Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
2013-hoz képest egy helyet rontott Magyarország a Freedom House internetes szabadságot mérő listáján. A 24. hellyel ugyan még a szabad országok között helyezkedünk el a felmérésben részt vevő 65 ország között, de a romló tendencia és a sajtó részleges szabadsága miatt nem lehet felhőtlen az örömünk.
Bár a magyar kormány nem szabályozza a közösségi médiához (Facebook, Tumblr, Twitter, YouTube) vagy a nemzetközi blogszolgáltatókhoz való hozzáférést, bizonyos tényezők mégis korlátozzák az internet szabadságát – áll a Freedom House jelentésében. A 73 százalékos internetpenetrációval rendelkező Magyarországon az öncenzúrának, a független médiaszolgáltatók hiányának és a közmédia dominanciájának az online tartalomszolgáltatás látja kárát.
Felhívják a figyelmet arra, hogy a 2013. július 1-jén életbe lépett új Btk. bizonyos körülmények között lehetővé teszi a weboldalak blokkolását is, és ennek végrehajtása – bírósági ítélet alapján – a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) vagy illegális sportfogadás esetén a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) feladata. A jelentés kitér arra, hogy az új törvény célja a gyermekpornográfia, államellenes cselekmények és terrorizmus elleni küzdelem segítése, de a feketelista nem nyilvános.
A jelentés részletesebben is tárgyalja az öncenzúra kérdését. Egy 2012-es felmérésre hivatkozva a megkérdezett újságírók az öncenzúra okát nem a sokat vitatott médiatörvényben, hanem a Fidesz kétharmados győzelme miatt rájuk nehezedő nyomásban látják, mivel a politikai és gazdasági túlerő a reklámozásban és a hirdetésekben is érezteti hatását. Tekintve, hogy 2010 után az állami hirdetések nagy része a baráti üzletemberek tulajdonában álló lapokhoz vagy közterületi hirdetőkhöz került.
Az öncenzúra és a gazdasági nehézségek ellenére azonban az internetes újságok továbbra is azon dolgoznak, hogy feltárják a közszereplők eltitkolt tevékenységét. Ilyen volt például, amikor a hvg.hu kiderítette Schmitt Pál korábbi köztársasági elnökről, hogy plagizálta a doktori disszertációját – emiatt Schmitt le is mondott 2012. áprilisban. Más esetekben, és erre a jelentés az Átlátszót hozza példaként, közérdekű adatigénylések segítségével írnak tényfeltáró riportokat. Bár a független sajtótermékek folyamatosan publikálnak a közpénzek elherdálásáról szóló cikkeket, mivel kevés emberhez jut el az információ, nem túl jelentős hatást érnek el, írja a Freedom House.
Az MTI-nek gyakorlatilag monopóliuma van a hírpiacon, ugyanis az őket is sújtó gazdasági válság miatt a sajtótermékek kénytelenek átvenni az MTI által ingyenesen rendelkezésükre bocsátott híreket. Ezt az egyeduralmat töri meg az Index és az Origo, a két legnagyobb hírportál, valamint a civil szervezetek főként Facebookon megtalálható oldalai, a roma kisebbség, az LGBTI-közösség, a különféle vallási csoportok honlapjai és fórumai.
A blogokat általában inkább véleményt közölnek, mint objektív híreket, de vannak olyanok is, amelyek a kormányzati intézkedéseket elemzik vagy a közszereplők tevékenységével foglalkoznak, netán a korrupcióról írnak, mint a K-Monitor, a TASZ, vagy az Átlátszó – itt az általunk üzemeltetett kenőpénzfigyelő szolgáltatást, a Fizettem.hu-t is megemlítik. A trollkodást általában moderálják, a kommentelést pedig egy 2011-es felmérés szerint a megkérdezettek 87 százaléka a véleményszabadság egy eszközének tekinti. A Facebook a tüntetések szervezésének is fő eszköze lett, amelynek segítségével emberek tízezreit lehet mozgósítani a kormányellenes demonstrációkhoz.
A jelentés több oldalt szentel a felhasználói jogok megsértésének is. Itt említést tesz a bírói nyugdíjkorhatár leszállításáról, a nyilvános eseményeken történő fotózás szabályozásáról, illetve a közérdekű adatigényléssel kapcsolatos problémákról is, miszerint a törvényhozó a közhivatalokra bízza azt, hogy eldöntsék, egy közérdekű adat kiadása túl nagy terhet ró-e a dolgozókra, így akár meg is tagadhatják a kiadást.
Ugyanebben a részben tesz említést a közszereplőkkel kapcsolatos becsületsértéses vagy rágalmazásos esetekről, példaként hozva a Délmagyarország esetét, amelynek során Lázár János egy, a róla szóló cikk alatt megjelent kommentek miatt indított pert.
A kommenteléshez a felhasználóknak általában szükségük van egy email-címre vagy Facebook-azonosítóra, és ha a hatóság ezt kéri, akkor a honlap üzemeltetőjének ki kell adnia kommentelő IP-címét vagy más elérhetőségét egy nyomozás során. A kormány nem korlátozza az enkriptáló szoftverek használatát, ezt az oknyomozó újságírók ki is használják.
A titkosszolgálatok azonban engedély nélkül is gyűjthetnek adatot, és az is kiderült, hogy a magyar kormány is monitorozza az állampolgárokat a FinFisher kémprogrammal, a szolgáltatóknak pedig kötelességük együttműködni a hírszerzéssel, ha annak információra van szüksége – áll a Freedom House amerikai szervezet éves internet-szabadság jelentésében.
A teljes, 65 országra kiterjedő jelentés itt olvasható (PDF)
D. Kovács Ildikó
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!