Szinte meg sem száradt még a tinta Karas Mónika NMHH-elnök kinevezésén, máris sikerült mind a három mobiltelefon-szolgáltatóval 2022 áprilisáig meghosszabbítani a frekvenciahasználati jogosultságokat, köztük azokat is, amelyek amúgy csak 2016-ban jártak volna le. A sokmilliárdos döntés háttere kapcsán sok a felmerülő kérdés, érdemi nyilvános információ viszont nincs, ezért kikérjük a döntéseket és az azokat megalapozó elemzéseket.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a Magyar Telekommal, a Telenorral és a Vodafone-nal együtt pénteken jelentette be, hogy „közös megegyezéssel meghosszabbították az egyes frekvenciahasználati jogosultságok lejáratát és egyben harmonizálták is azokat, így a három magyarországi mobilszolgáltató 900 és 1800 MHz-es frekvenciahasználati jogosultságai egységesen 2022. április 7-ig, illetve 8-ig lesznek érvényben”. Egy hasonló megállapodás előkészítési folyamatáról még mi sem gondoljuk, hogy nyilvánosnak kellene lennie, de az előzményekről még így is tudható annyi, hogy május elején a Vodafone perelte be az NMHH-t a vele kötött hatósági szerződés megszegésére éppen azért hivatkozva, mert akkor nem született meg a megállapodás frekvenciahasználati jogosultságának meghosszabbításáról, és az NMHH akkori magatartását a két versenytársához képest a korábbi döntések alapján lépéshátrányban lévő cég a vele szembeni diszkriminációként értékelte.
A tárgyalások újraindításához és sikeres befejezéséhez tehát az új vezetés felállása után nem kellett sok idő. Az természetesen nem baj, ha egy állami szerv gyorsan dolgozik, de sajnos ebben az esetben a sietség és az eljárás módja számos kérdést felvet.
Egyrészt a Magyar Telekom és a Telenor frekvenciahasználati jogosultságát egyszer már meghosszabbította a hírközlési hatóság, új pályázat nélkül pedig az eddig hatályos jogszabályok – jelenleg a frekvenciasávok felhasználási szabályainak megállapításáról szóló 7/2011. (X. 6.) NMHH rendelet – alapján csak egyszeri meghosszabbításra lett volna lehetőség. Kérdés, hogy ez hogyan lehetséges.
Másrészt a közlemény alapján az odaítélés kiterjed azokra a frekvenciákra is, amiknél bírósági kereset alapján a frekvenciahasználatot odaítélő hatósági döntést a bíróság megsemmisítette, de azóta is használták (jogcím nélkül?) a frekvenciákat az érintett cégek. Kérdés, hogy ez hogyan lehetséges.
Harmadrészt a meghosszabbítás 2016-ig érvényes jogosultságokat is érint. Kérdés, hogy mi alapozza meg azt, hogy 2013 szeptemberében döntsön a hatóság a 2016 és 2022 közötti használatról.
Végezetül kérdés, hogy a sajátosan időzített eljárásban született-e bármilyen piacelemzés, értékbecslés, ami racionális alapját adhatta annak, hogy verseny nélkül 2022-ig nyerjenek használati jogot a jelenlegi szolgáltatók.
Ezek a kérdések most, a döntés után már könnyen megválaszolhatóak lehetnek, ha az általa kezelt közérdekű adatokat a hatóság kiadja. Ezért kikértük a mobilszolgáltatók frekvenciahasználati jogosultságainak meghosszabbításáról szóló szerződéseket és döntéseket, valamint az ezeket megalapozó piacelemzéseket, értékbecsléseket vagy más elemzéseket. Ezek nyilvánosságra kerülése ugyanis szerintünk a döntés megszületését követően már nem veszélyezteti az NMHH hatékony működését, viszont a megismerésük elengedhetetlen a nemzeti vagyonnal való felelős és törvényes gazdálkodás ellenőrizhetőségéhez.
Sepsi Tibor
Megosztás
Nélküled nincsenek sztorik.
Átutalás
PayPal
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Egy interneten többnyire ingyenesen elérhető tartalomból összeállított tanulmány oldalanként 100 ezer forintba, egy 18 diából álló előadás pedig 4,4 millióba került.
A kormánymédiánál dolgozó újságíró szerint azok viselkedtek jogellenesen, akik feltörték a Midgård adatbázisát, majd „uszító, de minimum megbélyegző szándékkal” kereshető listát tettek közzé a vásárlókról.
Nem enyhít a közlekedési gondokon, hanem még nagyobb forgalmat generál és újabb ipari parkok létesítését segíti a 31-es út fejlesztése, legalábbis ettől tart a maglódiak egy része.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!