A helyi szabályozás szerint nem is működhetne a hangos zajjal járó vastelep Veresegyházon
Bár az Ügyrendi, Jogi és Közbiztonsági Bizottság nem javasolta az engedély megadását, és a helyi zaj- és rezgésvédelmi szabályzat sem...
Évek óta hever ugyanúgy a Petőfi Csarnok (PeCsa) bontási anyaga, valamint más vegyes és fémhulladék egy dunakeszi lerakóban. Bár a telep tulajdonosát a környezetvédelmi hatóság többször is megbírságolta, a kormányhivatal újabb ötéves engedélyt adott ki számára évi félmillió tonna sitt gyűjtésére és hasznosítására.
Többször beszámoltunk már a Dunakeszi és Göd határában szabálytalanul működő hulladéklerakóról. Legutóbbi cikkünk megjelenése után kiderült: a Pest Megyei Kormányhivatal újabb engedélyt adott ki a hulladéktelep tulajdonosa és működtetője, a korábban már megbírságolt SA-HO Kft. számára. A közadatigényléssel kikért határozat szerint – melyet csak két hónapos késéssel, többszöri sürgetés után kaptunk meg – 2024-ig évi 550 ezer tonna inert hulladékot, azaz veszélyes anyagot nem tartalmazó bontási törmeléket szállíthatnak be és dolgozhatnak fel a lerakóban.
Tehetetlen a fideszes városvezetés a Dunakeszi szélén gyűlő sittheggyel szemben
Évek óta nem ad le jelentést a gyűjtött építési törmelékről a Dunakeszi határában lévő lerakó tulajdonosa. A telep szabálytalan működése miatt számos bejelentés érkezett a hatóságokhoz, az Érdi Járási Hivatal ennek ellenére újra engedélyezte a lerakó működését – tudtuk meg a város jegyzőjétől.
A telepen tehát a korábban engedélyezett mennyiség – évi 209 ezer tonna – közel háromszorosát gyűjtheti az a SA-HO Kft., amelynek működése miatt az elmúlt években több panasz és feljelentés is érkezett a hatóságokhoz.
Még 2017-ben számolt be a Népszava arról, hogy a Petőfi Csarnok – amelynek azbesztmentesítését nem végezték el szabályosan – bontási hulladékát erre a sitt-telepre hozták. A cikkíró a helyszínen apokaliptikus állapotokat tapasztalt: a telepen ugyanis nem csak az engedélyezett bontási törmeléket találta, de rengeteg fém, azbeszt tartalmú pala, elektromos eszköz, háztartási- és fahulladék is fellelhető volt. Közadatigénylésre megkaptuk a cikk nyomán indult hatósági eljárás dokumentumait, amelyekből kiderült: az ügyben feljelentés is született, ám ezt követően a hatóság egyetlen alkalommal ellenőrizte a telepet és csupán figyelmeztetésben részesítette a lerakó működtetőjét.
A helyzet azóta semmit sem változott: a 2019-ben és 2021-ben készült fotóink mutatják, hogy évek óta háborítatlanul hevernek itt a Petőfi Csarnok maradványai. Mellettük óriási fémtartályok, elektromos eszközök darabjai, valamint rengeteg fa-, műanyag- és egyéb szervetlen hulladék található. A felhagyott homokbányában működő, 80 ezer négyzetméteres, bekerítetlen telep északkeleti részén gyűlik ez a szeméthalom.
A telepnek ez a része egy gödi erdővel határos, bár az erdő gazdája már nem Göd, hanem Pest megye: a 80 hektáros erdőterület ugyanis a gödi különleges gazdasági övezet része lett. S mivel a lerakó melletti, az erdőn át a Samsung gödi gyárába vezető földutat 163 millió forintért murvával erősítették meg – erről egy korábbi cikkünkben írtunk –, az új úton közlekedők is „gyönyörködhetnek” a fák között emelkedő szeméthalmokban.
A lerakó bejárata mellett, az M2-es autóút Dunakeszi-révdűlői lehajtója közelében pedig tájsebként magasodik a feldolgozatlan sitt. Igaz, mivel az elmúlt években a növényzet jelentősen benőtte a hulladékot, csak közelről láthatók igazán jól a földből kiálló fémrudak vagy a különböző elektromos eszközök maradványai. A sitthegy mellett elsuhanó autósok azonban nemigen állnak meg nézelődni.
A telepen lévő állapotok miatt tett újabb panaszbejelentésre a környezetvédelmi hatóság 2018 decemberében azt a választ adta, hogy a lerakóban nem folyik engedély nélküli tevékenység és nincs ok hatósági intézkedésre. Csakhogy ez nem felelt meg a valóságnak: a Országos Környezetvédelmi és Információs Rendszer (OKIR) adatai szerint ugyanis 2018. december 10-én 400 ezer forint hulladékgazdálkodási bírsággal sújtották a céget.
Nem először egyébként: már 2011-ben 327 ezer forintos büntetést kapott a SA-HO Kft a „hulladékkezelés jogellenes folytatása” miatt. De 2016-ban is eljárást indított a hatóság, egy ellenőrzés során ugyanis fém-, fa- és műanyag hulladék is fellelhető volt a telepen. Akkor azonban megúszta a cég egy 20 ezer forintos bírsággal.
A telep tulajdonosa tehát a többszöri bírságolás ellenére 2019-ben újra bizalmat és engedélyt kapott a környezetvédelmi hatóságtól.
Ráadásul úgy, hogy akkor már három éve nem adta le a hulladékgazdálkodásról szóló kötelező éves összefoglalóját. A SA-HO Kft a 2016-os, 2017-es, 2018-as évekről szóló jelentését csak a hatóság által kirótt 100 ezer forintos büntetés után nyújtotta be – tudtuk meg egy újabb adatigénylés nyomán. A szóról szóra azonos három jelentés azt állítja, a cégnek sikerült mindhárom évben pontosan ugyanannyi engedélyezett mennyiségű anyagot begyűjtenie; természetesen fém, fa, azbeszttartalmú pala és más, a telepen egyébként fellelhető anyag nincs a felsorolásban. A semmitmondó éves jelentésekből a vízmonitoring-adatok is hiányoznak.
A vizsgálatokról szóló jegyzőkönyvet szintén pótlólag nyújtotta be a cég; az ebben szereplő adatok szerint a felszín alatti vizek nem szennyeződtek. A jelentésekben ugyanakkor az is olvasható, hogy a cégnek kiadott rekultivációs engedély ellenére „a hulladéklerakó rekultivációja még nem kezdődött el”. A legújabb hatályos engedély szerint ezt a feladatot 2024-ig kell a SA-HO-nak végrehajtania.
A piliscsabai székhelyű SA-HO Építőanyagipari és Szolgáltató Kft. 2016 óta Szűcs Gábor és Szűcs Gáborné tulajdonában van.
Az Opten cégadatbázis szerint a SA-HO ellen nyolc végrehajtást indított az adóhatóság, az utolsó jelenleg is zajlik.
A Szűcs-családnak több piliscsabai székhelyű fuvarozó cége is van: a Szűcs Fuvar Team Kft. szállította például a dunakeszi telephelyre a városligeti bontásból származó hulladékot. Szűcsékre azonban rájár a rúd: a Szűcs Fuvar Team ellen 23 végrehajtás indult, sőt, a bíróság az adótartozás miatt elrendelte a tagok vagyoni részesedésének lefoglalását.
A dunakeszi lerakó mostani állapota mindenesetre nem sok jóval biztat. Pedig a város önkormányzatának jegyzője, Molnár György egy korábbi levelében azt írta: a régóta problémás hulladéktelep ügyében a térség országgyűlési képviselőjének, Tuzson Bencének (FIDESZ) is a közbenjárását kérte. Tuzson képviselő azonban eddig nem intézkedett. Pedig egy minapi Facebook-bejegyzése szerint személyesen vett részt egy Göd külterületeit megtisztító szemétszedő akcióban. Dunakeszi határáig azonban ezek szerint még nem jutott el.
Bodnár Zsuzsa
A cégadatokat az Opten Kft. szolgáltatta. Nyitókép: A Petőfi Csarnok bontási hulladékát is erre a sitt-telepre hozták. A szerző felvétele.
A legkisebb településen is követjük a közpénz útját – önálló közösségi oldalt nyitunk a vidék híreinek! Mostantól az Országszerte Facebook-oldalon megtalálható lesz mindaz, ami a vidéki Magyarországon történik – az Átlátszó riportjain, tényfeltáró, oknyomozó anyagain, a független portálok tudósításain és a civilek bejegyzésein keresztül. Kövess és keress minket, ha úgy érzed, élet a körúton túl is van: a te életed!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásBár az Ügyrendi, Jogi és Közbiztonsági Bizottság nem javasolta az engedély megadását, és a helyi zaj- és rezgésvédelmi szabályzat sem...
Nemrég írtuk meg, hogy 2021. május 11-én büntetőjogi intézkedés alá vontak egy céget, amely 3 milliárd forintot meghaladó közbeszerzést nyert...
Perre is mentünk volna, de végül – újabb közadatigénylésünkre – alig 3 nap alatt válaszolt az Állami Egészségügyi Ellátó Központ...
A dunakeszi intézményben gimnázium és szakképzés is lesz, de a technikumi tanulóknak szükséges eszterga- és egyéb gépeket egyelőre nem tudták megvenni.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!