Az Integritás Hatóság nem adja ki közpénzes szerződéseit, mert "azok nem tartoznak harmadik félre"
Biró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke nem érzi úgy, hogy meg kellene indokolnia a döntését, pedig ez a törvény.
Uniós pénzből épül milliárdos bölcsőde a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Kemecsén. A beruházó a Kemecsei Református Egyházközség, a költségeket az adófizetők állják, az öröm pedig a helyeiké – minden ismert tehát, kivéve a kivitelezőt. Az ugyanis nem szerepel sehol. Állítólag a helyi polgármester fiának cége, a Buda Híd Kft. állhatott neki a munkáknak, de hogy valóban így van-e, azt csak a jóisten tudhatja, ugyanis egyetlen hivatal vagy érintett sem volt hajlandó válaszolni erre az egyszerű kérdésre. De más csoda is akad a szabolcsi kisvárosban.
Nem tudott elhajolni egy milliárdos megbízás elől a polgármester fiának cége: a Buda Híd Kft. állítólag bölcsődét épít Kemecsén – legalábbis ezt az információt kaptuk egy kemecsei olvasónktól. Ami biztos, hogy a település valóban új bölcsődét kap, amit a Kemecsei Református Egyházközség valósít meg az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával 971 millió forintért.
A települést 2000 óta, azaz 23 éve Lipők Sándor fideszes polgármester vezeti. Az ő fia Lipők Zoltán, aki 2022-ben vette meg a bölcsődével hírbe hozott Buda Híd Kft.-t.
A bölcsőde alapkövét tavaly novemberben tették le. A 4 csoportszobás bölcsőde építésének célja a „0-3 éves korú gyermekek ellátása mellett az egészséges testi-, lelki- és személyiségük fejlődéséhez szükséges körülmények biztosítása. Az Európai Uniós normáknak megfelelő szabványos eszközök beszerzése, elősegítve a legmagasabb színvonalú szocializációhoz szükséges komplex ellátást egy helyen.”
Arról azonban semmilyen információt nem találni, hogy kit bíztak meg a bölcsőde felépítésével.
A kivitelezői munkákra ugyanis az egyházközség – a hatályos jogszabályok alapján – nem írt ki közbeszerzést, bár korábban még tervezték.
Erre azért volt lehetőségük, mert 2018 óta az egyházi jogi személyek bizonyos esetekben mentességet élveznek a közbeszerzési kötelezettség alól. A kbt. 5. § (2) bekezdése esetükben nem sorolja a bölcsődét mint szociális intézményt a közbeszerzési eljárás kötelezettsége alá, míg mondjuk a sportlétesítményt igen.
Mivel azonban uniós forrásból fedezik a költségeket, a 100 millió forint feletti beruházásoknál közbeszerzés nélkül is három ajánlatot kellett volna kérniük. Ezért kértük az egyházat, hogy küldjék meg nekünk a lefolytatott ajánlatkérés dokumentumait és a beérkezett ajánlatokat is. De nem küldték. Sőt.
Cikkünk megjelenéséig (kb. egy hónap alatt) a Kemecsei Református Egyházközség nem reagált e-mailen és Facebookon sem. Szalkó Károly István lelkipásztor csupán annyit közölt, hogy nem volt közbeszerzés. Később telefonon azt mondta, a kommunikációs előírásoknak megfelelően jártak el és tettek közzé mindent, szóval
„keresgéljünk tovább”.
Szintén nem adott tájékoztatást a Nyírségi Református Egyházmegye.
Miután nem árulták el, hogy a polgármester fiának cége kivitelezőként, vagy esetleg alvállalkozóként részt vesz-e az építkezésen, elutaztunk Kemecsére – hátha a helyszínen több minden kiderül. Az építkezés előtt lévő táblán azonban nem volt feltüntetve a kivitelező neve. A helyszínen dolgozók is némák maradtak, amikor kérdeztük őket. Néhány másik kemecsei járókelő szerint valamelyik helyi cég építi, de nem tudják, melyik, mert nagyjából 3 vállalkozás felváltva nyeri a megbízásokat a településen.
A lelkész urat nem találtuk a hivatalban, az ott lévőknek pedig fogalmuk sem volt, ki végzi a munkálatokat. A Buda Híd Kft. erre és a korábbi levelünkre sem reagált semmit, de a legmeglepőbb talán a város jegyzője volt, aki telefonon közölte, sajnos nem tudja, ki építi a milliárdos bölcsődét az általuk vezetett településen.
Még a kormányhivatalt is megkerestük – e-mailben és telefonon is –, de persze innen sem érkezett semmilyen válasz. Végső ötletként a helyi ügyekben jártas Kölcsey TV-től is segítséget kértünk, de ígéretük ellenére ők sem hívtak vissza.
Tehát nagyon úgy tűnik, hogy csak maga a jóisten tudja, ki építi közpénzből Kemecse hatalmas bölcsődéjét.
A Buda Híd Kft. neve egyébként először nem is a bölcsőde kapcsán merült fel. Korábban ugyanis már jártunk a településen, mert Hadházy Ákos országgyűlési képviselő bejelentést kapott, amely szerint jó ideje állnak a munkák a város főterén, az alvállalkozót nem fizették ki, és az egész Zöld Város Projekt gyanús.
A helyszín valóban úgy festett, mint egy félkész beruházás, de a műszaki leírásokból és az önkormányzat válaszából kiderült, hogy ez direkt ilyen, a projekt folytatása még előkészítés alatt áll, és a főtéren árválkodó építkezési elemelek és földkupacok egy „közmű-rekonstrukció előkészületei”.
Úgy tűnt tehát, hogy minden rendben – de nem volt minden rendben.
A kivitelezést végző Kemeverb Kft. ugyanis nem fizetett (időben) az alvállalkozójának. Egy, a közbeszerzési hatóság oldalán található panasz szerint legalábbis a Buda Híd Kft. hiába végezte el a rábízott feladatokat, és hiába nyújtotta be 2021. november 18-án a számlákat, ezeket nem fizették ki határidőre. A kft. kérte az ügy kivizsgálását, amit azonban a Döntőbizottság hatáskör hiányában elutasított.
A Buda Híd Kft. videója a Kemecsén végzett munkájukról.
Érdeklődtünk erről is a Kemeverb Kft.-nél és a Buda Hídnál is. Utóbbi megkeresésünkre nem reagált, előbbi pedig azt írta, az elszámolási vitáikat a partnereikkel „megnyugtató módon” rendezték – bármit is jelentsen ez.
Ami viszont biztos, az az, hogy
az érintett Buda Híd Kft. 2022 márciusa óta már a kemecsei polgármester fiáé, Lipők Zoltáné.
A tulajdonosváltás után a cég székhelye átkerült egy budapesti céghelyszolgáltatóhoz, a Damjanich János utca 2-be, a fióktelepeket pedig bezárták. A kft. ellen több végrehajtási is indult 2022 óta, a legutóbbi 2023. április 4-én és május 16-án, amelyek jelenleg is hatályban vannak.
A kft. tavaly már nem nyert közbeszerzéseket, és a legfrissebb cégbeszámolójuk szerint 248 milliós forgalom mellett 92 milliós forintos veszteséggel zárták az évet.
De ha már csodák – a város két másik érdekes cége is megér egy misét. A Zöld Város Projektet kivitelező Kemeverbet 2019 novemberében jegyezték be Nyíregyházán. Az ügyvezetői feladatokat akkor egy bizonyos Bilecz Julianna látta el, aki – ha csak nem véletlen a névegyezés – az interneten található dokumentumok szerint korábban jegyzőkönyvvezető volt a kemecsei önkormányzaton, egy nyilvános fotó alapján nagy rajongója Orbán Viktornak.
A Kemeverb alapítása után nem sokkal el is nyerte a Zöld Város Projekt kivitelezését, az önkormányzat 2019 decemberében írta ki a közbeszerzési eljárást. Öt céget kértek fel ajánlattételre: a STEIN-BAU-TRADE Kft.-t, a Tegye Plusz Kft.-t, a K.F.ZS. Kft.-t, Petrus Mihály egyéni vállalkozót és a Kemeverb Kft.-t. Legalacsonyabb árajánlatával utóbbi lett a befutó, a többiek ajánlatát nem bírálták el.
A Kemeverb összesen nettó 232 millió forintért vállalta a munkát.
Horváthné Bilecz Julianna egyébként ma már nem dolgozik a cégnél, helyette a Kemevalen Kft.-t viszi, amellyel megalapítása után szintén nyert egy megbízást a kemecsei önkormányzattól, és azóta még több kisebbet is.
A Kemeverbet 2020-ban Domokos Bianka vette át, akit személyesen is felkerestünk kemecsei lakhelyén, de a férje állítása szerint épp nem tartózkodott otthon. A cég székhelye jelenleg a Kemecse, Vasút utca 17-ben található, ami megegyezik az Együtt Kemecséért Egyesület székhelyével, és két konténerből áll.
Az „Iparterület elérhetőségének biztosítása” elnevezésű közbeszerzésen ismét a Kemeverb diadalmaskodott.
A nettó 889 milliós megbízást úgy nyerte el a kft., hogy a másik pályázó K.F.ZS. Kft. ajánlata érvénytelen lett.
A Kemeverb feladata a kemecsei iparterület elérhetőségének biztosítása és a terület ivóvíz ellátásának kiépítése, valamint egy vasúti átjáró áthelyezése volt.
A Kemeverb egyébként résztulajdonosa a 2020-ban alapított Kemecse Ipari Park Kft.-nek is, amelyben rajtuk kívül szintén tulajdonos
2019-ben, az indulás évében még nem volt forgalmuk, 2020-ban viszont már 258 milliós árbevételt értek el. A tavalyi évben 1,2 milliárd forint nettó árbevétel mellett 96 milliós nyereséget könyveltek el.
Katus Eszter
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: erről a tábláról sem tudjuk meg, ki a bölcsőde kivitelezője (A szerző felvétele).
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásBiró Ferenc, az Integritás Hatóság elnöke nem érzi úgy, hogy meg kellene indokolnia a döntését, pedig ez a törvény.
Heti lapszemlénk.
Erről írtak a független vidéki portálok a héten. Lapszemle.
Európa-rekorder a magyar élelmiszerinfláció, amit részben a kormány adóemelése, részben az alapanyagok, energiaárak emelkedése is hajt. A kormány már a versenyhivatalt is beveti a drágulás fékezésére, de vajon a gyártók mennyivel kerestek többet?
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!