyagok mennyiségének a jogszabály szerinti alsó küszöbérték negyede alá csökkentésére”. Ezt követően júliusban és augusztusban tartottak hatósági ellenőrzést az üzem területén.
Viszont 2023. szeptember 29-én
a veszélyes tevékenység megtiltása és a katasztrófavédelmi engedély visszavonása után egy darálógép kigyulladt az üzemben.
A katasztrófavédelem közleménye szerint a tüzet a munkavállalók oltották el; a baleset miatt tizenöt dolgozónak el kellett hagynia az üzemcsarnokot, személyi sérülés viszont nem történt. A közleményben arról nincs szó, hogy az újrahasznosításhoz volt-e engedélye az üzemnek.
Nagy János tájékoztatása szerint a tűzeset után a katasztrófavédelem arra kérte a polgármesteri hivatalt, hogy „vizsgálja felül a cég engedélyének jogosultságát”. A hivatal kötelezte a SungEel Kft.-t, hogy mutassa be a veszélyes tevékenység végzésére vonatkozó katasztrófavédelmi engedélyt. A cég erre azt a választ küldte a polgármesteri hivatalnak, hogy „iparbiztonsági szempontból az üzem jelenleg nem tartozik a 2011. évi CXXVIII. törvény IV. fejezetének hatálya alá, mivel az üzemben jelenlevő veszélyes anyagok mennyisége nem haladja meg az alsó küszöbérték 25 %-át”. Emellett megküldték a tevékenység végzésének megtiltásáról szóló határozatot, valamint a SungEel tiltó határozattal szembeni fellebbezését.
A katasztrófavédelmi hatóság ezek után azzal zárta le az ügyet, hogy ellenőrzéseik szerint a telephelyen tárolt veszélyes anyagok mennyisége nem éri el az iparbiztonsági engedélyhez szükséges mértéket. A szigetszentmiklósi polgármester idén márciusban egy lakossági megkeresésre pedig azt válaszolta: „Jelen pillanatban az üzemben csak csomagolási tevékenység zajlik, hiszen az újrahasznosító gépek üzemeltetésére tavaly óta nincs engedélyük.”
A hatóságok közti levelezésből azonban egyáltalán nem világos, hogy milyen katasztrófavédelmi engedélyek birtokában folytatott, illetve folytathat a jövőben a SungEel Kft. akkumulátor-feldolgozást. Ezért közadatigénylésben kértük ki a cég tevékenységére vonatkozó határozatokat a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságtól, ők azonban 30 napra meghosszabbították a válaszadási határidőt – s mivel ez még nem járt le, a dokumentumokat egyelőre nem kaptuk meg.
A jelenleg hatályos besorolás szerint a selejtes akkumulátorok nem számítanak veszélyes hulladéknak. Ahogy azt korábban megírtuk, a lítium-ionos akkumulátorok hulladékát Európában – és Magyarországon is – a nem-veszélyes hulladék kódba sorolják. Az Európai Bizottság részéről egyelőre csak ígéret, hogy 2024-re ki fogják egészíteni az európai hulladék-jegyzéket, és a selejtes és lemerült aksik Európában egységesen új hulladék-kódot kapnak, és ezeket veszélyes hulladékként kezel – ahogy azt az USA-ban 2023 óta teszik.
A mostani abszurd helyzetet jól jellemzi, hogy miközben a tűzveszélyes és mérgező anyagokat tartalmazó selejtes akkuk nem számítanak veszélyesnek, a dolgozók nikkellel és kobalttal mérgeződtek a szigetszentmiklósi üzemben, ahol robbanások és tűzesetek is történtek, s amelynek légszennyező pontforrásai természetesen a levegőbe is kibocsátják a rákkeltő anyagokat.
És így fordulhat az is elő, hogy az üzemhez nem írnak elő iparbiztonsági engedélyt, hiszen a hivatalosan veszélyesnek tekintett hulladékok mennyisége alapján erre nincs szükség. Megírtuk azt is, hogy ez a helyzet bírságolás tekintetében is rendkívül kedvező helyzetet teremt a szabálytalanságokat elkövető cégeknek: a SungEel Kft. bátonyterenyei üzemét pl. a nem veszélyes kóddal jelölt, 1560 tonna engedély nélkül tárolt selejtes akku miatt csak 50 millió forintra büntették.
Dél-Koreába szállíthatják a feldolgozott hulladékot
A cég másik, az előírásokat sorozatosan és súlyosan megszegő bátonyterenyei üzemének működését a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal 2023 augusztusában függesztette fel, és kötelezte a SungEel Kft.-t az üzem területén „túltárolt” akkuhulladék elszállítására.
A közadatigényléseink nyomán megkapott dokumentumok szerint a SungEel tavaly novemberben évi 40 000 tonna hulladékkal való kereskedésre kapott országos engedélyt. Emellett a hatóság két januárihatározata engedélyezte 11,4 ezer tonna, akku-feldolgozásból keletkező veszélyes hulladék Dél-Koreába szállítását – ennek újrahasznosítását a cég dél-koreai központja fogja elvégezni.
Az akkuhulladék tengeri szállításáról közölt kép a SungEel Kft. Facebook-oldalán.
A cég február óta működő Facebook-oldalán számolt be arról, hogy a Bátonyterenyén lévő üzem újraindulása érdekében folyamatosan szállítják el a telephelyükön lévő hulladékot, dolgozóik pedig karbantartó munkákat végeznek. A cég nyílt napokat is hirdetett áprilisra: a magukat lakcímkártyával is igazoló bátonyterenyeiek megtekinthetik az üzemet.
A telephely gyűjtőhelyeinek üzemeltetési szabályzatát is jóváhagyta a kormányhivatal idén januárban, eszerint az üzem területén három helyszínen gyűjthető kb. ezer tonna akkuhulladék. A negyedik gyűjtőhely használatát azonban megtiltották, a határozat szerint ugyanis ott továbbra is olyan nagy mennyiségű veszélyes hulladék található, „amely miatt a gyűjtőhelyre bemenni nem lehetséges és az üzemi gyűjtőhely megfelelősége nem ellenőrizhető”.
Egy újabb adatigénylésünkre adott kormányhivatali válasz szerint március 20-ig újabb határozatot nem adtak ki az üzem számára, ami arra utal, hogy a telephelyen továbbra is tárolnak elszállítandó veszélyes anyagot.
És továbbra sem szállították el Abasárról a SungEel bátonyterenyei üzeméből származó, 1700 tonna, illegálisan tárolt veszélyes akkuhulladékot.
A hordók elszállítására Karácsony Tibor aszódi vállalkozót kötelezte a hatóság, ő azonban nem tett eleget a 31. alkalommal történő felszólításának. A környezetveszélyeztető állapot tehát több mint kilenc hónapja fennáll, azonban úgy tűnik, megszüntetésére a környezetvédelmi hatóságnak nincsenek eszközei.
Bodnár Zsuzsa
Ez a cikk a Közös Értékeink Program támogatásával készült. Címlapkép: A SungEel HiTech Hungary Kft. második üzeme a bátonyterenyei ipari parkban a megnyitójának napján, 2021. július 7-én. MTI/Komka Péter
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Négy kiskorú fiú zaklatásáért enyhe ítéletet, felfüggesztett börtönt kapott a bicskei otthon nevelője, aki nem ismeretlen Bicske, Csákvár és Alcsút vidékének üzleti és politikai köreiben.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!