Sára Botond főispán vezetésével Budapest Főváros Kormányhivatala további területekre vezeti be a Poszeidon iratkezelő rendszert. A megbízást, ki más, mint a Poszeidon atyja, az SDA DMS Zrt. nyerte, ami nettó 1,5 milliárd forintért végzi el a feladatot. A cég többségi tulajdonosa Fauszt Zoltán, aki Palkovics László TIM-miniszter régi jó barátja.
Fauszt 2000-től 2014-ig üzlettársa volt Palkovics Lászlónak, akit akkor neveztek ki felsőoktatási államtitkárnak. 2016-ban Palkovics a teljes oktatásért felelős államtitkár lett, 2018 óta pedig miniszterként dolgozik a kormányban. 2018 májusa óta innovációs és technológiai miniszter volt, a 2022 áprilisi választás után pedig Orbán Viktor miniszterelnök technológiai és ipari miniszterré nevezte ki. Kettejük 14 évnyi üzleti kapcsolatát Hadházy Ákos tárta fel 2017-ben, Fauszt érdekeltségeihez pedig azóta is ömlik a közpénz.
Szeptember elején megjelent hosszú cikkünkben megírtuk, hogy a Fauszt Zoltánhoz köthető vállalatok évi többmilliárdos bevételhez jutnak a magyarországi általános és középiskolákban használt Kréta, valamint nagytestvére, az egyetemeken korábban bevezetett Neptun oktatási rendszerek, továbbá az államigazgatásban működő elektronikus iratkezelő program, a Poszeidon üzemeltetéséből.
A Közbeszerzési Adatbázis alapján készült összesítésünk szerint a cégek 2008. január 1. és 2022. július vége között együttesen 196 közbeszerzésen győzedelmeskedtek mintegy 371 milliárd forint értékben. Sok esetben konzorciumi tagok voltak, de a Neptunt és Poszeidont működtető SDA-vállalatok önállóan nettó 32,3 milliárd forintnyi, a Krétát kezelő eKréta Zrt. pedig nettó 36,2 milliárd forint értékű tendert nyert önállóan az elmúlt években.
A magyarországi általános és középiskolákban használt Kréta, valamint nagytestvére, az egyetemeken korábban bevezetett Neptun oktatási rendszerek ugyanannak a cégcsoportnak a termékei. Akárcsak a másik tengeristenről, Poszeidonról elnevezett elektronikus iratkezelő program, amit az államigazgatásban alkalmaznak. Ezeknek az informatikai rendszereknek az üzemeltetése, karbantartása és fejlesztése pedig évi többmilliárd forintos bevételt hoz a Fauszt Zoltánhoz köthető vállalatoknak.
A görög tengeristenről elkeresztelt szoftver hosszabb neve az Egységes központi elektronikus irat- és dokumentumkezelési rendszer (EKEIDR), ami a honlapja szerint csak 2013 óta létezik önállóan. Pedig a Nemzeti Közlekedési Hatóság már 2011-ben nettó 49 millió forintot fizetett a fejlesztéséért és supportjáért.
Azóta pedig szépen elterjedt a közszférában: használja többek között a MÁV és a Nemzeti Vagyonkezelő is, 2016-ban pedig 1 milliárd forintért – európai uniós támogatással – bekötötték a fővárosi és megyei kormányhivatalokba.
Kiterjesztik a Poszeidont, jön a SZISZI is
Szintén európai uniós támogatásból, a KÖFOP-1.0.0.-VEKOP-15-2016-00032 számú projekt keretében folytatódik a rendszer fejlesztése. Budapest Főváros Kormányhivatala május elején írt ki közbeszerzést„Szakrendszerek EKEIDR integrációja” tárggyal. A kiírás szerint az eljárás tárgya az EKEIDR2 projekt 5. ütemének megvalósítása, melynek során a Poszeidon további kiterjesztése történik meg „olyan kormányhivatali szakfeladatot ellátó területeknél, ahol még nem az EKEIDR rendszer, vagy nem teljes körűen, illetve egységesen látja el az ügyirat- és dokumentumkezelési, valamint az ezekre épülő elektronikus és hatósági ügyintézési feladatok informatikai támogatását”.
A megbízást több feladatcsoportra osztották, melyek közül az első a Szakrendszer Iratkezelői Szolgáltatás Interfész (SZISZI) rendszer megvalósítása. Ez a leírás szerint a szakigazgatási rendszerek és az EKEIDR közötti kommunikációt hivatott biztosítani. A SZISZI mellett szükséges az egyes rendszerek migrációjának támogatása, továbbá az ügyintézés supportja, valamint 30 kiválasztott közigazgatási eljáráshoz elektronikus távoktatási tananyagok fejlesztése, illetve ügyindító nyomtatványok tervezése és implementációja.
A nyílt közbeszerzésre június elejéig jelentkezhettek az ajánlattevők, és némileg meglepő módon hárman is megpályázták a munkát. A Poszeidon/EKEIDR atyja, a programot kifejlesztő és jelenleg is működtető SDA DMS Zrt. mellett indult a tenderen az ALOHA Informatika Kft. és az S&T Consulting Hungary Rendszerintegrációs és Technológiaátadási Kft. is. A két konkurens cég ajánlatát azonban el sem bírálta a kiíró, amelynek vélhetően az volt az oka, hogy az SDA DMS-nél drágább árajánlatot adtak. Az Aloha Informatikai Kft. ugyanis nettó 1,6 milliárd forintért, az S&T Consulting Kft. pedig nettó 1,53 milliárdért vállalta volna a feladatot.
A megbízást nettó 1,51 milliárd forintos ajánlattal az SDA DMS Zrt. nyerte.
A cég két tulajdonosa a Nexius Informatikai Zrt. (70%-os többségi) és az E-Storage Informatika Zrt. (kisebbségi, 30%). A Nexius egyedüli részvényese Fauszt Zoltán, és szintén övé az E-Storage többsége is egy másik cégén, az RC Invest Vagyonkezelői Zrt.-n keresztül.
Kicsit krimis szál a sztoriban, hogy Fauszt előtt Farkas Mihály zongorista volt az RC Invest többségi részvényese, ám ő 2015 novemberében hirtelen eltűnt, majd a Dunából került elő a holtteste. Fauszt Zoltán pedig 2016 májusában értesítette a cégbíróságot, hogy övé lett a vállalat. Lehetséges, hogy ez egy korábban kötött opciós szerződés alapján történt, de biztosat nem tudni.
Alpolgármesterből főispán
Budapest Főváros Kormányhivatalát Sára Botond vezeti, aki korábban a főváros VIII. kerületének fideszes alpolgármestere volt párttársa, Kocsis Máté irányítása alatt. 2018-ban Kocsist országgyűlési képviselővé választották, ezért lemondott a polgármesterségről, az emiatt kiírt időközi választást pedig Sára nyerte meg. 2019 őszén azonban az önkormányzati választáson kikapott, és az összellenzék jelöltje, Pikó András lett a polgármester.
Sára Botond ezután a fővárosi kormányhivatalt vezető kormánymegbízott lett, idén júliustól pedig már új neve van a titulusnak: főispánnak kell hívni.
Az év elején a Sára által vezetett kormányhivatal előzékenyen segített egy párttársának, a szintén fideszes Bús Balázsnak. Januárban ugyanis megírtuk, hogy Bús akkor már egy éve egyszerre a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke és önkormányzati képviselő, holott a két pozíció a törvény értelmében összeférhetetlen egymással.
Cikkünk után Bús lemondott az óbudai képviselőségről, ám a jogtalanul felvett tiszteletdíját – ami az ellenzék szerint 5,6 millió forint volt – nem fizette vissza. Az önkormányzat még vizsgálódott az ügyben, amikor a Sára Botond vezetésével működő fővárosi kormányhivatal „segítségnyújtásként” már közölte, hogy szerintük nem is kell visszaadnia Búsnak a pénzt, mert nincs ilyen a törvényben.
Erdélyi Katalin
Címlapkép: Sára Botond letette kormánymegbízotti esküjét 2022. június 21-én, mellette Orbán Viktor és Gulyás Gergely (fotó: Sára Botond/Facebook)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Az Átlátszónet Alapítvány a korábbi évekhez hasonlóan az 50 legnépszerűbb civil szervezet között végzett, a harmincharmadik legmagasabb összegű felajánlást kaptuk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!