![Birka](https://atlatszo.hu/wp-content/uploads/2025/02/birka-300x180.jpeg)
Romániából behurcolt új állatbetegséggel küzdenek a Zala és Vas megyei kis falvak
Sikerül-e megfékezni a kecskék, juhok fertőző betegségét, a kiskérődzők pestisét, mielőtt országossá válik a járvány? Gőzerővel zajlik az állatállomány vértesztelése.
Olvasói fotót kaptunk egy ezüst színű Mercedes terepjáróról, amely az Integritás Hatóság (IH) irodájához tartozó mélygarázsban áll. A használtan is 20-22 milliót érő terepjáró állítólag egyike annak a két autónak, amit az IH bérel az elnöknek. Olvasónk szerint ez az a gépjármű, amit Biró Ferenc felesége használt, és ami központi szereplője lett az IH elnöke ellen indult büntetőeljárásnak. Hogy kitől és milyen feltételek mellett bérli az autót a hatóság, nem derült ki: nem válaszoltak a járművel kapcsolatos kérdéseinkre.
Január közepén jelentős értékre elkövetett hűtlen kezelés és hivatali visszaélés gyanúja miatt hallgatta ki a Központi Nyomozó Főügyészség Biró Ferencet, az Integritás Hatóság elnökét. Az eljárás egyik indoka az volt, hogy az IH elnöke két felső kategóriás gépjárművet is bérel a Hatóság számlájára, és az egyiket a felesége magáncélra használja. Bár az érintett autó(k) típusát hivatalosan senki nem nevezte meg, a Magyar Nemzet a nyomozás megindításakor egy Mercedes terepjárót emlegetett. Most mi is ugyanezt az információt kaptuk – egy képpel karöltve.
Olvasónk információi szerint a terepjáró eddig soha nem állt az IH mélygarázsában, így arra gyanakszik, hogy ide akarták „elrejteni” a kíváncsi szemek elől az autót. Az általa küldött fotókon látható rendszám alapján lekértük a gépjármű adatlapját, amelyből kiderült, hogy az autó egy MERCEDES-BENZ GLE 450 4MATIC személygépkocsi. 2020-ban került forgalomba automata váltóval, 3000 köbcentis motorral és összkerékhajtással.
Megkérdeztünk egy hozzáértőt, hogy mennyibe kerül, és extrának számít-e céges/állami vezetői körökben egy ilyen autó.
Sturcz Antal, a Check Engine Youtube-csatorna újságírója szerint „nem különösebben érdekes autó”, a nagy Mercedes hobbiterepjárók közül a közepes méret, talán a legnépszerűbb. Öt méter hosszú, két méter széles, bár a képek annyira nem adják vissza, „szép nagy batár” – fogalmazott.
„Az autó 2020-as, vagyis korai GLE, amit tavaly frissítettek. Így,
ha valaki most akarná megvenni, akkor 36,2 millióról indul a matek,
persze extrák formájában simán beleugorhat még 10-20 millió. A használtautó-piacon egy ilyen motorral felszerelt, ilyen korú autó 20-22 millió körül bukkan fel, persze a felszereltség és a futásteljesítmény is rengeteget számítanak” – tette hozzá.
„Szép nagy batár.” Olvasói fotó
És hogy mennyire extra? Sturcz szerint „egy hivatali Skodánál komolyabb cucc, de például a Lázár által évekkel ezelőtt használt S8-as Audihoz képest sehol sincs, ahogy Rákay Maybachja vagy G Mercije mellett is tulajdonképpen láthatatlan. Egy jó és ésszerű autó a kategóriájában”.
Azt, hogy az autó kinek a tulajdonában van, egyelőre nem tudni. Birónak a legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint nincs saját gépjárműve, ugyanakkor ő maga beszélt arról, hogy céges autója viszont van, amit kölcsön szokott adni a feleségének. Szerinte azonban ezt teljesen jogszerűen teszi.
Ahogy azt korábban megírtuk, a törvény szerint az IH elnökének miniszteri juttatások járnak, és több személygépkocsi használatára is jogosult. Hivatali autó ugyanakkor nem bérelhető arra, hogy azt az állami vezető házastársa használja. Ez viszont nem jelenti azt, hogy más egyáltalán ne ülhetne a volán mögé: a bevett államigazgatási gyakorlat szerint a munkáltatói jogkör gyakorlója engedélyével közeli hozzátartozó is vezetheti esetileg a hivatali gépkocsit. A kérdés az, hogy Biró feleségének volt-e ilyen engedélye. Ezt várhatóan a hatósági eljárás tisztázni fogja.
Ami biztos, hogy az Integritás Hatóság 5 millió forintot meghaladó szerződései között jelenleg mindössze egy releváns szerződés szerepel: a Mercarius Flottakezelő Kft.-vel kötöttek rövidtávú bérleti szerződést gépjármű bérlésre és üzemanyagra 6 582 440 forint értében 2024.08.01. és 2024.12.31. között. Hogy ez hány darab és milyen autó bérlését jelenti, nem szerepel a táblázatban.
Mint ahogy az sem derül ki, milyen alapon kapta meg a Mercarius a megbízást – közbeszerzési eljárásnak ugyanis nincs nyoma az Elektronikus Közbeszerzési Rendszerben (EKR), és az IH honlapján sincs erre vonatkozóan további információ.
Hogy megtudjuk a részleteket, a szerződést közadatigénylés keretében kértük ki, de nem kaptuk meg. Ennek oka az Integritás Hatóság szerint az, hogy a kért adatokat magába foglaló iratokkal a Hatóság jelenleg nem rendelkezik, miután a Központi Nyomozó Főügyészségen a folyamatban lévő eljárással összefüggésben ezeket lefoglalták.
De nemcsak ezt a szerződést nem adta ki az IH.
Miután a Központi Nyomozó Főügyészség január 16-án közleményt adott ki arról, hogy gyanúsítottként hallgatta ki az IH elnökét jogszerűtlen gépjárműhasználat miatt, kikértük a Hatóságtól az összes szerződést, ami gépjárműbérlésre vonatkozik. Egyiket sem kaptuk meg, ugyanazzal az indokkal: „az iratokkal a hatóság jelenleg nem rendelkezik”.
Visszakérdeztünk, hogy ez azt jelenti-e, hogy a Hatóságnál egyetlen szerződés, dokumentum vagy táblázat sincs elektronikusan tárolva/archiválva? Erre azonban az IH már nem válaszolt.
Pedig az IH-nak van flottája, erről Biró Ferenc maga beszélt. Január 17-én azt nyilatkozta, hogy »a Hatóság több autót bérel, mindenben a hatályos jogszabályok szerint jár el. A húsz bérelt autóból kettő tartozik a helyetteseihez, egy pedig hozzá.« Biró arra nem tért ki, hogy kitől és mennyiért bérlik ezt a 20 autót. Ennek az IH honlapján és az EKR-ben sincs nyoma.
Az Integritás Hatóság autonóm államigazgatási szerv, a kormány hozta létre a befagyasztott uniós források lehívásáért. Az intézmény éves szinten közel 20 milliárd forint közpénzből működik, és így vonatkoznak rá a közadatok kiadására vonatkozó szabályok is.
Ha viszont az IH nem írt ki korábban flottabeszerzésre tendert, akkor a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságon (KEF) keresztül szerezhetett be autókat. Megkerestük írásban a KEF-et, hogy megtudjuk a részleteket, de cikkünk megjelenéséig nem reagáltak, telefonon pedig nem adtak tájékoztatást.
Információnk szerint azonban a Hatóság évi 75 millió forintért bérel Skodákat.
Úgy tudjuk, ehhez jön még 2 felső kategóriás autó a Mercariustól: egy Mercedes terepjáró és egy Skoda Superb. Előbbit használja Biró felesége, utóbbit pedig az IH elnöke. Cikkünk írásakor az autók bérlésére vonatkozó kérdéseinket – ezúttal már csak „sima” sajtómegkeresés keretében – feltettük az Integritás Hatóságnak is, de három nap elteltével csak annyit válaszoltak, hogy „folyamatban lévő büntetőeljárással összefüggésben az Integritás Hatóság nem nyilatkozik”.
Hogy a Skodáknak mi lesz sorsa, egyelőre nem derült ki, de vélhetően lejár(t) a bérlésükre vonatkozó szerződés, amit nem hosszabbítanak meg. Folyamatban van ugyanis egy közbeszerzési eljárás, amellyel
az IH 16 új (plusz opciós tételként további 5) gépjárművet szerezne be 48 hónapra.
A kiírás szerint 1 db felső- és 4 db felső-közép kategóriás személygépjárművet, 1 db hétszemélyes, felső-közép kategóriás gépjárművet, 7 db közép-kategóriás személygépjárművet (ebből az egyik elektromos) és 3 db elektromos, alsó-közép kategóriás autót bérelne. Az opciós tételek között további egy db 7 személyes, felső-közép kategóriás személygépjármű, 2 db közép-kategóriás, 1 db elektromos közép-kategóriás és 1 db elektromos alsó-közép kategóriás személygépjármű szerepel.
A tendert tavaly decemberben írták ki, és január 23-ig lehetett ajánlatot tenni. Azt, hogy mely cégek jelentkeztek az eljárásra, egyelőre nem töltötték fel az EKR-be. Az előzetes piaci konzultációban két cég vett részt: a Mercarius Flottakezelő kft. és a SCHILLER FLOTTA Autópark Kezelő Kft.
Az Integritás Hatóságot már a kezdetektől „üldözik” a gépjárműbérléses ügyek. Az IH működésének elején a Magyar Hang figyelt fel arra, hogy a hatóság honlapján közzétett 5 millió forintot meghaladó szerződések listájában szerepel a Fidesz kedvenc őrző-védő cége, a Valton-Sec Zrt. Megkértük ezért a közpénzből működő hatóságot, hogy adják ki a céggel és további társaságokkal kötött szerződéseket.
Az Integritás Hatóság azonban ezt nem tette meg, helyette arra kértek minket, hogy személyesen fáradjunk be a Roosevelt téri, közel félmilliárdért bérelt, Dunára néző irodájukba. Így is tettünk, ám a beszélgetés nem nyúlt túl hosszúra.
Biró Ferenc ugyanis közölte, hogy nem mutatja meg a szerződéseket, és nem hiszi, hogy meg kellene indokolnia, miért.
Cikkünk megjelenését követően azonban végül mégis kiadták ezeket. A dokumentumokból kiderült, hogy a Valton egy kívül fekete, belül bézs színű „prémium személygépjárművet” (272 lóerős, L&K felszereltségű Skoda Superb) biztosított Birónak, és a sofőrök „átlag feletti precizitással és határozott fellépéssel” rendelkeztek.
A „biztonsági gépkocsivezetői szolgáltatás” díja nettó 1 150 000 forint/fő volt havonta, az autót pedig havi nettó 440 ezer forintért bérelték, és az üzemanyagot is a hatóság fizette. A Valtonos szerződés 2023.02.01. és 2023.06.30. között élt, és összesen 14 300 000 forint értékű volt.
Katus Eszter
A cikk szerzője az Integritás Hatóság mellett működő Korrupcióellenes Munkacsoport tagja az Átlátszó delegáltjaként. Nyitókép: Az IH parkolójában álló Mercedes terepjáró és Biró Ferenc. Fotó: Átlátszó montázs
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Sikerül-e megfékezni a kecskék, juhok fertőző betegségét, a kiskérődzők pestisét, mielőtt országossá válik a járvány? Gőzerővel zajlik az állatállomány vértesztelése.
Az életükért és a jövőjükért rendeztek vonulós tüntetést a Mikepércsi Anyák, összefogva a hajdúsági Tisza-csoportokkal.
Lezártak három hidat Újvidéken: az egyetemisták továbbra is azt követelik, vonják felelősségre a tizenöt halálos áldozattal járó tragédia felelőseit.
A lengyel rendező dokumentumfilmje egy nagyon időszerű problémát dolgoz fel: a hagyományos erkölcsiség és a mindennapi politika között feszülő ellentétet.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!