Lassan széthullik a lakitelki fürdő 50 millió forint EU-támogatással épült vízi játszótere
Lakitelek nem csak az agyonközpénzelt Lezsák-féle népfőiskoláról híres, a Tősfürdő nevű gyógyfürdőbe évente 50-60 ezer ember érkezik. A fürdő vízi...
A jelek szerint komolyan gondolta a fonyódi önkormányzat, hogy egy levegőbe kinyúló, üvegaljú kilátót épít az omlásveszélyes magaspartra. Nemrég kiválasztották ugyanis a tervezőt, egy kaposvári céget, amely bruttó 14 millió forintért készítheti el a kilátó terveit.
Június végén írtunk arról, hogy egy levegőbe kinyúló, üvegaljú kilátót tervez a Panoráma sétányra a fonyódi önkrományzat. A beruházás a „Balaton madártávlátból” című projekt keretében valósulna meg, a tervek szerint 146 millió forintból.
Az ötletet azonban nem mindenki támogatja – nem véletlenül. A kiszemelt helyszín ugyanis omlásveszélyes, a település hosszú évek óta küzd a problémával.
Timár Gábor tanszékvezető, az ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszékének docense júniusban az Átlátszó kérdésére elmondta, a problémát az okozza, hogy a Fonyódi-hegy Balaton felőli meredek lejtője egy komolyan erodálódó terep, ami jellemzően földcsuszamlások formájában jelentkezik.
A hegy anyaga felül (a csúcsoknál) bazalttufa, ami ugyan megvédi a hegy tetejét a lepusztulástól, alatta viszont laza üledékek, lösz található, amely állékonysági szempontból nem igazán erős. Pont a leszakadásnak leginkább kitett lejtőperemre tervezni egy vélhetően több száz tonnás építményt nem túl jó ötlet – fogalmazott a geofizikus.
Levegőbe kinyúló, üvegpadlós kilátót építenének az omlásveszélyes Magaspart tetejére Fonyódon
Fonyód (több más Balaton-parti településsel együtt) azzal került a figyelem középpontjába az elmúlt napokban, hogy a szezon kellős közepén újítja fel strandját.
Mivel júniusi cikkünk megjelenésekor Hidvégi József polgármester az Átlátszó többszöri megkeresésére sem reagált, ahogy a Magyar Turisztikai Ügynökségtől sem kaptunk választ arra, hogyan áll most az államilag támogatott projekt (például van-e már kivitelező), még az is felmerült, hogy talán már letettek a kockázatos tervekről.
Most azonban újabb részletek derültek ki a kilátóról, amelyek azt mutatják, hogy a fonyódi önkormányzat nem fél szembemenni a természettel.
Fonyód honlapjára ugyanis augusztus 26-án feltöltötték a július végén megtartott testületi ülés jegyzőkönyvét, amelyből kiderült, hogy a várostyák megszavazták a Bartók Béla utcában található sétány felújítására, valamint az új kilátó építésére vonatkozó tervek elkészítését.
A dokumentum alapján a beadott pályázatok közül a kaposvári Arker Stúdió Építészeti és Kereskedelmi Kft. ajánlatát találta a legjobbnak az önkormányzat. (Ez a cég tervezte a kaposvári Csik Ferenc versenyuszodát is, amit májusban adtak át.) Az Arker bruttó 14,6 millió forintért készítheti el a terveket, amit a város pályázati pénzből finanszíroz.
A jelen lévő képviselők közül öten elfogadták az előterjesztést, míg egy képviselő nemmel szavazott, egy pedig tartózkodott. Kiss Zoltán független képviselő azért nem támogatta a javaslatot, mert szerinte a meglévő kilátókat kellene megfelelően karbantartani és a megközelíthetőségükön javítani, nem pedig újat építeni.
A jegyzőkönyv szerint a magaspart állapotával és a lehetséges kockázatokkal kapcsolatban ezúttal senkinek sem volt megjegyzése.
Annak ellenére sem, hogy az utóbbi években már korlátozni kellett a magaspart tetején futó sétány látogathatóságát, sőt, egyes szakaszokat le is zártak az omlásveszély miatt. Korábban Hidvégi azzal érvelt, hogy ugyan a partfal megerősítésére nincs mód, de geológusok és a statikus szerint – megfelelő alapozással – meg lehet építeni a kilátót.
A város több pontját is érintő, száz százalékban támogatott beruházás teljes költsége bruttó 380 millió forint, ebből a kilátó megépítése nagyjából bruttó 146 millió forintot tehet ki. Ez azonban a tervek elkészülését követően változhat.
Fonyódon egyébként már van két kilátó, a Várhegyi és a Sipos-hegyi, amelyek jelentős forgalmat bonyolítanak: a két kilátót 40 ezer ember keresi fel évente, és több milliós bevételt termelnek.
Katus Eszter
Ha már egyszer itt vagy…
Az Átlátszó nonprofit szervezet: cikkeink ingyen is olvashatóak, nincsenek állami hirdetések, és nem politikusok fizetik a számláinkat. Ez teszi lehetővé, hogy szabadon írhassunk a valóságról. Ha fontosnak tartod a független, tényfeltáró újságírás fennmaradását, támogasd a szerkesztőség munkáját egyszeri adománnyal, vagy havi előfizetéssel. Kattints ide a támogatási lehetőségekért!
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásLakitelek nem csak az agyonközpénzelt Lezsák-féle népfőiskoláról híres, a Tősfürdő nevű gyógyfürdőbe évente 50-60 ezer ember érkezik. A fürdő vízi...
Hódmezővásárhelyen már itt van a pénz a számlán, most kezdjük építeni a kertvárosban a harmadik katolikus templomot – állította tavaly...
Augusztus 15-én valaki lelőtte egy nagykállói telektulajdonos kutyáját. Szemtanúk szerint a mezőőr volt, az illető tagad, a rendőrség nyomoz, az...
Az oroszlánjairól híressé vált Noel-tanyán érdi rendőrök tartottak házkutatást, majd lefoglalták a vadállatok okmányait. A sértődött érdi polgármester pedig a...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!