Utoljára talán a Rákosi-korszakban voltak akkora építkezések Magyarországon, mint ami most indul Tiszaújvárosban. Az egykori Leninvárosban az 50-es évek végén a pusztában kezdték felépíteni a mostani MOL Petrolkémia Zrt. elődjét, többnyire odatelepített, osztályidegenek, köztük Hamvas Béla író, filozófus is, aki raktáros volt. A mostani újdonság a nem-EU-s dolgozók (török vendégmunkások?) nagy száma lesz. A Jobbik információi szerint több ezren érkeznek. A MOL szerint összesen 3 ezer új dolgozót igazolnak, egy részük „uniós és unión kívüli” országokból érkezik – ismerték el érdeklődésünkre.
Adj 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka!
„A 2030-ig szóló stratégiánkban vállaltuk, hogy 4,5 milliárd dollár értékben hajtunk végre petrolkémiai beruházásokat, jelentős részben Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Célunk, hogy létrehozzuk Kelet-Közép-Európa legnagyobb vegyipari komplexumát. E fejlesztési stratégia egyik mérföldköve a 2021-ig megvalósuló Poliol Projekt, ami cégcsoportunk legnagyobb organikus beruházása és összességében közel 1,2 milliárd euróba kerül. A MOL-csoport történetének legnagyobb beruházásáról van szó, amit saját erőből hajt végre, és amelynek mérete regionális szinten is kimagasló” – írta az atlatszo.hu megkeresésére a MOL sajtó.
A grandiózus építkezés megragadta a politikusok fantáziáját is. Jakab Péter, a Jobbik frakcióvezető-helyettese arról kérdezte Bodó Sándor államtitkárt, igaz-e a hír, hogy 3000 török vendégmunkás érkezik Tiszaújvárosba. Az államtitkár válaszában diplomatikusan azt mondta, csak akkor jönnek harmadik országból munkavállalók, ha ugyanarra a pozícióra nincsenek EU-s jelentkezők.
A most épülő mobil lakóparkba 2000 gyárépítő vendégmunkás költözik be. A cég a beruházásával párhuzamosan fokozott biztonsági intézkedéseket is hoz, közösen Tiszaújváros vezetésével. Az első konténereket áprilisban telepítik a területre, a nyár derekán már meg is érkezik a vendégmunkások első hulláma. A tervek szerint 2020-ban lesz a csúcs, akkorra 2500 főre duzzad a kivitelezők létszáma. Kétezer új dolgozó a konténervárosban fog élni, írja az önkormányzati újság.
A város lakossága 15 ezer körül van.
A MOL pedig már 3000 munkásról beszél a lapunknak eljuttatott közleményben: „a projekt a csúcsidőszakban valóban megközelítőleg 3000 munkást fog foglalkoztatni. Azt is folyamatosan kommunikáltuk, hogy erre az időszakra átmeneti munkásszállásokat hozunk létre, ahol az építkezésen dolgozóknak a normál életvitelhez szükséges ellátást biztosítja a kivitelező. Tehát, ami történik, az semmiképpen sem titkos, és egy ilyen méretű beruházás esetében teljesen normális üzletmenet. Világosan kell látni azonban látni azt is, hogy a magyar kivitelezői kapacitások jelenleg különösen korlátozottak. Éppen ezért érkeznek vendégmunkások az uniós tagállamokból és az unión kívüli országokból is”.
A dolgozók összetételéről azonban még senki sem nyilatkozott.
Egyelőre annyit lehet tudni, hogy jönnek vendégmunkások uniós tagállamokból is, de nagy többségük unión kívüli országokból érkezik. „A kivitelezőknek minden szolgáltatás és ellátás itt lesz ezen a területen, az étkeztetéstől kezdve az orvosi ellátásig mindent itt az iparterületen belül oldunk meg, a közlekedés pedig szervezett buszjáratokkal történik majd” – mondta a vezérigazgató a tiszaujvaros.hu-nak.
A város bevezető útjaira kamerákat telepítenek, több helyen is lesz ilyen. A sok közül ez az egyik biztonsági intézkedés.
„Nekünk az a legfontosabb, hogy megőrizzük a közbiztonságot, az itt lakók biztonságérzetét, ezért a kamerarendszer mellett megerősített rendőri szolgálatot is tervezünk. Erről is folyamatosan egyeztetünk a MOL felső vezetésével” – nyilatkozta a Tisza TV adásában dr. Fülöp György alpolgármester.
Az alpolgármester szerint a poliol üzemet építő vendégmunkások a beruházás végeztével levonulnak a területről, a konténerváros a tervek szerint 2021 közepéig állomásozik a városban, utána elbontják, elszállítják a mobil lakóparkot, és helyreállítják a területet.
A munkanélküliek aránya a Napi.hu közlése szerint Magyarországon Nógrád megyében a legnagyobb (7,58 százalék), ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg (7,36), a negyedik legrosszabb helyzetben pedig Somogy megye van (6,41 százalékkal). A másik oldalon az észak-nyugati megyék állnak, ahol az álláskeresők aránya még a 3 százalékot sem éri el.
Vissza kell adnia a mandátumát Kiss Attilának, a Csongrád Megyei Önkormányzat jobbikos képviselőjének miután a Szegedi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság...
Mintegy százmillió forintos kár keletkezett a noszvaji Kincses Sziget Szépkorúak Otthonában a néhány héttel ezelőtt történt tűzeset miatt. A rendőrség...
Náciztak és kommunistáztak a beharagozó vezércikkben. A többségbe került ellenzék kiakadt. Két hete írtunk róla, hogy hetilapot indított Szombathelyen a...
A(z) https://atlatszo.hu oldal sütiket és más kódokat használ a honlap megfelelő működésének biztosítása céljából, a weboldalon nyújtott felhasználói élmény fokozása érdekében, továbbá ennek segítségével készít elemzéseket az Ön számára releváns, személyre szabott ajánlatok összeállításához. Bővebb információt az adatkezelési tájékoztatónkban talál.