Sokszorosát költi a koncessziós fenntartó az M5 autópályára, mint az állami az M43-asra
Pontosan 11,6 millió euró, azaz közel 3,7 milliárd forint – ennyit költött fenntartásra és javításra az M5 autópályát üzemeltető AKA...
A Jobbik, az LMP, a DK, a Momentum és az MSZP-Párbeszéd, valamint három civil szervezet egyezségre jutott, hogy ősszel az önkormányzati választásokon egyetlen közös jelöltet támogatnak az egyéni körzetekben. Egyelőre a neveket nem hozzák nyilvánosságra.
Hónapokig tartó tárgyalások után az érdi Közéleti Kerekasztal Facebook-oldalán szűkszavú közleményben bejelentették: hat ellenzéki párt és három civil szervezet megegyezett arról, hogy Érden közösen állítanak jelölteket a Fidesz embereivel szemben az őszi önkormányzati választásokon.
Az Átlátszó úgy értesült, hogy egyezség résztvevői: Jobbik, LMP, DK, Momentum, MSZP-Párbeszéd, valamint három civil szervezet, közöttük a Márki-Zay Péter nevével fémjelzett Mindenki Magyarországa Mozgalom. Ezt az értesülést a tárgyalás részleteire rálátó forrásunk megerősítette.
Márciusban jelentették be, hogy az ellenzék közös polgármester-jelöltje az a civil színekben politizáló Csőzik László lesz, aki a tavaly áprilisban az önkormányzati választásokon a Fidesz-KDNP jelöltjétől szenvedett vereséget.
A mostani megállapodás a koordináció elvi alapjait rögzíti, amelyet sok hónapos egyeztetés és alkufolyamat előzött meg. Forrásaink egyelőre nem árulták el a 12 egyéni választókerületben induló jelölt nevét, őket a közeljövőben sajtótájékoztatón tervezik bemutatni.
Zárt internetes fórumokon élesen bírálták a tárgyalási folyamat főszereplőit, ahogy azt is a formálódó nagykoalíció fejére olvasták, hogy a tárgyalások elhúzódásával az ellenzék behozhatatlan hátrányba került.
Ezek a kritikusok jellemzően élesen támadják a Fidesz által irányított önkormányzatot is, tehát semmiképp sem vádolhatóak kormánypárti elfogultsággal.
A helyi Fidesz-szervezet június elején jelentette be, hogy ismét T. Mészáros Andrást indítják a polgármesteri posztért. Az egyéni körzetekben induló jelöltek neve nem ismert.
Legkorábban, még tavaly tavasszal egy, a szélesebb helyi nyilvánosság előtt teljesen ismeretlen informatikus, Balla Imre jelentette be, hogy indulni kíván a városvezetői tisztségért független jelöltként. Ezt a szándékát nemrég ismét megerősítette.
A némi megszorítással nagy mintán készült közvéleménykutatásnak is tekinthető május végi európai parlamenti választáson Érden a helyi Fidesz az országos pártátlag (52,56 százalék) alatt végzett 48,40 százalékkal.
Mégsem lehet azt állítani, hogy a mérleg nyelve a most egyezséget kötött ellenzéki pártok felé billent, mert a Jobbikból kiszakadt, és gyakran Fidesz-támogatással vádolt Mi Hazánk 3,17 százalékot ért el, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt – amely nem kötelezte el magát az ellenzéki nagykoalíció mellett – pedig a Mi Hazánkat is megelőzve 3,34 százalékot mondhatott a magáénak május 26-án. Kisberk Szabolcs, a Mi Hazánk Mozgalom szóvivője azt mondta az Átlátszónak, hogy egyelőre “nem aktuális az a kérdés”, hogy a párt indít-e polgármester-jelöltet Érden.
Csőzik László szerint a 2018. április 8-i eredményeket érdemes megvizsgálni.
“Tavaly tavasszal a változást akarók voltak többségben Érden, ám mégsem valósult meg az összefogás, így a szavazatok jóval kevesebb, mint felével nyert, s lett országgyűlési képviselő a Fidesz jelöltje” – nyilatkozta az Átlátszónak az ellenzéki polgármester-jelölt.
2014-ben T. Mészáros András 8247 szavazattal lett polgármester. Úgy tűnhet, hogy ezt az eredményt nem nehéz túlszárnyalni. Ám ezt a szavazatszámot úgy érte el, hogy a névjegyzékben szerepló 52 ezer 800 szavazó közül mindössze 18 ezer érdi adta le a szavazatát. Ezen a választáson a Fidesz tönkreverte az ellenzéket, közülük a 18 fős közgyűlésbe mindössze négyen jutottak be, egyéni körzetet egyikük sem tudott megnyerni.
A 44 éves ügyvéd-politikus Csőzik politikai karrierjét az SZDSZ-ben kezdte, 2007 és 2010 között mostani riválisa, T. Mészáros András alpolgármestere volt. Az azóta eltelt kilenc évben Csőzik gyakrabban vált a karaktergyilkos akciók célpontjává.
“Azt szeretnénk, ha az önkormányzatban minden érdi lakos korrekt, megbízható és szakszerű szolgáltatóra lelne. Olyanra, amely pontosan és jól végzi törvény adta feladatait, például időben és rendesen elszállítja a hulladékot, gondoskodik a szállópor-szennyezés megszüntetéséről, az utcák rendben tartásáról és fejlesztéséről.” – jelentette ki az ellenzéki politikus.
Kis Zoltán
Fotó: Csőzik László/Facebook
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásPontosan 11,6 millió euró, azaz közel 3,7 milliárd forint – ennyit költött fenntartásra és javításra az M5 autópályát üzemeltető AKA...
A Mudi egy 10 éves kisfiúé volt. A vadász az ilyenkor szokásos módon védekezik: ez a kutya is őzet hajtott...
A NAV Közép-Dunántúli Bűnügyi Igazgatósága csődbüntett és más bűncselekmények miatt nyomoz a Dunaferr korábbi vezérigazgató-helyettese, Pomázi Csaba és társai ellen....
Valami mégis csak történhetett a Szeviép és az Ujhelyi család között, még ha nem is az, amit a Délmagyarország nagy...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!