Az RTL Klub is beszámolt Kopasz Bálint olimpiai bajnok kálváriájáról
Kopasz Bálint olimpiai bajnok kajakozó az Átlátszó után az RTL-nek is elmesélte, hogy 91 millió forintért egy életveszélyes, félkész házat kapott.
A csobánkai képviselő-testület 5 igen és Völgyes József polgármester nem szavazata mellett a május 20-i ülésén feloszlatta magát. A döntés előzménye, hogy a képviselők év elején fegyelmi eljárásban marasztalták el Völgyest, és 20 százalékkal csökkentették az illetményét – a polgármester viszont erre válaszul beperelte a testületet.
A képviselők a bizalomvesztésre hivatkozva áprilisban javasolták Völgyes Józsefnek, hogy mondjon le a polgármesteri tisztségről, ő azonban erre nem hajlandó. Szerinte a testület nem tudja elfogadni a 2024-es választás eredményét, és meg akarja őt buktatni.
Csobánkán a képviselők és a polgármester között régóta feszült a viszony. Az Átlátszó 2021-ben a Vargha-kertről írt: a falu szívében fekvő, közel 17 000 négyzetméteres ősfás park mindössze 35 millió forintért cserélt gazdát, miközben a helyi lakók 11 millió forintot ajánlottak fel, hogy az önkormányzat éljen elővásárlási jogával – és megakadályozza a területet ingatlanfejlesztők kezébe kerülését. Az értékbecslés szerint a Vargha-kert akkor körülbelül 226 millió forintot ért.
2024-ben a csobánkai dolomitbánya ügye korbácsolta fel az indulatokat: felmerült, hogy újranyitnák a természetvédelmi területen lévő dolomitbányát, majd hulladéklerakónak használnák, olyan vállalkozók bevonásával, akik korábbi cégeikkel többször is botrányba keveredtek, mert engedély nélkül raktak le veszélyes anyagokat. A bánya ügyében mind a polgármester, mind a térség akkori képviselője, Vitályos Eszter (Fidesz) a lakosok mellé állt, és a dolomitbánya végül nem nyitott újra.
Most azonban eszkalálódott a helyzet egyéb ügyek miatt.
A csobánkai képviselő-testület összes tagja, a polgármester kivételével, 2025. december 11-én egyhangúlag határozott fegyelmi eljárás megindításáról Völgyes Józseffel (független) szemben. Az eljárás 2026. január 6-án vette kezdetét.
A fegyelmi eljárást két konkrét ügy indokolta. Az egyik a bölcsőde pályázatával összefüggő, a testület előtt ismeretlen pénzügyi kötelezettségvállalás volt, amellyel egyidejűleg a képviselők egy 17 millió forintos jutalomosztásra vonatkozó előterjesztést kaptak kézhez – miközben az állami támogatás beérkezésének időpontja is bizonytalan volt.

Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára (j) és Völgyes József polgármester a Csobánkai Magocska Bölcsőde avatásán 2023. november 8-án. (fotó: MTI/Bodnár Boglárka)
A másik ügy egy 5,8 millió forintos kifizetés volt, amelyet a polgármester a korábbi jegyző, Imre Gábor jogviszonyának megszűnésekor „munkája elismeréseképp” rendelt el – annak ellenére, hogy a testület már júliusban jelezte: elégedetlen a jegyző munkájával, és nem támogatja a további együttműködést. A kötelezettségvállalásról a testületet nem tájékoztatták, és a hivatal bérkerete sem tette volna lehetővé a kifizetést.
Ráadásul a jegyző munkaviszonyát a polgármester szüntette meg közös megegyezéssel 2025. december 29-én, holott a jegyző 14 nappal később, 2026. január 12-én betöltötte a nyugdíj-korhatárt. Ha azt megvárják, akkor a jegyző munkaviszonya a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény értelmében automatikusan megszűnt volna, és az önkormányzatnak egy fillért sem kellett volna neki fizetnie. Vagyis a polgármester hatalmas szívességet tett a volt jegyzőnek az önkormányzati kassza kárára.
2026. február 18-án a testület egyhangú határozatban lezárta a fegyelmi eljárást:
tíz pontban elmarasztaló döntést hozott Völgyes József ellen,
és a polgármester illetményét az elkövetkező egy évre 20 százalékkal csökkentette. Az ügyet pedig azonnal jelezték a Kormányhivatal Törvényességi Felügyeleti Főosztályának.
Völgyes József 2019-ben lett polgármester, a testület hat főből áll. Öt jelölt függetlenként indult a választáson, Gulcsik Vilmos későbbi alpolgármester a Fidesz-KDNP színeiben. Így nem meglepő, hogy Völgyes és alpolgármestere Menczer Tamással fotózkodott, sőt egy aláírásgyűjtésbe is beszálltak, melyben egy útfelújítás kapcsán fordultak a térség képviselőjéhez, több más településsel versenyezve a pénzekért. Az aláírások és az aláírók adatai Menczer Tamáshoz kerültek, de ő cáfolta, hogy a lista valódi célja az adatbázis növelése lett volna.
A fegyelmi lezárása után egy hónappal a testület – saját bevallása szerint – egy Facebook-posztból értesült arról, hogy Völgyes József keresetet nyújtott be a Budapest Környéki Törvényszékhez a fegyelmi döntéssel szemben. A testület álláspontja szerint a beadvány több ponton eltér az általuk ismert tényektől. Az ügyben jelenleg bírósági eljárás van folyamatban.
A képviselők bejegyzése szerint a bölcsőde és a jegyző ügye mellett Völgyes más döntéseivel is problémák vannak:
A testület Facebook-posztjára reagálva Grocott-Tímár Eszter és dr. Vágó János – a Pénzügyi Bizottság (PB) külső tagjai – közleményt tett közzé egy zárt csoportban. Mint írták, kezdeményezésükre személyes egyeztetésre is sor került, ahol azt javasolták, legyen rendszeres heti egyeztetés a polgármester, az alpolgármester és a PB elnök között.
A külső tagok szerint a legjobb megoldás az lenne, ha megvárnák a bíróság döntését. Ha szeptemberben a törvényszék elutasítja a polgármester keresetét, Völgyes József mondjon le – ebben az esetben az időközi választás költségét az állam megtéríti. Ha viszont a bíróság a polgármesternek ad igazat, az együttműködést felmondó képviselők lépjenek vissza, helyükre a listán következő jelöltek kerülnének – elkerülve a milliókba kerülő időközi választást. A polgármester a találkozón elfogadta ezt a javaslatot, a testület tagjai viszont nem foglaltak egyöntetűen állást az ügyben.
2026. április 16-án a testület egyeztetett Völgyes Józseffel, és ismételten javasolták neki a polgármesteri tisztségről való lemondást. A képviselők úgy látták, az együttműködés a bizalomvesztés miatt nem működőképes.
Völgyes József polgármester a testület közleményére reagálva, határozottan elutasította azt, hogy lemondjon. Posztjában azt írja, valójában csak egyetlen, a személyét érintő ügy van – a fegyelmi határozat –, amellyel szemben bírósághoz fordult.
Álláspontja szerint a képviselők nem tudják elfogadni a 2024-es választás eredményét, és munkájuk valójában az ő megbuktatására irányul.
Völgyes szerint a testület már áprilisban ultimátumot intézett hozzá: vagy lemond április végéig, vagy nyilvános lejáratás és önfeloszlatás következik. A mostani közleményt az ultimátum nem teljesítésének első következményeként értékeli.
A polgármester az egyes felsorolt ügyeket is vitatja: a Vargha-kert és a Határréti-tó esetében az előző testület döntött, amelynek a jelenlegi alpolgármester és egy képviselő is tagja volt annak idején. A fogorvosi rendelő ügyét sikerként könyveli el, az óvoda körüli elszámolási vitában pedig az előző testületet okolja a szakértői vizsgálat megakadályozásáért. A folyamatban lévő jogi ügyekről annyit közöl: egyelőre nem veszítettek pénzt, és kártérítés fizetésére sem kötelezték őket.
Zimre Zsuzsa
Címlapkép: A csobánkai testület ülése 2026. május 20-án (fotó: Csobi Egyesület/Facebook)
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal-adománnyal! Köszönjük.
Támogatom PayPal-adománnyalHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
Kopasz Bálint olimpiai bajnok kajakozó az Átlátszó után az RTL-nek is elmesélte, hogy 91 millió forintért egy életveszélyes, félkész házat kapott.
Lezsák Sándor álma fontosabb volt a Fidesz-kormányoknak, mint felhozni a vasutat a XIX. századi színvonalról. Videóriport Lakitelek mellől.
Alkotmányjogi panaszt nyújtottak be balatoni érintettek a TASZ segítségével a vízparti építkezéseket szabályozó új kormányrendelet ellen.
Majdnem két évig kellett pereskednünk az adatokért az Államkincstárral, de végül a Kúrián is nyertünk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!