Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Kitömték költségvetési és uniós forrásokkal, de a felsőoktatási állami keretszámok átszabásával sem sikerült elérnie a kormánynak, hogy a hallgatók a Nemzeti Közszolgálati Egyetemet válasszák. A nyáron további 30 milliárddal dobták meg az intézményt, például lovarda építésére. Öt év alatt 80 milliárd forint közpénzt használhatott fel eddig fejlesztésre és működésre, ezzel szemben a felsőoktatás egészére 2015-ben 153 milliárd forintot fordított a költségvetés.
A felvételizők számának változása is jól jellemzi az NKE iránti érdeklődés csökkenését minden kormányzati szándék, életpályamodell és ösztöndíjak ellenére. Az idei eljárásban 9 százalékkal kevesebben jelölték meg az egyetemet a tavalyival szemben, a 2013-as csúcshoz képest viszont 19 százalékos a visszaesés. A hazai konkurenciát jelentő intézmények hallgatói létszáma érdemben nem változott, a magas érdeklődés miatt általánosan 5 százalékos változások jellemzőek két felvételi eljárás között ( ELTE -6, Corvinus +4, DE -5, PPKE +3, PTE -6 százalék, az SZTE-n nem volt változás).
Az NKE konkurenseihez hasonlóan ki van tömve állami helyekkel, a hallgatók 83 százalékát állami helyre vették fel, a konkurensek közül a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Corvinus lóg ki egy kicsit, részben egyházi vagy magánfenntartású intézményként jellemzően kevesebb állami helyet kapnak (Corvinus 72%, DE 83%, ELTE 84%, PPKE 61%, PTE 79%, SZTE 83%). A kormányzati oktatáspolitikára jellemző volt, hogy az állami helyek kiosztásával és a szakjegyzék átalakításával komolyan bele lehet nyúlni, hogy melyik intézményt részesítik előnyben a felvételizők, azonban mégsem látszik meg az NKE-n a hátszél. Az intézmény saját bevallása szerint
„a Közigazgatás-tudományi Karon folyó képzésnek köszönhetően innen kerül ki az állam- és közigazgatásban dolgozó szakemberek többsége.”
– azonban ez a Diplomás Pályakövetési Rendszer adatai alapján egyelőre visszakövethetetlen, hiszen az intézmény hallgatóinak számottevő része még csak most szerzett diplomát. Jóindulatú számítással – amennyiben beleszámítjuk a jogelődöktől örökölt hallgatókat – sem jöhet ki az fentebbi állítás, az ELTE valószínűleg magasan beelőzi az NKE-t a sokkal magasabb hallgatói létszáma miatt, a DPR szerint a hallgatók 44 százaléka közigazgatásban, államigazgatásban helyezkedik el. Némileg önmagának is ellentmond az NKE, mikor a piacképes diploma vízióját ébreszti a felvételizőkben egy PR cikkben, hiszen az állami és közszolgálati szektor nagyon nem a klasszikus munkaerőpiac.
Az Educatio és az Oktatási Hivatal statisztikái alapján a 2013/2014-ben 308 ezer hallgatója volt a felsőoktatásnak. Az NKE intézményi struktúrája eddigre kialakult, ebben az évben 10371 hallgató látogatta az intézményt. Ez a teljes felsőoktatási populáció 3,36 százaléka.
A közszolgálati egyetem elmúlt öt éves költségvetése mellé érkeztek kiegészítésképp az Európai Unió által biztosított források, melyek együttesen 80,163 milliád forintot tesznek ki. A hétköznapi gondolkodásban sokszor mannaként tekintenek az EU-forrásokra. Azonban ez ugyanúgy közpénz, a felhasználását a Miniszterelnökség intézményei koordinálják, azaz kormányzati döntéssel megtámogatva és önrészt biztosítva érkezett EU-forrás az NKE részére. Összehasonlításképp, az NKE részére – öt év alatt – bocsájtott 80 milliárd a 2015-ös felsőoktatási költségvetés fele. Évi átlagban 16 milliárd jutott az NKE-re, ez az elmúlt 5 év teljes felsőoktatási költségvetés átlagának 9,3 százaléka. A hallgatószám és az intézményi források alapján közel háromszor több közpénzt fordít az állam az NKE-re, mint egy átlagos felsőoktatási hallgatóra.
Adalékként egy nemzetközi kitekintés: a kormány eltökélt szándéka, hogy az NKE nemzetközi hírű intézménnyé nőhesse ki magát. Míg az NKE átlagosan 16 milliárd forint közpénzalapú támogatáshoz jut évente, addig a Harvard University operatív költségvetése 1237 milliárd forint egy évben. Az NKE számára a 2016. évi költségvetés 4,3 milliárdot kap a központi költségvetésből, ezen túl várhatóan megérkezik a bejelentett 30 milliárdos fejlesztési összeg első részlete is.
Unyatyinszki György
Note:
a) Az NKE költségvetéséhez nem adódott hozzá a TÁMOP és KMOP fejlesztési összegek
b) Minden hazai felsőoktatási intézmény számára nyitott az EU támogatási rendszer, mely források egy része megjelenik a 2012 utáni években célzott kormányzati támogatás formájában is, egyéb EU forrásokra is pályázhatnak az intézmények.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!