Kartellezés gyanúja miatt nyomoznak egy 280 millió forintos érdi óvoda-közbeszerzés ügyében
Négymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
Juhász Péterhez, az V. kerület Együtt-PM-es polgármesterjelöltjéhez összesen 11 vállalkozás köthető, melyek több, mint felénél végrehajtás rendelt el az adóhatóság. A cégek nagy része később fantomizálódott. A politikus erre azt mondja: működés közben, tevékenységből fakadó adótartozása biztosan nem volt ezeknek a cégeknek.
A Magyar Nemzet és a Pesti Srácok is foglalkozott az elmúlt hetekben az ellenzék V. kerületi polgármesterjelöltjének furcsa cégügyeivel, a cikkekben NAV-végrehajtásokról, és a cégek fantomizálódásáról számoltak be. Az állítólagos köztartozásokról a Pesti Srácok még összeget is közölt, eszerint több, mint 7 millió forint adótartozással dőltek be a Juhász-cégek. A lap azt írta, a mérlegadatok elemzésével és “más források” összevetésével jött ki ez az összeg.
Huth Gergelyt öt évre eltiltották a cégvezetéstől
Az Együtt-PM belvárosi polgármesterjelöltjét zavaros cégügyei miatt vadul támadó Pesti Srácok vezetője azt mondja, egy adminisztratív “balfaszság” miatt tiltották el a cégvezetéstől. Tovább az előző cikkre.
Az Átlátszó az online hozzáférhető céginformációs adatbázisokban nem talált bizonyítékokat a 7 millió forintos adótartozásra, ilyesmi az elérhető mérlegekben nem szerepel. Az viszont tény, hogy az V. kerületi polgármesterjelölthöz köthető 11 vállalkozás közül 6 ellen a NAV (korábbi nevén APEH) végrehajtást rendelt el, és ezeket a társaságokat – két cég kivételével – később azért törölték, mert nem találtak senkit a bejelentett székhelyen.
A problémás cégek egy részét Juhász 2000-ben alapított vállalkozásai alkotják. Az egyik ilyen vállalkozás a Juhász és Villányi Kft., amellyel a politikus elmondása szerint különböző bankoknak végzett munkát. A társaság ellen Juhász vezetése alatt rendelt el végrehajtást a NAV.
A másik ilyen társaság a Peter, Peter&Partners Kft., amit a politikus szerint azért hoztak létre, hogy üzletkötői tevékenységet végezhessen. A társaság ellen 2006-ban indult NAV-végrehajtás, Juhász ekkoriban az ügyvezetője és tulajdonosa volt a cégnek.
A végrehajtásokban ezen kívül további 4, vendéglátóiparban érintett társaság érintett, ebből három Juhász Nagymező utcába tervezett kávézójával hozható összefüggésbe.
A polgármesterjelölt elmondása szerint az Ó 17 Kft. intézte a kávézó építését, a C-City Bt. pedig arra kellett, hogy megvegyen egy szuterént a helynek. Az Allso-good Bt. pedig úgy került hozzá, hogy üzlettársai a kávézóba ezzel a bt.-vel szálltak be, és amikor ők kiszálltak, akkor Juhász a bt átvételével tudta visszaszerezni tulajdonrészét.
A kávézós projektnek aztán Juhász elmondása alapján csúfos vége lett. “Bebuktam az építkezést, ez volt életem legcsúnyább pontja, rengeteget veszítettem” – fogalmazott.
Az Ó 17 Kft. ellen 2008-ban rendelt el végrehajtást a NAV, ekkor Juhász ügyvezető volt a cégben. A politikus vezetése alatt NAV-végrehajtás alatt volt az Allso-good Bt. és a C-City Bt. is.
A negyedik vendéglátóipari cég, amelynek meggyűlt a baja az adóhatósággal, a Gorum Kft. Ez a társaság Juhász elmondása szerint a barátain keresztül került az irányítása alá, akiknek szerette volna megoldani egy jogvitáját egy belvárosi étteremmel összefüggésben. “Egy évig tárgyaltam az ügyben különböző emberekkel az önkormányzatnál, majd miután rendeztük a jogvitát, lemondtam a cég ügyvezetéséről” – magyarázta Juhász Péter. A Gorum Kft. ellen a NAV egy nappal azelőtt rendelte el a végrehajtást, hogy Juhász az ügyvezetője lett, a végrehajtás viszont ezután is folyamatban maradt.
A politikus az adóhatósági ügyekkel kapcsolatban az Átlátszónak azt mondta: több társaság esetében az történt, hogy a könyvelője tanácsára nem ő maga kezdeményezte a cég felszámolását, hanem megvárta, míg a NAV megteszi ugyanezt. “Így szokás, mondta a könyvelő, hogy hagyja az ember, hogy a NAV kezdeményezze a felszámolást, mert akkor nekem nem kerül pénzbe” – magyarázta Juhász, aki szerint adótartozás azért keletkezhetett, mert az adóhatóság egészen addig folyamatosan számolja a járulékokat, amíg el nem kezdi a felszámolást, ez pedig három-négy hónap is lehet.
Juhász Péter egyben hangsúlyozta: “tevékenységből fakadó adótartozása biztosan nem volt ezeknek a cégeknek”. A cégadatokból ezzel kapcsolatban az derül ki, hogy a C-City Bt. és az Allso-good Bt. a politikus tulajdonszerzése után már nem adott le mérleget, és Juhász ügyvezetése alatt a Gorum Kft. is egy nem működő társaság képét mutatta.
Az Ó 17 Kft. esetében pedig a végrehajtást az utolsó mérleg leadása után egy évvel, míg a Peter, Peter&Partners Kft. esetében az utolsó mérleg leadása után 4 évvel rendelte el a NAV.
A Juhász és Villányi Kft. utolsó, 2004-es mérlegében ugyanakkor egy 23,1 milliós tartozás szerepel. Kérdésünkre, hogy e társaságnál befizették-e a közterheket, Juhász azt mondta: “Szinte biztos, hogy be volt fizetve, hiszen bankoknak dolgoztam, és ott azért fontos volt, hogy minden rendben legyen.”
Ezeknél a cégeknél viszont nemcsak NAV-végrehajtás volt, a Gorum Kft.-t és az Allso-good bt-t leszámítva ezek a társaságok mind fantomizálódtak is. “A cég székhelyén nem található, és a cég képviseletére jogosult személy lakóhelye is ismeretlen.” – olvasható a vállalkozások dokumentumai között a hirdetményekben.
A fantomizálódást Juhász azzal magyarázta, hogy rengeteget költözött, “albérletben lakott világ életében”. Szerinte egyébként sincs itt fantomizálódásról szó, legalábbis olyan értelemben, hogy a cégeket nem Josip Totnak vagy Kaya Ibrahimnak adta el. “Adott esetben nem értek el a levelek, mert elköltöztem” – közölte Juhász Péter. Ez a magyarázat viszont annak fényében érdekes, hogy egyáltalán nem problémás átjelenteni a székhelyet, bár az is igaz, hogy ez nincs ingyen, ennek is megvan a maga költsége.
A NAV-végrehajtásban érintett álló hat cég közül egyébként négy már teljesen megszűnt (az Ó 17 Kft., a C-City Bt., a Juhász és Villányi Kft., valamint a Peter, Peter&Partners Kft.). A Gorum Kft. adószámát 2011-ben függesztették fel, az Allso-good Bt. megszüntetésére irányuló eljárást pedig ismeretlen székhely miatt a bíróság 2012-ben indította meg.
Oroszi Babett
Fotó: innen.
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásNégymillió forintos uniós bírság és 70 millió forintos uniós visszatérítési szankció kiszabása után nyomozás indult a sokat vitatott érdi óvodaépítések...
A minap írtunk arról, hogy a megjelent ellenzéki programvázlatban a romák helyzetével foglalkozó részt sikerült egy gazdag indiai családról készült,...
Komposztáló üzemet akart építeni Pátyon Soltész Miklós államtitkár fiának cége, de végül a fideszes polgármester jegyzője akadályozta meg a beruházás...
Telex: Mostantól akár hatszor annyi idő alatt adja ki az állam a közérdekű adatokat Mostantól 15 nap helyett újra 45 napjuk,...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!