Biatorbágy polgármestere szerint nem kellett építési engedély a focipályához, Szél Bernadett szerint azonban a földmunkákról készült fotók alátámasztják, hogy egy méternél nagyobb mértékben változtatták meg a terepszintet, ami már engedélyköteles lett volna. Az ügyészség nemrég annyival zárta rövidre a nyomozást, hogy a feljelentő nem sértett, így a panasz nem jogosulttól származik. Szél szerint már a rendőrségnek „sincs jobb szövege”, a környezetkárosítási ügyekben való látványosan hanyag eljárás és tehetetlenség pedig rendszerszintű probléma. A döntés ellen fellebbezni már nem lehet, de a nyomozást látni akarja.
Társadalmi célú hirdetés
Januárban írt arról az Átlátszó, hogy Biatorbágyon elhordták a domb oldalát, hogy műfüves focipályát létesítsenek. A pályát az önkormányzat építtette a Magyar Labdarúgó Szövetség Országos Pályaépítés Programján keresztül, a focipálya a helyi sportegyesület, a Viadukt SE számára készült.
A focipályához nem kellett sem építési, sem fakivágási engedély: januárban megerősítette lapunknak Tarjáni István, Biatorbágy polgármestere, hogy a pálya építésével összefüggő munkák nem voltak engedélykötelesek. Szél Bernadett független országgyűlési képviselő azonban ezt másképp látja, még decemberben tett feljelentést környezetkárosítás miatt.
Elhordták a domb oldalát, hogy műfüves focipályát építsenek Biatorbágyon
„Egészen arcátlan érveléssel utasította el a panaszomat a Budaörsi Járási Ügyészség a biatorbágyi Madár-forrás tőszomszédságába tervezett műfüves focipálya ügyében. Itt már lassan tényleg senkinek sincs »jobb szövege« semmire (…) Fotókkal bizonyítottam, hogy miközben az 1 méternél nagyobb terepszint-változtatáshoz építési engedély kellett volna, itt kb. 5 méter mélyen túrták le a hegyoldalt és az önkormányzatnak semmiféle engedélye nem volt, környezeti hatásvizsgálat pedig már csak a dózerolás után történt. A rendőrség áprilisban bűncselekmény hiányában megszüntette az eljárást, ami ellen panaszt nyújtottam be. Az ügyészség ezt utasította el és azzal az érveléssel jött, hogy nem vagyok »sértettnek tekinthető«, jogaimat a környezetkárosítás csak »áttételesen veszélyeztethette volna, nem közvetlenül«, így nem is élhetek panasszal az eljárás megszüntetése ellen” – tette közzé a képviselő a Facebook-oldalán.
A képviselő a posztjában leírja, hogy a rendőrség a környezetkárosítási ügyeket egyszerűen nem veszi komolyan, mintha nem valódi értékek elpusztításáról lenne szó.
„A rendőrség környezetkárosítási ügyekben való látványosan hanyag eljárása és tehetetlensége ugyanis rendszerszintű probléma”
– írja Szél Bernadett, aki a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettesnek is jelezte az ügyet. Dr. Bándi Gyula egy Szélnek elküldött korábbi levelében elmondta, hogy „több esetben merültek fel a természetkárosítás (környezetkárosítás) büntetőjogi megítélésével összefüggő problémák, kérdések. Emiatt a jövő nemzedékek védelmét ellátó biztoshelyettesként e kérdéskörrel a közeljövőben kiemelten kívánok foglalkozni, azzal kapcsolatban szakmai egyeztetéseket kezdeményeztem”.
A pálya építésekor elhordták a domb oldalát (forrás: Biatorbágy! ÍgySzeretünkEgyben!/Facebook)
Másrészt Szél Bernadett iratmegismerést kezdeményezett az ügyben, habár a döntés ellen fellebbezni már nem lehet, de a nyomozást látni akarja.
„Ezt az eljárásmódot azért tartom teljesen elhibázottnak, mert az egy konkrét sértettel nem rendelkező, de a közérdeket számos esetben súlyosan sértő környezeti bűncselekmények esetén, ha a nyomozó hatóság egy rövid nyomozást követően megszünteti az eljárást, gyakorlatilag nem létezik (formálisan legalábbis semmiképpen sem) ügyészségi kontroll. Elég annyit mondani, hogy a feljelentő nem sértett, így a panasz nem jogosulttól származik” – hangsúlyozta.
A helyiek egyébként azért is aggódnak, hogy a műfüves focipályáról származó mikroműanyag beszennyezheti a környéken található, ex lege – azaz a törvény erejénél fogva – védett Madár-forrást.
Zsilák Szilvia
Címlapkép: A kész focipálya (forrás: Greenturf Sport Kereskedelmi és Szolgáltató Kft./Facebook)
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002 IBAN (USD): HU36120112650142518900500009 SWIFT: UBRTHUHB Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos eljárást írt ki a sikertelen nyílt közbeszerzés után a Kecskeméti Termostar Kft. A részben állami tulajdonban...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!